savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=5792&herman-vukusic
Osoba: Vukušić Herman
Datum: 17.01.2000
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Postojećim Zakonom o hrvatskim braniteljima, oboljeli i ranjeni branitelji nisu imali jednaka prava, pa su se već odavna pojavile inicijative da se oni izjednače. O tome smo razgovarali s dr. Hermanom Vukušićem, stručnjakom za posttraumatski stresni poremećaj i članom Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku HSLS-a.


• Dugo se zalažete za izjednačavanje oboljelih s ranjenim braniteljima. Je li stiglo vrijeme za to?
- Očekujem da će se to dogoditi na prvoj sjednici novog saziva Sabora. No, treba podsjetiti da je ustavna tužba, kojom se traži ocjena ustavnosti zakonskih članaka koji se na to odnose, u proceduri već dvije i pol godine. U svakom slučaju, očekujem da će se napokon razriješiti taj diskriminacijski dio Zakona o braniteljima.
• Hoće li nova vlast promijeniti odnos prema braniteljima?
- HSLS i SDP su tijekom predizborne kampanje predstavili program »Otvorena vrata« kojim se rješavaju problemi branitelja.
• Što sadrži taj program?
- Prije svega, reorganizaciju i humanizaciju Ministarstva hrvatskih branitelja, što znači da će se to ministarstvo prestrukturirati u skladu s današnjim potrebama branitelja te da će im šire otvoriti svoja vrata. Također će se izmijeniti i zakoni o pravima branitelja te o vojnim i civilnim invalidima Domovinskog rata, odnosno dijelovi koji se odnose upravo na izjednačavanje oboljelih i ranjenih branitelja, te na ukidanje rokova u okviru kojih se bolest smije manifestirati.
• Možete li konkretizirati o kojim se dijelovima zakona radi.
- To su ponajprije članci 75. i 77. Zakona o vojnim i civilnim invalidima, prema kojima se pravo na invalidnost priznavalo ako se posjeduje medicinska dokumentacija u okviru 30 dana od razvojačenja, a zahtjev se mora podnijeti u roku od pet godina.
• Predviđate li još kakve promjene?
- Ukinut će se pravna nesigurnost i svojevoljno tumačenje zakona, kao što to sada čine razna povjerenstva i komisije koje se bave problemima branitelja, te će se inzistirati na dosljednom provođenju zakona. Osnovat će se i jedinstveni privatizacijski fond u koji će se sliti sve dionice javnih poduzeća namijenjene braniteljima, koje će se nakon procjene podijeliti braniteljima. Također ćemo povećati i stopu zapošljavanja branitelja u tijelima državne uprave i samouprave te u tvrtkama u vlasništvu države za najmanje 30 posto. I napokon, proširit će se dosadašnji način pružanja psihosocijalne pomoći u centrima. Također, u programu psihosocijalne rehabilitacije nastojat će se mobilizirati preostali resursi pojedinca da bi se on što učinkovitije vratio u društvenu zajednicu. A planira se i osnivanje posebnih braniteljskih »komuna« u kojima bi se bavili slučajevima kroničnog PTSP-a.
• Kada bi se mogli očekivati prvi rezultati takve promijenjene politike prema braniteljima?
- Ako će se dosljedno provoditi politika »Otvorena vrata«, već u prvih 100 dana nove administracije bit će očiti pozitivni pomaci prema braniteljima, kako u sferi zakonodavstva, tako i u dosljednom ispunjavanju njihovih prava.


Vedran Kosović