savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=319&ivic-pasalic
Osoba: Pašalić Ivić
Datum: 03.08.1999
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Koristeći prigodu svečanosti polaganja temeljnog kamena za gradnju poslovnice Croatia osiguranja, razgovarali smo s dr. Ivićem Pašalićem, savjetnikom Predsjednika Republike za unutarnju politiku, o vukovarskom gospodarskom trenutku.


• Kako ocjenjujete gospodarsko stanje u Vukovaru?
- Očito je da stvari ne idu dobro i da se premalo čini za oživljavanje gospodarstva, bez čega nema stvarnog ni trajnog povratka. Primjer kako Hrvatski fond za privatizaciju razrušenu robnu kuću u Vukovaru prodaje za dva milijuna kuna, najbolja je paradigma ukupnog stanja. Ako netko za srušenu zgradu može tražiti toliko novca, onda je taj ili potpuno nestručan ili zlonamjeran. Jer, treba tražiti investitore, možda ih čak osloboditi poreznih davanja, prodati im to za kunu, uz uvjet obnove i zapošljavanja ljudi.
• Što državna vlast poduzima i što će još poduzeti da bi se gospodarske prilike u Vukovaru što prije poboljšale?
- Tu treba biti realan. Hrvatska država je iz svog proračuna dala ogromna sredstva da se obnove kuće, ali očito da nije sve u novcu. Primjer robne kuće u vlasništvu HFP-a koji smo naveli pokazuje da onaj tko njome upravlja nije promislio. Da jest i da je elementarno dobronamjeran i stručan, mogao je u ime države napraviti veliku korist, dati priliku investitorima prodajući im to doslovno za kunu, pa bi danas tu radilo sigurno 50 ljudi. No, to traži ljude koji se neće zatvoriti u urede i odatle rješavati probleme, koji će biti motivirani pridonijeti gospodarskom razvoju.
• Iako nitko o tome ne želi otvoreno govoriti, nedvojbeno je da postoji raskol između vukovarskog i županijskog odbora HDZ-a.
- S dužnim uvažavanjem svih mojih stranačkih kolega, mislim da su to vrlo neozbiljne tričarije. Imamo ozbiljne probleme i treba nam svatko tko može pridonijeti njihovu rješavanju. Ne želeći nikom dijeliti lekcije, moram reći da je na mene ulazak u Vukovar ostavio tužan dojam. I tu se pokazuje da ne treba puno novca da bismo nešto promijenili. Ulazak u grad prate korov, nepokošena trava i odlagališta otpada. I porušeni semafori su ruglo. Ako i nema novca za nove semafore, sigurno ima toliko da ih se poreže i baci. To su problemi s kojima se lokalni čelnici, od gradonačelnika do svih drugih članova HDZ-a na lokalnoj i županijskoj razini, trebaju baviti, a ne međusobnim prepucavanjima.
• Što HDZ na predstojećim izborima može obećati podunavskim biračima?
- Mogu obećati da ćemo u granicama mogućnosti raditi na vraćanju života, obnovi i gradnji objekata, pomoći pri otvaranju novih radnih mjesta... Mislim da je to temeljno i najbitnije. Sve ostalo je u drugom planu. Svjesni smo da smo puno toga napravili, ali i propustili napraviti. No, nepobitna je činjenica da je HDZ stranka koja je najviše pridonijela uspostavi hrvatske države, očuvanju ovog prostora kao sastavnog dijela hrvatske države. Sjetimo se kakvih je sve prijedloga bilo za trgovanje - da nam Podunavlje ne treba, da se to trebalo pripajati Srbiji u nekakvim rekonstrukcijama ovoga područja... Na strateškom planu puno smo napravili, ali na rješavanju konkretnih pitanja smatram da trebamo dati još više.


Ljiljana Pandža