savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3271&jozo-rados
Osoba: Radoš Jozo
Datum: 27.10.1999
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

• Gospodine Radoš, kako ocjenjujete Izvješće i zaključke Istražnog povjerenstva o planu »Lisica« po kojima je to u stvari HSLS-ov plan destrukcije HDZ-a, pa i države?
- Već sam rekao da se radi o najvećem smeću koje se pojavilo u hrvatskom parlamentu od kada sam u njemu, a mislim da se na sličan način može okarakterizirati i čitav rad tog povjerenstva. Dakle, potpuno je izokrenut zahtjev predlagatelja, Povjerenstvo se bavilo sasvim desetim pitanjima, Izvješće vrvi proizvoljnim ocjenama i vrlo je jasno koja se politička grupacija favorizira. Temeljni razlog i cilj osnivanja Povjerenstva nije ostvaren, nije se utvrdilo tko je autor toga dokumenta i sve se zapravo izgubilo u konstrukcijama, podmetanjima i političkim optužbama.
• Zaključuje se i da su ostavke oporbenih zastupnika na saborske dužnosti krajem prošle godine izravan rezultat, odnosno realizacija »Lisice«, odnosno HSLS-ovog plana iz '94. godine.
- Trebalo bi pitati oporbene kolege što o tome misle. Zacijelo nisu znali da su dio jednog dalekog plana koji je Goran Granić postavio još davno, '94. godine, ništa ih ne pitajući. To pokazuje zapravo neozbiljnost, neodgovornost i naglašeno propagandističku dimenziju toga izvješća. Ono je nalik raznim kvazianalitičkim tekstovima koji su se svih ovih godina pisali o sukobima u HSLS-u. No, to je bilo koliko-toliko razumljivo dok je bilo u novinama i spadalo u područje navodno slobodnog pisanja. Tragično je da se takve konstrukcije pojavljuju kao izvješće jednog saborskog tijela.
 

U promidžbenom smislu, HSLS nije mnogo dobio, ali smo u smislu spoznaje o tome gdje se nalazimo učinili mnogo i možemo biti zadovoljni

• Koliko Vas zadovoljava nalaz Povjerenstva da je ono što HSLS naziva »Lisicom«, odnosno nepotpisani dokument od 11 stranica, samo unutarstranački dokument koji, bez utjecaja sa strane, izražava različitosti političkih opcija u tadašnjem HSLS-u?
- Povjerenstvo nije ni pokušalo utvrditi taj dio istine. Naš je temeljni cilj bio ispitati kako je taj dokument nastao, dakle kako i gdje, te imaju li eventualno državna tijela s njim veze. No, Povjerenstvo tu istinu nije htjelo ni na koji način utvrditi. Prema tome, ono što na kraju zaključuju potpuno je proizvoljno i naravno da u tome nema istine.
• Je li Vam, zbog takvih zaključaka koji ne idu u prilog HSLS-u, žao što ste uopće inicirali osnivanje Povjerenstva?
- Mislim da smo ipak u nečemu uspjeli. Uspjeli smo pokazati da su istražna povjerenstva farsa, da ona nemaju onu snagu koju bi trebala imati prema Poslovniku Zastupničkog doma i sva tri povjerenstva koja su se pojavila pokazuju da se povjerenstva u hrvatskom parlamentarnom životu koriste isključivo za političke obračune. U tom smislu, to je neki dobitak.
• No, još dok ste pokretali tu inicijativu bilo je mnogo kritika i upozorenja na ono što će se dogoditi, odnosno HSLS-u se zamjeralo da HDZ-u servirate materijal za politički obračun i, na kraju, zbunjivanje javnosti nebitnim stvarima.
- Naša inicijativa je bila plod uskrisivanja »Lisice« od HDZ-a, koji ju je pokušavao iskoristiti u propagandne svrhe i pojačati svoje teze iz '94., a koje su, na žalost, iste kao i ove iz '99. Naravno da ni tada situacija nije bila obećavajuća, ali mislim da dok sjedimo u parlamentu i dok ga poštujemo, moramo pokušati vidjeti kako funkcioniraju pojedini instituti u njemu. U tom smislu mi smo istjerali jednu drugu lisicu, a ta lisica govori da su saborska istražna povjerenstva farsa.
• Kako komentirate činjenicu da je Vaš bivši stranački kolega Zlatko Kramarić ostao u Povjerenstvu i potpisao, doduše uz veliku ogradu, ali potpisao Izvješće?
- Ne bih se upuštao u komentiranje Kramarićevog ponašanja, ali bih se ovom prilikom zahvalio časnim ljudima i zastupnicima, Petru Žitniku i Marinu Jurjeviću. Oni su bili članovi Povjerenstva, ali kad je Povjerenstvo promijenilo sadržaj svoga rada protivno namjeri predlagatelja, oni su ga, kao časni ljudi, napustili i ja im u ime HSLS-a zahvaljujem.
• Koliko je, na kraju, HSLS dobio, a koliko izgubio iniciranjem istrage o »Lisici«?
- Tamo gdje ne vladaju pravila i istina, istinom često gubite. Mislim da u propagandnom, promidžbenom smislu HSLS nije puno dobio, ali u smislu spoznaje gdje se nalazimo i do koje su mjere neki ljudi spremni ići u zanosu dnevnopolitičke borbe, inauguracije podmetanja i destrukcija kao temeljnog oblika političke borbe, u tom smo smislu učinili puno i možemo biti zadovoljni.


Marija Pulić