savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3227&bozidar-pankretic
Osoba: Pankretić Božidar
Datum: 02.02.2000
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Novi ministar poljoprivrede i šumarstva Božidar Pankretić, užurbano priprema proljetnu sjetvu koja će biti prvi ispit na kojem će seljaci testirati novoga ministra. Uz to, u poljoprivredu ove godine resorni ministar namjerava usmjeriti duplo više (sedam posto) sredstava iz državnog proračuna, kako bi domaći agrar što spremnije dočekao skori ulazak Hrvatske u WTO.


• Kakvo ste stanje zatekli u vašem Ministarstvu? Koliko država duguje seljacima?
- Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva mora i dalje biti servis poljoprivrednih proizvođača i prerađivača hrane. Oni ne smiju osjetiti vakuum do kojeg dolazi prilikom promjene vlasti. No, ako i osjete neke promjene, one moraju biti u njihovu korist, a nikako štetu. Što se tiče dugova države prema seljacima, oni iznose gotovo 160 milijuna kuna. Za njihovo saniranje već sam zatražio od potpredsjednika Vlade da se, u skladu s odlukom bivše Vlade, dio sredstava od prodaje Privredne banke Zagreb preusmjeri i za te obveze.
• Što očekuje od predstojeće proljetne sjetve?
- Na sreću, plan proljetne sjetve već postoji. No, sigurno je da ćemo ga dodaraditi kako bi plan bio realiziran i na dobrobit proizvođača. U rješavanju velikih problema u domaćem agraru neću davati olaka obećanja, koja su se u prošlosti mogla često puta čuti s ovog mjesta. Pritom ne mislim na bivšeg ministra Đurkića. Osobno ću učiniti sve što bude u mojoj moći za boljitak hrvatskog agrara. U slučaju da se to pokaže neostvarivim, zahvalit ću se na ukazanom povjerenju.
• Koliko je opravdan strah domaćih proizvođača hrane od skorog ulaska Hrvatske u WTO?
- Sigurno je da će ulazak Hrvatske u WTO utjecati na našu poljoprivredu. U prvom redu, na domaćem tržištu pojaviti će se po konkurentskim cijenama visoko subvencirani poljoprivredni proizvodi. Na nama je da u prijelaznom periodu, između dvije i sedam godina, učinimo takvom i našu poljoprivrednu proizvodnju. To znači da moramo osigurati više novca iz državnog proračuna no što je to bio slučaj dosad, kako bi Hrvatska stala u red tranzicijskih zemalja i približila se zapadnoeuropskim zemljama.
• Što će biti sa započetom sanacijom PIK-a Vrbovec, Belja, Vupika?
- Moramo stvoriti takve uvjete da nekadašnji PIK-ovi postanu konkurentni na tržištu. Pritom ne mislim da to treba biti u vidu državnih sanacija, odnosno otpisa njihovih dugova. U PIK-u Vrbovec sam odmah poslao svog zamjenika i očekujem »snimku stanja«. No, moramo imati u vidu da se u posrnulim poduzećima radi i o nekoliko tisuća radnih mjesta.
• Jedan od zahtjeva udruga seljaka je i ukidanje »meke granice«. Kako zaustaviti prekomjerni uvoz?
- Tako da profunkcionira pravna država. To znači da je nužna i jača kontrola na državnoj granici kako bi se zaustavio nelagalni uvoz. Uz to, treba jednom zauvijek zaustaviti uvoz različitog »smeća« kojem Hrvatska više ne može biti deponij.


Marinko Petković