savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=1178&vesna-skare-ozbolt
Osoba: Škare-Ožbolt Vesna
Datum: 18.09.1999
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 17. rujna - Čelnik HSP-a Anto Đapić u posljednje je vrijeme nizom istupa izazvao burne reakcije. Na njegovu se udaru našla i Vesna Škare-Ožbolt, predsjednica Nacionalnog odbora za uspostavu povjerenja i savjetnica Predsjednika Republike za politička pitanja. Đapić joj je, naime, poručio da ubuduće dobro pazi što govori o HSP-u, jer joj njegovi pravaši neće tako lako zaboraviti to što je, navodno, na sastanku s Komisijom Članka 11, HSP izjednačila sa srpskim ekstremistima. Optužio ju je i da napadima na pravaše »pere vlastitu nečistu savjest« zbog toga što mora sjediti za istim stolom s Vojislavom Stanimirovićem i Miloradom Pupovcem.


• Mislite li da je HSP remetilačka stranka koja može u ovo predizborno vrijeme ugroziti mir u Podunavlju?
- Ne mislim da bi HSP mogao remetiti mir u Podunavlju, jer za političku stabilnost i mir odgovaraju institucije hrvatske države. Ali, radikalne izjave zasigurno mogu pridonijeti stvaranju loše atmosfere. Nakon sastanka s Komisijom Članka 11 ovoga tjedna, rekla sam da radikalne izjave, bez obzira s koje strane dolazile, ne smiju ugroziti ono što smo postigli u mirnoj reintegraciji.
• Jeste li s Komisijom Članka 11 razgovarali o radikalnim predizbornim nastupima HSP-a i Đapića?
- HSP i Đapić nisu bili takva tema sastanka kako to Đapić misli. Naime, načelno smo razgovarali o radikalnim izjavama, a kao primjer spomenula sam izjave nekih predstavnika srpskih stranaka. Oni su spomenuli izjave Đapića. Dakle, moja ocjena nije bila isključivo vezana uz Đapića, već uz sve radikalne izjave, bez obzira od koga dolazile.
 

Ne mislim da bi HSP mogao remetiti mir u Podunavlju, jer za stabilnost i mir odgovaraju institucije hrvatske države

Uskoro se u Vukovaru i Zagrebu očekuje otvaranje telefonskih linija putem kojih bi se anonimno mogle javiti informacije o nestalima i ubijenima, kaže Vesna Škare-Ožbolt

• Vi, dakle, niste Đapićev radikalizam uspoređivali s ekstremizmom nekih predstavnika srpskih stranaka, za što Vas on u medijima optužuje?
- Da je bolje i pažljivije čitao moje izjave, i sam je mogao to zaključiti.
Anto Đapić Vas optužuje da napadima na HSP »perete svoju nečistu savjest« zato što u Nacionalnom odboru sjedite zajedno sa Stanimirovićem i Pupovcem?
- Moja je savjest potpuno čista. No, podsjećam Đapića da i on u Saboru sjedi s tim istim ljudima.
• Izjavili ste da će Vukovar dobiti posebno mjesto u Zakonu o područjima posebne državne skrbi. Kad se to može očekivati?
- Vukovar nije obuhvaćen tim Zakonom, jer je on donijet još 1996. Za Vukovar nema carinskih i poreznih olakšica ni drugih pogodnosti koje imaju druga ratom stradala područja. Zato sam u Vukovaru najavila novi zakon o poticajima razvitka slabije razvijenih područja koji priprema Ministarstvo razvitka, useljeništva i obnove. Očekujem da će taj zakonski prijedlog doći u Sabor još ovaj mjesec.
• Što bi hitno trebalo učiniti za vukovarsko gospodarstvo?
- Vjerujem da će upravo taj zakon puno značiti za vukovarsko gospodarstvo, a očekujem da će biti u primjeni početkom iduće godine. No, treba svakako dovršiti privatizaciju i pretvorbu poduzeća, primjerice »Vupika« i »Borova«. Vlada je najavila da će o prijedlogu sanacije »Vupika« raspravljati na sljedećoj sjednici, vjerujem idućega tjedna.
• Razmatra li u ovo predizborno vrijeme Nacionalni odbor za uspostavu povjerenja zastupljenost srpske manjine u Saboru?
- To ne razmatramo, jer nije predmet našeg djelovanja i rada. Srpski predstavnici ni ne traže da se ta tema stavi na dnevni red.
• Hoće li se uvesti posebne telefonske linije kojima bi se Srbima omogućilo da i anonimno jave što znaju o nestanku Hrvata i masovnim grobnicama?
- Upravo o tome razgovaramo s HPT-om. Trebalo bi uvesti telefonske linije putem kojih bi se dojavljivale informacije o nestalima i ubijenima. Držim to vrlo važnim pokušajem da se i na taj način pokuša doći do informacija, jer je obveza svih nas da pomognemo na sve načine u otkrivanju tijela ubijenih.
• Gdje bi bile uspostavljene te linije?
- U Vukovaru i Zagrebu, a vjerojatno i u Petrinji.
• Ima li naznaka da su Srbi spremni na anonimne pozive i dojave?
- Ta je inicijativa krenula ovih dana upravo od Vojislava Stanimirovića.


Miroslava Rožanković