savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3240&veselin-pejnovic
Osoba: Pejnović Veselin
Datum: 06.07.1999
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Na okruglom stolu Kluba nezavisnih zastupnika sabora održanom prije desetak dana u Rijeci, Nikola Ivaniš (PGS) prozvao je saborskog zastupnika srpske nacionalne manjine Veselina Pejnovića, optužujući ga za tajni dogovor s predsjednikom Tuđmanom po kojem bi Srbi dobili tri zastupnička mjesta u Saboru. Tim smo povodom razgovarali s glavnim tajnikom Narodnog vijeća Srba (NVS) Veselinom Pejnovićem.


• Je li Nikola Ivaniš rekao istinu?
- Sastanak s Predsjednikom je uistinu održan, ali izborni zakon nije bio glavna tema. Rekao bih da je Ivaniš iz saborskih kuloara nešto doznao o tom susretu, pa je ta saznanja prilagodio svojim interesima. Na tom okruglom stolu bili su i neki srpski predstavnici s kojima ja, najblaže rečeno, ne dijelim ista politička stajališta, pa je valjda i to bio dodatni impuls Ivanišu.
• O čemu ste razgovarali s Predsjednikom?
- Osim izbornog zakona, bilo je govora o donošenju zakona o pravima nacionalnih manjina te njegove usklađenosti s postojećim zakonodavnim okvirima.
• Je li tom prilikom riješeno pitanje zastupljenosti srpske nacionalne manjine u Saboru?
- Riječ je o previše složenoj problematici koja se ne može riješiti na tako jednostavan način. Neki prijedlozi, poput onoga Vladimira Šeksa, išli su na minorizaciju te zastupljenosti, nalik na prijedlog Milorada Pupovca koji traži jednog zastupnika srpske manjine. To bi bio valjda jedini slučaj u Hrvatskoj, da iza jednog zastupnika stoji više od 300.000 birača. Ali, tek kad se obavi popis stanovništva 2001., moći ćemo sa sigurnošću utvrditi koliko građana ima hrvatsko državljanstvo, a potom i u skladu sa zakonom pronaći određeno izborno rješenje.
• Jedno od spornih pitanja je upravo broj Srba s hrvatskim državljanstvom. Znate li koliko Srba ima hrvatske dokumente kojima bi stekli pravo biranja?
- Ja sam legalist i držim se službenih podataka, a oni govore o nešto više od 400.000 Srba, od kojih njih oko 340.000 ima moguće pravo glasa.
• Prema tomu, koliko zastupnika traži NVS?
- Da živimo u »demokraciji iz knjige«, manjine bi imale 24 zastupnika. Poštujući brojke, Srbi ne bi smjeli imati manje od sedam zastupnika. Ali, kako je Hrvatska prošla kroz različita negativna iskustva, smatram da bi i četiri zastupnika bilo dovoljno. Naravno, pod uvjetom da ih birači izaberu, a ne da se ponovi 1995., kad su oteti glasovi predstavniku SNS-a i poklonjeni Pupovcu.
• Neki komentatori upravo Pupovcu daju najviše šansi na izborima?
- Pupovac i njegovo Srpsko narodno vijeće predstavljaju, da se simbolički izrazim, »politički Obrovac«. Oko šest milijuna maraka potrošili su za svoj nerad. Cijelo Podunavlje je u kaosu, Srbi su tamo getoizirani, mogu pjevati što žele i pisati ćirilicom. Ali, gdje će raditi? Posla nemaju ni Hrvati.


Goran Borković