savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=1178&vesna-skare-ozbolt
Osoba: Škare-Ožbolt Vesna
Datum: 28.08.1999
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

U povodu prijave Vijeću sigurnosti, koju je zbog nesuradnje s Haaškim sudom u istrazi o Bljesku i Oluji, te neizručenju Mladena Naletilića-Tute, protiv Hrvatske u srijedu podnijela Gabrielle Kirk McDonald, predsjednica Međunarodnoga kaznenog suda, razgovarali smo s Vesnom Škare-Ožbolt, zamjenicom predstojnika Ureda Predsjednika i Predsjednikovom savjetnicom za politička pitanja.


• Kako komentirate haaške prigovore i odluku McDonaldove da Hrvatsku ipak prijavi Vijeću sigurnosti?
- Od svih zemalja koje su potpisale suradnju s Haaškim sudom, Hrvatska je najviše i najkonstruktivnije surađivala sa Sudom u Haagu - od toga da se kao žrtva agresije založila za osnivanje Suda, pa do suradnje o raznim pitanjima - izručenja optuženih koji se već nalaze u Haagu i nedavnog izručenja Vinka Martinovića-Štele. Zato iznenađuje žestina tužiteljičine optužbe o tome da Hrvatska ne surađuje s Haaškim sudom, ali i obraćanje predsjednice Suda Vijeću sigurnosti. Prigovor o nesuradnji Hrvatske nije zasnovan na činjenicama. Hrvatsko stajalište nije nikakav inat, želja za sukobom ili odbijanje suradnje, kako se to želi prikazati, već inzistiramo na činjeničnom stanju, argumentaciji i pravnom tumačenju navodno spornih pitanja što ih navodi tužiteljica. Kao što je Vlada navela u svojoj izjavi, u ovom slučaju preskočen je važan korak, a to su, poslije prigovora Ureda tužiteljice Sudu, konzultacije sa Sudskim vijećem o tome što su, kakve i čije obveze. Podsjećam da su takve konzultacije obavljene u slučaju subpoena ministru Šušku i da je Hrvatska tada jasno dokazala da je neopravdan zahtjev Ureda tužiteljice, te je subpoena povučena, odnosno prijetnja uklonjena.
• Nakon svih prigovora i prijave Vijeću sigurnosti, koje su mogućnosti preostale Hrvatskoj?
- Hrvatska će iznijeti svoje argumente pred Vijeće sigurnosti. Izjava koju je hrvatska Vlada dala u četvrtak distribuirat će se u skladu s procedurom UN-a kao dokument Vijeća sigurnosti. Vladino stajalište dobit će i veleposlanici zemalja stalnih članica Vijeća sigurnosti. Očekujemo da će argumenti i činjenično stanje u potpunosti potvrditi našu poziciju i da ćemo za to dobiti podršku. Argumenti hrvatske Vlade će u potpunosti potvrditi dosadašnju suradnju kao i spremnost za njezin nastavak.
• Prijete li zbog toga Hrvatskoj sankcije?
- Sankcije ne očekujemo, jer smo uvjereni da se i prije vjerojatnih konzultacija u Vijeću sigurnosti može jasno dokazati da Hrvatska surađuje s Haagom u skladu s Ustavnim zakonom.
• Može li Hrvatska eventualnim lobiranjem u Vijeću sigurnosti zaustaviti negativne posljedice?
- Hrvatska će izvijestiti države članice Vijeća sigurnosti i relevantna međunarodna tijela i vlade o svojim stajalištima. Ovih dana bit će dovršena i »Bijela knjiga«, set dokumenata u kojima će se pokazati da je Hrvatska intenzivno surađivala s Haaškim sudom.


Miroslava Rožanković