S približavanjem datuma primopredaje vlasti pobjedničkoj koaliciji, aktualizira se i primopredaja Predsjedničkih dvora. Predstojnik predsjednikova Ureda, prof. dr. Ivica Kostović, već je podnio ostavku na tu dužnost akademiku Vlatku Pavletiću, privremeno na dužnosti predsjednika države. Isto su učinili i neki predsjednikovi savjetnici (Ivić Pašalić, Markica Rebić) te ravnatelj Ureda za nacionalnu sigurnost Ivan Jarnjak. Zamjenici dojučerašnjeg predstojnika Ureda pokojnog predsjednika dr. Tuđmana i predsjednikovoj dugogodišnjoj bliskoj suradnici Vesni Škare-Ožbolt pripala je dužnost da Predsjedničke dvore »preda« novom predsjedniku.
Na pitanje kad će to učiniti te hoće li i sama dati ostavku ili će čekati razrješenje, odgovara:
- Ostavku ću dati kad predam novoj predsjedničkoj ekipi sve stvari, dokumente, službenike i namještenike koji su godinama u Uredu i koji tamo ostaju raditi. Ne mogu dati ostavku prije toga jer trebam, uvjetno rečeno, predati Ured novom predsjedniku kad bude izabran i potvrđen. Predstojnik Kostović, naime, to ne može učiniti, on mora dati ostavku na svoju dužnost, jer je njegova funkcija u rangu s funkcijom potpredsjednika Vlade.
• Kako će tehnički izgledati primopredaja Ureda?
- To nije regulirano zakonima. Jednostavno, novu ću ekipu upoznati s namještenicima i samim Uredom. Administracija ostaje, a ja odlazim u Sabor.
• Što je sa 20 savjetnika predsjednika Franje Tuđmana? Hoće li i oni podnijeti ostavke? Zna li se kamo idu oni koji nisu zastupnici u Saboru?
- Odluka o ostavci ili razrješenju ostaje na osobnu procjenu svakom dužnosniku.
• Predstavnici nove vlasti već su rekli da je birokratski aparat Predsjedničkih dvora prevelik. Što Vi mislite, hoće li im trebati toliko službenika?
- Kada se upoznaju sa situacijom i vide koliki je to broj ljudi, shvatit će da ih je vrlo malo.
• Koliko je zaposlenih u Uredu predsjednika?
- Ured predsjednika je, sa svim savjetnicima te službenicima i namještenicima, imao 67 ljudi. Sad kad veliki broj ljudi odlazi, oni koji će ostati doista ne mogu biti nikome na teret, jer su svi oni vrlo sposobni i kvalitetni djelatnici.
• Sudeći po istupima predsjedničkih kandidata, ali i čelnika pobjedničke koalicije, čini se da je kao buduća predsjednička rezidencija najizvjesnija lokacija u Visokoj ulici. Što o tome mislite?
- Preuređenje rezidencije u Visokoj bilo bi ponovno otvaranje vreće novca. Jer, u Visokoj je sad preuređena rezidencija za strane šefove država kad dođu u posjet Zagrebu. Oni su dosad odsjedali u hotelima i to je bilo doista neprimjereno.
• Kako Vi, kao dugogodišnja suradnica predsjednika Tuđmana, gledate na najavu prenamjene Predsjedničkih dvora? Mislite li da bi novi predsjednik trebao stolovati na istom mjestu?
- Mislim da Predsjednički dvori imaju više psihološku no stvarnu dimenziju. O tome što će novi predsjednik učiniti, ne bih htjela spekulirati. Konačnu odluku o sudbini Predsjedničkih dvora i smještaju Ureda novog predsjednika donijet će Sabor koji će, vjerujem, na temelju svih procjena i izvješća, i funkcionalnih i financijskih, odlučiti gdje će biti rezidencija novog predsjednika.
Miroslava Rožanković
|