Početak školske godine obilježavaju velike gužve u knjižarama, ali i žalopojke brojnih obitelji da u ovo teško, recesijsko vrijeme njihov kućni proračun ne može podnijeti kupnju udžbenika za jednog ili više školaraca.
Ministar znanosti, obrazovanja i športa Radovan Fuchs, koji je na tu dužnost izabran u srpnju, nije ostao pošteđen pitanja roditelja može li im pomoći i moraju li kupiti baš sve s popisa koji su dobili u školama i do kada.
Novi zakon – za roditelje
– Najviše je bilo upita tko ima pravo na besplatne udžbenike i kako da to pravo ostvari. Uglavnom smo učinili sve kako bismo roditeljima olakšali nabavu, odnosno razmjenu udžbenika. Posljednjih se dana stvara dojam posebne nervoze, a kako bismo to bar donekle promijenili poslali smo naputak svim školama da djeca ne moraju imati kompletne knjige sve do prvog listopada.
Tako smo roditeljima omogućili da bez žurbe nabave udžbenike u sljedećih nekoliko tjedana. Osigurali smo dovoljno vremena i nema razloga za pritiske i gužve u knjižarama.
Roditelji kažu da su ogorčeni i poniženi jer su u posljednji trenutak doznali da će udžbenike kupovati sami?
Mogu to razumjeti, ali kako bi se sačuvala radna mjesta te osigurali preduvjeti za oporavak gospodarstva morali smo posegnuti za krajnje teškim i nepopularnim mjerama. Iako smo pokušali sačuvati projekt besplatnih udžbenika, na žalost svih to ove godine nismo mogli i privremeno smo ga morali reducirati.
Tako smo ove godine osigurali besplatne udžbenike samo za socijalno najugroženije učenike. Vjerujem da ćemo, kako se budu stvarali preduvjeti, osiguravati besplatne udžbenike za sve više učenika.
Slažete li se s ocjenama pojedinaca da nakladnici kontroliraju i diktiraju poteze vašeg ministarstva umjesto da vi njima određujete pravila?
Ne bih se složio s takvom konstatacijom. Iako određene interesne skupine doista ulažu maksimalne napore kako bi unaprijedile svoje poslovanje, u ministarstvu sigurno nisu uspjeli.
Smatram da je u doba interneta vrlo jednostavno pogledati tko je predlagao što i tko je kategorički bio za to da nastavnici biraju udžbenike, zbog čega mlađe dijete od starijeg ne može nasljeđivati knjige.
Donijet ćemo novi zakon i moram istaknuti da ćemo ga predložiti Saboru onog trenutka kad budemo imali konsenzus jer i prijašnji su zakoni imali dobra rješenja koja su, kad su izglasavani u Saboru, doživjela drastične promjene, pri čemu su amandmani pljuštali sa svih strana.
Standard na razini škole
Jeste li sigurni da lobiji nakladnika i ovaj put neće srušiti novi prijedlog zakona?
Ne možete nikad ni u što biti sigurni dok se nešto ne dogodi, ali inzistirat ćemo na, primjerice, trajnosti udžbenika od četiri godine i biranju na razini škole. Ne možete u jednoj školi imati udžbenike raznoraznih izdavača.
Osim što je onemogućeno nasljeđivanje, imamo i vrlo smiješne primjere da jedan profesor predaje u tri razreda, a u svakome po drugom udžbeniku. Ako nije radio disertaciju o razlici nastavnog procesa i uspješnosti đaka u paralelnim razredima, onda ne znam koja bi bila svrha toga.
Inzistirat ćemo na tome da se na razini škole biraju udžbenici i da se ne mogu mijenjati minimalno dvije godine; dakle ne može se škola ili nastavnik svake godine odlučiti za drugi udžbenik.
Besplatno samo studentima koji završavaju u roku
Slažete li se s ocjenom SDP-a da je od proklamirana "društva znanja ostala samo puka razmjena knjiga na ledini"? Ne. Dogovaramo i na dobrom smo putu da zatvorimo izvore sredstava za dovršetak cijelog kampusa u Rijeci, imamo razgovore sa Zagrebačkim sveučilištem gdje treba riješiti niz administrativnih problema, Kampus u Splitu također je u završnoj fazi. Uz pomoć Svjetske banke škole se i dalje grade. Ove godine prvi put polaže se državna matura.
Nitko od znanstvenika i nastavnika nije dobio otkaz. Nekim zakonskim rješenjima koje ćemo donijeti do kraja godine, a mislim na izmjene Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju i Zakon o sveučilištima, među ostalim, svim će redovitim studentima koji ispunjavaju svoje obveze biti omogućeno da studiraju besplatno.
Što to znači uspješni? Kriterij je o kojem razmišljamo tri plus jedan, a to znači da je, ako studij traje tri godine, uspješan odnosno redovit onaj tko će ga završiti za četiri godine i u tom razdoblju neće ga plaćati.