savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3354&zlatko-tomcic
Osoba: Tomčić Zlatko
Datum: 09.02.2000
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 8. veljače - S predsjednikom Hrvatskog državnog sabora i privremenim obnašateljem dužnosti predsjednika Republike Zlatkom Tomčićem razgovarali smo dan nakon drugog kruga predsjedničkih izbora. Gospodin Tomčić primio nas je u u svom saborskom uredu, u pauzi između mnogobrojnih predsjedničkih obveza.


• Hoće li izbor Stjepana Mesića za predsjednika države pomaknuti političko težište s koalicije SDP-HSLS na četvoricu, s obzirom da ste Vi predsjednik Sabora, a i novoizabrani Predsjednik dolazi iz četvorice?
- Nisam sklon takvom razmišljanju. Mesić je u kampanji jasno rekao da bi u slučaju izbora za predsjednika države izišao iz svoje stranke i bio predsjednik svih građana. Zato smatram da smo izborom Mesića dobili čovjeka koji će uistinu biti predsjednik svih građana, koji ni na koji način neće, bilo za svoju ili za stranke šestorice, kapitalizirati svoju poziciju. Mesić će biti uglađen, uljudan, narodski predsjednik kakvog Hrvati zapravo i žele. Što se mene osobno tiče, ja se 18. veljače, nakon inauguracije predsjednika, vraćam na dužnost predsjednika HSS-a. Sličan je slučaj i s Račanom, koji je ostao čelnik SDP-a. U parlamentarizmu je normalno da predsjednici stranaka mogu biti i predsjednici zakonodavne i i izvršne vlasti, ali predsjednik države, barem po shvaćanju HSS-a, ne može zadržati visoku funkciju u stranci.
• Vi ste zamrznuli mjesto predsjednika HSS-a. Tko sada vodi stranku?
- Do 18. veljače HSS vodi zamjenik predsjednika stranke Stjepan Radić.
 

Izborom Mesića dobili smo čovjeka koji će uistinu biti predsjednik svih građana Hrvatske, koji ni na koji način neće, za svoju ili za stranke šestorice, kapitalizirati svoju poziciju


Ne bih patio ni da je izabran Budiša, premda nije iz moje političke grupacije


Mogu biti kritičan prema nekim načinima funkcioniranja Sabora u prošlim sazivima, pa zato i želim donijeti dinamičniji i demokratičniji rad Sabora


Moramo osigurati da zastupnici budu u sabornici, što ćemo riješiti glasovanjem nakon završetka rasprave o svakoj pojedinoj točci

• Očito je da su SDP i HSLS očekivali izbor Budiše na mjesto predsjednika države. Može li Mesićev izbor uzrokovati drukčije odnose u šestorici?
- Nema nikakve potrebe za bilo kakvim redizajniranjem naših odnosa. Svjesno smo išli na izbore u dva taktička bloka i na predsjedničke izbore s dva kandidata. Jedan sam od prvih političara koji je prognozirao ovakav epilog - dvojicu predsjedničkih kandidata iz šestorice u drugom krugu. Ne bih nimalo patio da je izabran i Budiša, iako nije iz moje političke grupacije. Birači su odabrali kandidata iz šestorice i ništa se bitno nije dogodilo, osim što smo dobili ime i prezime novog predsjednika.
• Postoji li nešto posebno po čemu će Hrvatska pamtiti 16 dana vladavine Zlatka Tomčića kao predsjednika Republike?
- Mislim da nema potrebe privremnu dužnost predsjednikovanja karakterizirati na bilo koji način osim kao zakonsku i ustavnu nužnost u određenim okolnostima, a ja sam je tako i prihvatio. Smatram da ni bilo koji drugi privremeni predsjednik ne bi smio ni politički ni materijalno kapitalizirati tu privremenu funkciju. Obavljao sam samo nužne poslove za ustavno i zakonsko funkcioniranje države, dok do nekih koji su izuzetni ni do danas nisam ni došao, pa će oni čekati izabranog predsjednika. Smatram da se ne smijem kititi perjem predsjednika Republike. Što se tiče samih poslova, potpisao sam nekoliko zakona, svakodnevno obavljam dužnosti vezane za redovito funkcioniranje institucija i ništa izvan toga.
• Vi ste novi predsjednik Sabora. Na koji ćete ga način voditi? Mogu li se očekivati neke bitnije razlike u odnosu na rad prethodnih predsjednika, posebno Vlatka Pavletića?
- Ne bih svoj način rada uspoređivao s radom prethodnika. Svaki od nas ima svoju viziju funkcioniranja Zastupničkog doma, naravno u ustavnim, zakonskim i poslovničkim okvirima, ali i uz političke obveze koje svaki predsjednik ima prema stranci ili strankama koje su ga izabrale na tu funkciju. Ipak, mogu biti kritičan prema nekim načinima funkcioniranja Sabora u prošlim sazivima. Zato i želim, uz nove potpredsjednike i zastupnike, donijeti dinamičniji i demokratičniji rad Sabora.
• Na koji način mislite to postići. Spominjale su se izmjene poslovnika?
- Moramo vrlo ozbiljno razmotriti poslovničko ponašanje. Tu ima vrlo trivijalnih, ali i vrlo ozbiljnih stvari. Moramo osigurati da zastupnici budu u sabornici, gdje im je i mjesto.
• Hoće li se uvoditi neke sankcije?
- Neće biti sankcija. Problem ćemo riješiti glasovanjem nakon završetka rasprave o svakoj pojedinoj točci. Prošli tjedan smo radili na taj način i čini se da nam je išlo dosta dobro. To pitanje nije regulirano poslovnikom, ali ostaje čitav niz stvari koje će se riješiti poslovnikom, poput uvođenja elektroničkog glasovanja, prava na repliku, prebacivanja težišta rada Zastupničkog doma na odbore, otvaranje rada Sabora za javnost...
• Spominjali ste zastupnike koji nisu na vrijeme predali svoje imovinske kartice. Možete li reći koliko zastupnika nije to napravilo?
- Ne volim krtizirati rad novinara, ali se iz priloga HTV-a stekao pogrešan dojam o tome što sam rekao. Ni na koji način nisam bio grub, nego sam na sjednici predsjedništva Sabora podsjetio na tu zakonsku obvezu. Želja nam je bila upozoriti ih na ljudski i tolerantan način da to naprave. Nije bilo nikakvih prijetnji. Jasno mi je da smo svi bili okupirani predizbornom kampanjom i da je dio zastupnika na to zaboravio. Nemam točnu statistiku koliko ih je to napravilo, ali veći dio je predao imovinske kartice, a to će uskoro napraviti i ostali.
• Poslije izbora rekli ste da HSS nije potpuno zadovoljan rezultatima izbora. No, HSS sudjeluje u izvršnoj vlasti. Jeste li zadovoljni raspodjelom funkcija?
- Zadovoljni smo dosadašnjom raspodjelom funkcija. Dakako da čovjek uvijek traži više, ali mi smo ipak realni ljudi koji ne sitničare i koji su našli ravnotežu u raspodjeli funkcija. Cijeli proces je veoma korektan i ne možemo se potužiti na njega.
• Ponovo su aktualizirane priče o ujedinjenju dijela stranaka šestorice? Kakva je tu pozicija HSS-a?
- Ne padaju nam na pamet bilo kakva ujedinjenja. HSS je 95 godina samostalna stranka i to će ostati, barem dok ja imam nekakavog političkog autoriteta u HSS-u. Koliko znam, radi se o određenom sintetiziranju i posebnom vidu suradnje između HNS-a, LS i IDS-a. Osobno nisam spreman to komentirati, jer je to stvar tih stranaka. Ali, svaku ću njihovu odluku poštivati.


Goran Borković