savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3296&smiljko-sokol
Osoba: Sokol Smiljko
Datum: 22.01.2000
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Prema odluci Ustavnoga suda donesenoj ovih dana, stalno zaposlenje i stan u vlasništvu nisu više uvjeti za prijavu boravišta. Inače, preispitivanje te odredbe - kojom se prijava prebivališta uvjetovala stanom i poslom - zatraženo je još prije nekoliko godina. No, tek sada ukinute su neke odredbe Zakona o prebivalištu i boravištu građana. Smatra se i da bi ta odluka Ustavnog suda mogla izazvati dalekosežne posljedice. O njoj su se već čuli neki negativni komentari u javnosti. Tako se, primjerice, tvrdi da će najveća posljedica te odluke biti ta što će, zbog neograničenoga prava na prijavu prebivališta, priljev stanovništva u gradove biti još veći. To bi moglo dodatno opteretiti gradske proračune.
Za komentar svega toga zamolili smo predsjednika Ustavnoga suda dr. Smiljka Sokola.


• Kako ocjenjujete negativne reakcije na odluku Ustavnog suda o prebivalištu? Na HTV-u je, primjerice, osvrt na tu odluku bio vrlo oštar?
- Sve kritike rada Ustavnoga suda su, načelno govoreći, dobro došle. Jer, rad Suda otvoren je za javnost i mi smo podložni kritici. Međutim, kada je riječ o komentaru HTV-a ove odluke Ustavnoga suda, čini mi se da su oni oštricu kritike uperili na odluku kojom smo hrabro i principijelno zaštitili jedno od temeljnih ljudskih prava, a to je pravo na slobodu kretanja.
• Zbog mogućeg većeg pritiska na useljavanje u gradove mogao bi se povećati broj onih koji traže socijalnu pomoć i socijalne stanove. Za to je uvjet prijava prebivališta. Nakon ove odluke, prebivalište se može prijaviti bez ograničenja.
- Za mene je najvažnije da smo tom odlukom ojačali zaštitu ljudskih prava. Uostalom, na samome početku rada novoga saziva Ustavnoga suda najavili smo da će nam prioriteti biti zaštita ljudskih prava i institucija civilnoga društva. Isključivo smo se time vodili i pri donošenju ove odluke.
• Međutim, tu je riječ i o nekim praktičnim problemima?
- Smatram da se radi o nerazumijevanju smisla zaštite ljudskih prava i vladavine prava za budućnost hrvatske demokracije. Ja bih, naime, bio zabrinut kada bi netko Ustavni sud kritizirao zbog toga što nedovoljno štitimo ljudska prava i institucije civilnoga društva. Ovako, činjenica da nas neki kritiziraju zbog širokoga tumačenja Ustava, samo me veseli i shvaćam je kao kompliment Ustavnome sudu.
• Prema Vašem tumačenju, ta odluka ima isključivo pozitivne posljedice - pojačat će zaštitu ljudskih prava. Hoće li uskoro biti još nekih sličnih iznenađenja u radu Ustavnoga suda?
- Zadovoljan sam što smo donijeli tu odluku, a tim putem ići ćemo i dalje. Vrlo skoro će Ustavni sud donijeti odluke vezane uz Zakon o udrugama i Zakon o visokim učilištima. I u tim slučajevima ići ćemo na jačanje instituta civilnoga društva, odnosno na smanjenje utjecaja države.


Biljana Bašić