savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3296&smiljko-sokol
Osoba: Sokol Smiljko
Datum: 10.11.1999
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 9. studenoga - Ime dr. Smiljka Sokola ponovno se ovih dana našlo u središtu pozornosti. Osim što je napustio mjesto zastupnika u Saboru, Sokol je istupio iz HDZ-a, jer je stranačka neovisnost, kako ističe, nespojiva s dužnošću ustavnog suca na koju je izabran. Zbog toga je i nedavno reagirao zbog priloga na HTV-u, koji ga je prikazivao u stranačkom kontekstu ne uvažavajući novu činjenicu. Njegova oštra reakcija, ali i sve činjenice vezane uz polemike oko izbora ustavnih sudaca, povod je razgovoru s dr. Sokolom.


• U javnosti je bilo dosta bure oko izbora ustavnih sudaca. Osporavane su pojedine osobe izabrane u Ustavni sud, ali i cijeli novoizabrani sastav Suda. Kako to komentirate?
- Bura je vrlo blaga riječ za sve ono što je uslijedilo nakon izbora nas osmero sudaca Ustavnog suda. Morate međutim, razumjeti da, zato što sam jedan od izabranih sudaca, ne smijem reći sve ono što o tome mislim i želim reći. Nije me iznenadilo ono što se o meni iznosilo u javnosti jer sam to očekivao. No, upravo zbog tog očekivanja, ali ne samo zato, dugo sam se kolebao da prihvatim biti kandidatom za suca Ustavnog suda. Očekivao sam čak i više ružnih stvari u odnosu na mene.
No, ono što me ipak iznenadilo jest činjenica da je bilo toliko žuči i da je gotovo stvorena atmosfera linča u odnosu na dvoje kolega koji su u Ustavni sud izabrani kao kandidati oporbenih stranaka. Prosuđivali su o svima nama i osuđivali nas prije no što smo imali priliku djelima pokazati kakvi smo.
No, smatram da svi novoizabrani suci moraju sve to zaboraviti i djelima pokazati da nisu onakvi kakvima su prosuđivani. Moramo pokazati da ćemo, kao Sud u cjelini, djelovati isto tako nepristrano, polazeći od Ustava i zakona, kao što je to u osnovi uspješno činio i Ustavni sud u sadašnjem sastavu.
• Zalagali ste se za konsenzus oko izbora sudaca Ustavnog suda. Ne bi li se neke dvojbe izbjegle da je postignut konsenzus o stručnim osobama koje nisu stranački prepoznatljive?
- Dulje vremena zalagao sam se za konsenzus oko svih bitnih pretpostavki ostvarivanja temeljnih pravila višestranačke demokracije. Zato sam smatrao da je potrebno postići konsenzus parlamentarnih stranaka i oko izbora sudaca Ustavnog suda. To proizlazi i iz ustavnih odredbi o izboru. O izvedbi svega toga te konačnom nepostizanju koncenzusa u ovom trenutku ne bih mogao ništa više reći.
• Govorilo se i o Vašoj ostavci na mjesto ustavnog suca, da nisu ispunjeni neki uvjeti?
- Podnio bih ostavku da nije izabrano dvoje kandidata iz redova oporbenih stranaka. Isto tako, ne bih nikad prihvatio biti izabran za suca Ustavnog suda, kad ne bih bio potpuno siguran da je postupak u potpunosti proveden u skladu s Ustavom i Ustavnim zakonom o Ustavnom sudu.
• Možete li načelno usporediti dosadašnji i novi sastav Ustavnog suda?
- Bilo kakve usporedbe personalne naravi bile bi s moje strane deplasirane. Mogu samo istaknuti činjenicu da je u današnjem Ustavnom sudu zastupljeno relativno najveći broj sudaca od karijere, a u budućem će biti sveučilišni profesori. Je li to loše ili dobro, pokazat će praksa.
• No, često se čuje da su u novi sastav Ustavnog suda izabrani nestručnjaci te da će on biti slabiji od dosadašnjega?
- Nije o meni da o tome sudim. Smatram da će se o tome moći prosuđivati tek kad se vide prvi rezultati našega rada.
• Smatrate li da bi nešto trebalo mijenjati u načinu rada Ustavnog suda?
- Bilo bi prerano i pretenciozno o tome govoriti. Rad Ustavnog suda određen je ponajprije Ustavom i Ustavnim zakonom o Ustavnom sudu. Novi Ustavni zakon sadrži određene, ne tako male promjene u odnosu na prethodni. No, Ustavni sud u novom sastavu mora, u novim uvjetima, osigurati pozitivni kontinuitet s radom sadašnjeg Ustavnog suda. Naravno, s obzirom da stil rada ovisi o ljudima te da će uvjeti djelovanja biti donekle različiti, sigurno je da će nekih razlika biti.
• Mogu li suci Ustavnog suda odredbe po kojima ne smiju biti članovi političkih stranaka, odnosno da ne smiju javno pokazivati naklonost prema strankama, »eskivirati» tako da zamrznu svoje stranačko članstvo?
- Ustavni zakon tu je vrlo jasan. Njegova odredba koju ste naveli nedvojbeno znači da svi suci Ustavnog suda, danom izbora, moraju napustiti stranku. Pravni sustav ne poznaje termin zamrzavanja stranačkog članstva.
• O Vama se govori kao o novom predsjedniku Ustavnog suda?
- Prema Ustavu, o tome odlučuje Ustavni sud na prvoj konstituirajućoj sjednici tajnim glasovanjem većinom glasova svih sudaca. Ako bih bio predložen od mojih kolega, prihvatio bih tu dužnost.
• Ustavni sud odbacio je sve ustavne tužbe kojima se osporavao izbor sudaca Ustavnog suda. Koliko je točno da su ustavni suci zapravo nesmjenjivi?
- Ne smijem komentirati ni jednu odluku Ustavnog suda. Kad je, pak, riječ o prestanku mandata prije isteka roka, sve o tome je izrijekom propisano u Ustavnom zakonu.


Biljana Bašić