savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3120&zlatko-kramaric
Osoba: Kramarić Zlatko
Datum: 08.01.2000
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

• Nakon izbora ste izjavili da su birači podlegli »sindromu krumpira«, iz čega se moglo iščitati i Vaše razočaranje. Što ste time mislili?
- Predosjećao sam da će biračko tijelo s desne amplitude dobiti jaču lijevu. Predosjetili su koja je koalicija najjača, pa su joj glas dali čak i oni koji naginju centru, zato što su željeli da vladajuća stranka konačno siđe s političke scene. Te amplitude će u budućnosti biti sve manje, a poslije još jednih ili dvaju izbora, sve će na političkoj sceni doći na svoje. Ovo je sve još predpolitički način. A što je »politika krumpira«? Kad se brod nagne, onda birači polete na tu stranu broda. Devedesetih se naginjalo na nacionalnu retoriku, a sad na socijalnu.
Ivica Račan je izjavio da SDP i HSLS sa četvoricom moraju usaglasiti čitav niz pitanja. Što to znači?
- Malo je čudno da se, nakon što šestorica djeluju više od godinu i pol, sad otvaraju neka pitanja koja su se trebala puno ranije usuglasiti. Manje je bitno gledati na postotke, a više na to što zapravo želimo. Jer, gledanje na postotke i promile dugoročno nije dobra politička opcija i to vrijedi i za jednu i za drugu stranu.
• Račan je poručio četvorici da će se u participiranju u novoj vlasti morati zadovoljiti manjim kolačem no što su očekivali, a i decidirano je odbacio načelo pariteta.
- Moram priznati da ne znam što se uopće misli pod očekivanjima. Treba sastaviti Vladu koja će učinkovito rješavati nimalo jednostavne gospodarske i socijalne probleme. Tu ne treba robovati postotcima i promilima. Naprosto treba izabrati najmudrije ljude koji će moći razriješiti i organizirati ministarstva i određene projekte. Mislim da samo inzistiranje na partijskoj pripadnosti nije dobro.
 

Rezultati izbora se ne mogu derogirati i to je jasno, kao što je i jasna participacija četvorke u Vladi da bi ona bila stabilna, kaže Zlatko Kramarić, potpredsjednik Liberalne stranke

U sastavljanju Vlade ne treba robovati izbornim postotcima i promilima

Mislim da na valu pobjede na parlamentarnim izborima Budiša i Mesić imaju najviše izgleda od svih predsjedničkih kandidata

Slažem se s Račanom, jer ASH nije član šestorke i nema legitimno pravo biti u Vladi

• Ali, Račan kaže da odlučno odbija načelo pariteta. On čak govori da se tu radi o ucjeni i da na to ne pristaje. Na što je mislio? Tko je ucjenjivao? Neka stranka iz četvorke? HSS, kao najjača?
- To trebate pitati Zlatka Tomčića postoji li možda kakav separatni dogovor između HSS-a i pobjedničkog dvojca. Ja u to ne vjerujem. Postoje čvrsti dokumenti koji obvezuju sve sudionike. Rezultati izbora se ne mogu derogirati i to je jasno, kao što je i jasna participacija četvorke u Vladi kako bi ona bila stabilna. Uvijek je poznato da je onaj jači, koji je više osvojio, taj koji popušta do određene granice.
• Zašto Račan izričito spominje termin ucjena?
- Moguće je da se nešto u međuvremenu dogodilo, zbog čega on to govori. Ja ne znam ništa o tome. No, svima je jasno, da bi Vlada bila stabilna, u njoj trebaju sudjelovati SDP-HSLS i četvorka.
• Račan je odlučno odbacio i mogućnost da zbog načela pariteta u Vladu uđe ASH, pridruženi peti član četvorke. Što Vi mislite?
- To što Račan kaže je u redu. Jer, ASH nije potpisnik sporazuma o suradnji šestorke i nije njezin član, a koliko mi je poznato, ni jedan element sporazuma s ASH-om nije uključivao i nužnu participaciju u Vladi.
• Čini se da Račan pokušava stopirati mogućnost da ASH na mala vrata uđe u Vladu?
- Da, točno i tu je u pravu. U potpunosti se s njime slažem. ASH nije član šestorke, on može tražiti, ali nema legitimno pravo biti u Vladi.
• Budimo otvoreni - na koja ministarstva u novoj Vladi računa četvorka?
- Nikada nisam sudjelovao u razgovorima oko tih detalja, zato jer nemam interesa za sudjelovanjem u Vladi. Imam interes za još jači parlamentarni angažman za političku opciju za koju sam se uvijek zalagao. Sada ću to u Parlamentu još glasnije artikulirati. Nisam sudjelovao u internim razgovorima četvorke i dvojke, tako da o tomu ne mogu više reći, jer ne znam što četvorka očekuje. Ali mogu reći da sigurno očekuje da njihove političke opcije budu zastupljene i da se to osjeti u novoj Vladi, da ona doista bude višestranačka Vlada eksperata.
• Ne želite preciznije reći detalje koje vjerojatno ipak znate...
- Ne, ne želim precizirati, jer doista ne znam! Znam samo ono što sam pročitao u novinama, gdje se za četvorku spominju područja poljoprivrede, europskih integracija, neko potpredsjedničko mjesto... Dalje od toga ne znam, a sve ostalo su špekulacije o kojima ne želim govoriti.
• Slažete li se s tvrdnjom da oporba nema previše vremena za »uhodavanje», već mora odmah početi s promjenama? Govori se da novoj Vladi ne treba dati ni uobičajenih sto dana...
- Brzina nije svaki puta i vrlina. Čitatelji Vjesnika se sigurno sjećaju kako su neki od nas govorili da se jedno vrijeme izgubilo u tome što će se raditi ubuduće. Jedno je vrijeme već izgubljeno upravo u pregovorima koji nisu svaki put bili produktivni. Ali, mislim da svaka Vlada, pa tako i ova, mora dobiti tih »sto dana«. No, ljudi trebaju shvatiti da njihova očekivanja ne smiju biti prebrza i nerealna.
• Što kažete na mogućnost da pobjednička koalicija u nekim područjima možda i ne krene u promjene iz straha da ih se ne optuži za revanšizam?
- Moramo prvo definirati što je politički revanšizam. U svakoj zemlji pobijeđena garnitura mora otići. Ne treba se bojati revanšizma.
• Ali, računi za lošu politiku ili pljačku se ipak moraju podnijeti, zar ne?
- Da, to je točno i tako bi trebalo biti.
• Vjerujete li da bi, u ozračju oporbene pobjede, Dražena Budiša ili Stjepana Mesić na predsjedničkim izborima mogli pobijediti Matu Granića?
- Da, mislim da na ovom plimnom valu upravo Budiša i Mesić imaju najviše izgleda od svih kandidata.


Andrea Latinović