savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=1043&anto-dapic
Osoba: Đapić Anto
Datum: 28.07.1999
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Čelnik Hrvatske stranke prava Anto Đapić prošloga je tjedna u Dubrovniku upozorio da pravaši neće odustati od svoga prijedloga, po kojem bi se hrvatskim državljanima koji žive izvan domovine omogućilo dopisno glasovanje.


– HSP je i prije bio uključen u pregovore oko izbornoga zakona. Između ostaloga, tražili smo i dopisno glasovanje, jer bi se time eliminirale primjedbe da dijaspora ima nesrazmjeran broj mandata prema broju glasova. Prihvaćanjem takva modela, taj bi se problem u potpunosti riješio, jer bi moglo glasovati puno više od dosadašnjih 15 do 20 posto.


• Ipak, ovaj ste se put postavili znatno oštrije nego kad ste tek izašli s tim prijedlogom?
– Oporbena šestorica dugo nisu prihvaćali posebnu izbornu jedinicu za dijasporu. Na kraju su ipak pristali, pa se čini da su svi problemi riješeni. Preostaje jedino izraditi samu tehniku glasovanja. Slična rješenja dopisnoga glasovanja postoje u Kanadi i SAD-u, što znači da se ne radi o nikakvom izmišljanju tople vode. Uostalom, i naši državljani koji žive vani oduševljeni su tom idejom, posebno Hrvati u BiH.
• Radi li se o svojevrsnom ultimatumu ostalim pregovaračima?
– HSP neće odustati od svoga prijedloga za dopisnim glasovanjem i višestranačkom kontrolom izbora. Do sada smo ostavili veliki manevarski prostor ostalim pregovaračima, i baš zato ne mislimo sada popustiti.
• A ako se Vaš prijedlog ne usvoji?
– U tome slučaju možemo govoriti o podjeli hrvatskoga nacionalnog korpusa, čime bi HDZ, kao većinska stranka u Saboru, pristao na zadovoljavanje uskostranačkih interesa šestorice. Pravaši bi na takav potez znali odgovoriti.
• Možete li biti konkretniji?
– Sve što u ovome času želim reći, to je da bi glasno prozivali sve one koji su doveli do podjele hrvatskoga korpusa. O ostalim potezima pravaša za sada ne bih govorio.
• Takav stav sigurno neće ići u prilog nastavku pregovora i donošenju izbornoga zakona konsenzusom?
– Zanimljivo je da je upravo naš prijedlog dopisnoga glasovanja ispao ključni problem u pregovorima HDZ-a i oporbene šestorice. HSP je tako pomogao HDZ-u u teškoj političkoj borbi, jer oni nisu znali kako odgovoriti šestorici na njihove zahtjeve, posebice kada je u pitanju tzv. nefiksna kvota.
• Nije li, ipak, velika mogućnost manipulacije kod dopisnoga glasovanja?
– U taj se sustav može ugraditi cijeli mehanizam kontrole, o kojemu smo već govorili u Saboru, čime bi se ukinula svaka mogućnost manipulacije.
• Mogu li po tome prijedlogu glasovati i Srbi koji su napustili Hrvatsku?
– Bez razlike, mogu glasovati svi koji imaju hrvatske dokumente, a poznato je da više od 90 posto izbjeglih Srba nema domovnicu. Oni je uzimaju samo kada im treba da ostvare neka prava, poput mirovine.
• Je li točno da je nedavno cijeli ogranak HSP-a u Pločama prešao u HČSP?
– To je dezinformacija! HSP tek osniva svoj ogranak u tome gradu, pa do nikakva prelaska nije ni moglo doći. Možda je riječ o nekom Paraginom ogranku.


GORAN BORKOVIĆ