savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3081&damir-kajin
Osoba: Kajin Damir
Datum: 27.09.1999
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Damir Kajin, potpredsjednik Istarskog demokratskog sabora i saborski zastupnik, za Vjesnik je izjavio da je IDS apsolutno nezadovoljan ponuđenim izbornim rješenjem za manjine, i to prije svega neravnopravnim položajem u koji se takvim prijedlogom zakona dovode pripadnici nacionalnih manjina.


• Koje su vaše osnovne zamjerke tom prijedlogu?
– Nacionalne bi manjine po tome zakonu bile neravnopravno zastupljene u Zastupničkome domu Sabora, s obzirom na to da se njime predviđa smanjivanje već stečenih prava koja su nacionalne manjine dobile na prošlim izborima. Smatramo da pripadnicima nacionalnih manjina također treba omogućiti biranje po metodi »pozitivne diskriminacije«, čime bi im se omogućilo davanje dvostrukoga glasa, i za manjinske liste i za stranačke liste.
• Oporbena šestorica traže da se u Saboru glasuje i o njihovu prijedlogu izbornoga zakona. Kako je u oporbenome prijedlogu riješeno pitanje zastupljenosti nacionalnih manjina?
– Što se tiče zastupljenosti manjina, i taj je oporbeni prijedlog zakona loš. Možda je čak i lošiji od HDZ-ovog, jer se njime predviđa da svi, bez razlike, glasuju za iste manjinske predstavnike.
• Zašto je onda IDS, kao član oporbene šestorice, prihvatio takav prijedlog?
– Poznato je da oporbena šestorica do zajedničkoga stajališta dolaze konsenzusom, a IDS nije imao razloga stopirati cijeli zakon zbog neslaganja oko zastupljenosti nacionalnih manjina. Međutim, mi smo još tada najavili da ćemo ići s brojnim amandmanima na taj prijedlog, koji bi omogućili ravnopravnu i poštenu zastupljenost nacionalnih manjina u Hrvatskome državnom saboru.
• Kako bi IDS riješio pitanje glasovanja izbjeglih Srba?
– Naš stav je jasan - glasovanje treba omogućiti svima koji imaju prebivalište u Hrvatskoj. Ti Srbi su hrvatski državljani sve dok se sami ne odreknu toga državljanstva, a koliko je meni poznato, oni to nisu učinili.
• Što je s problemom njihovih dokumenata, budući da je poznato da veći broj izbjeglih Srba nema domovnicu?
– To je već tehnički problem izvedbe procesa glasovanja, koji se može vrlolako riješiti.
• Što IDS još zamjera ovom prijedlogu izbornoga zakona?
– Smatramo da su neke manjine, poput Slovenaca ili Bošnjaka, bitno zakinute ovim prijedlogom. Također, IDS je protiv glasovanja Hrvata iz Bosne i Hercegovine.
• Koliko bi zastupnika trebalo biti u Zastupničkome domu poslije ovih izbora?
– U svakom se slučaju ne bi trebalo ići ispod postojećega broja od osam zastupnika nacionalnih manjina i zajednica, od kojih su tri srpska zastupnika. Njihova prava ne smijemo reducirati, a to vladajuća stranka radi već dulje vremena diskriminirajući predstavnike manjina. Taj prijedlog zakona govori još više u prilog toj tvrdnji i IDS ga neće podržati.


GORAN BORKOVIĆ