Zašto se kandidirate za predsjednika države, pitali smo Stjepana Mesića, predsjedničkog kandidata koalicije HNS-HSS-LS-IDS.
- U politici sam jako dugo. Bio sam sudionik Hrvatskog proljeća i već smo tad masovno bili za novu politiku čistih računa, za demokratizaciju, ali i kroatizaciju, jer je Hrvatska bila marginalizirana. Hrvatsko proljeće je slomljeno, ali poruke koje su iz njega proizašle odrazile su se u Ustavu iz 1974. Znači, dali smo nešto što je kasnije bila osnova za hrvatsko osamostaljenje. U višestranačje, demokratizaciju i osamostaljenje Hrvatske uključio sam se 1989. Ušao sam u Vladu, bio sam predsjednik Sabora. Htio sam naprednu, materijalno jaku, europeiziranu Hrvatsku. Na žalost, hrvatski politički brod je umjesto mirnog puta u europsku luku krenuo prema Paragvaju. Takvu Hrvatsku nisam htio i izašao sam iz politike. Sad kad sam dobio odgovor na upit kamo ide Hrvatska, a odgovor su dali birači na izborima, opet se uključujem jer vidim da sam bio u pravu.
• Nadate li se ulasku u drugi krug predsjedničkih izbora?
- Odlazeći na predizbornu turneju po Slavoniji želio sam svakako ući u drugi krug. Nakon prijama koji sam tamo doživio kod građana, postavljam si pitanje hoće li uopće biti drugog kruga? Mislim da ću pobijediti u prvom krugu.
• Umanjuje li Vam šansu to što na izborima niste ušli u Sabor?
- Ne, jer se radi o sasvim različitim stvarima. Izbori su bili depersonalizirani, ljudi su htjeli da HDZ siđe s vlasti i da opozicija pobijedi. U depersonaliziranim izborima nisam oštećen, jer nisam bio nositelj liste. A ovo su izbori u kojima nastupaju osobe, dolaze do izražaja njihove političke biografije, poruke koje šalju i tko stoji iza njih. Iza mene stoje stranke, ali to nije toliko važno. Osjetio sam da iza mene stoje građani koji su prikupili više od 50.000 potpisa.
• Ako ne postanete šef države, a niste ni u Saboru, gdje ćete biti na političkoj sceni?
- Ne shvaćam ove izbore kao Olimpijadu - važno je sudjelovati. Mislim da sam bio dovoljno uvjerljiv, da sam u svim prijelomnim trenucima imao stavove prepoznate u političkoj javnosti i da sam donosio ključne odluke. Zato mislim da će građani prepoznati tko može na takva pitanja kao predsjednik države najbolje odgovoriti. Ako ne pobijedim, ostajem u politici i to tako što ću izbornim pobjednicima stajati za vratom da bi ispunili ono što su obećali.
• Ne uđete li u drugi krug, hoćete li podržati Dražena Budišu?
- U četvorici smo načelno rekli da ćemo, ako u drugi krug uđu HDZ-ov i oporbeni kandidat, podržati oporbenog. Na žalost, s druge strane takav stav još nisam čuo, ali se nadam da će oni i mene podržati ako njihov kandidat ne prođe.
• Kakvo je Vaše stajalište o povratku Srba i o odnosima s Haaškim sudom?
- Kao legalist i legitimist mislim da Hrvatska mora provesti ono što je potpisala. Kad govorim o prognanicima - ne govorim o njihovoj nacionalnosti, kad govorim o pravima - govorim o ljudskim pravima, a ne o pravima pojedinaca. Samo individualizacija krivnje i prestanak kolektivnog optuživanja može pomoći Hrvatskoj. Hrvatska nema problema s generalima, nikad nisam čuo da bilo tko traži hrvatske generale. Svi građani pred zakonom moraju biti ravnopravni, pa ne znam zašto bi građane drugih zanimanja trebalo isporučiti Haagu, dok o generalima moramo posebno voditi računa. Onaj tko je počinio zločin treba za to odgovarati, a Hrvatska mora onemogućiti odlazak u Haag onih koji nisu krivi.
Miroslava Rožanković
|