savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=6029&jasna-omejec
Osoba: Omejec Jasna
Datum: 11.02.2000
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Sa sutkinjom Ustavnog suda dr. Jasnom Omejec kratko smo razgovarali o nekim aktualnim dvojbama o radu Ustavnog suda.


• Kako ocjenjujete rad Ustavnog suda? Imenovanje novih osam sudaca u listopadu 1999. izazvalo je velike sumnje zbog načina na koji ste izabrani?
- Što se tiče mog dosadašnjeg iskustva u Ustavnom sudu, moram reći da je on u sadašnjem sastavu donio nekoliko odluka s kojima bi se mogle ponositi i demokratski puno razvijenije zemlje. Raduje me činjenica da smo zagrizli u ustavnopravne probleme civilnog društva u Hrvatskoj. To što smo u prvom mjesecu svog mandata ukinuli odredbe zakona o visokim učilištima, o udrugama i o javnom priopćavanju - velika je stvar za Hrvatsku.
• Kako komentirate to što je u javnosti bilo dosta nerazumijevanja zbog odluke Ustavnog suda vezane uz Zakon o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda?
- U tom smo predmetu u cijelosti prihvatili praksu Europskog suda za ljudska prava. Na žalost, neki su tu odluku napali. Ustavni sud svojom odlukom ni u snu nije odrekao pravo zakonodavcu da propiše zabranu prodaje cigareta putem automata zbog zaštite zdravlja ljudi. Dapače, istaknuto je da je to legitimno pravo parlamenta. No, ono što nije valjalo jest rok u kojem je zakonodavac propisao da ta poduzetnička djelatnost, koja je dosad u Hrvatskoj bila dopuštena i zakonita, postaje zabranjena. To je bio rok od 20-tak dana. Mi smo neustavnim proglasili samo taj nerazumni rok i ništa više.
• Koje se odluke Ustavnog suda mogu očekivati u sljedećem razdoblju?
- Sigurno je da ćemo sve ustavne tužbe protiv odluka o neimenovanju sudaca, koje je donijelo Državno sudbeno vijeće, nastojati riješiti do sredine ožujka. Pri rješavanju tih predmeta vodit ćemo se stajalištima koje je Sud zauzeo u javnosti o najpoznatijem slučaju neimenovanja bivših sudaca Vrhovnog suda Vladimira Primorca i drugih. Pred nama je i ocjena ustavnosti Zakona o znanstveno-istraživačkoj djelatnosti.
• U javnosti se mogu čuti i mišljenja da bi suci Ustavnog suda trebali staviti svoj mandat na raspolaganje novoj vlasti?
- Što reći o tome? Nasmijati se ili se, naprotiv, prestrašiti? S obzirom na moju iskrenu vjeru u demokratski karakter nove vlasti mogu samo reći da takve izjave odražavaju duboko nerazumijevanje strukture državne vlasti, kao i položaj Ustavnog suda te cjelokupnog sudstva u demokratskom društvu. Možete li zamisliti zemlju u kojoj svaka nova vlast, kad pobijedi na izborima, mijenja suce Ustavnog suda i drugih sudova po svojoj volji? Što bi to značilo za, ustavom zajamčenu, duljinu njihovih mandata, njihovu neovisnost od utjecaja bilo koje aktualne vlasti te za nepristrano i objektivno suđenje? Hrvatska za tim doslovno vapi.
• Kako se može protumačiti odluka Ustavnog suda kojom ste ukinuli odredbu Zakona o vlasništvu i presudili da je suglasnost ministra, kojom on odlučuje o pravu stranaca na stjecanje vlasništva na nekretninama u Hrvatskoj, upravni akt? Stekao se dojam da ste ukinuli pravo nepostojećem ministru useljeništva.
- To znači da u Hrvatskoj o tome nadležni ministar više neće moći donositi diskrecijski, odnosno samovoljni akt. Sad smo sve podveli pod normalnu sudsku kontrolu. To je vraćanje vjere u pravnu sigurnost, gdje će svaki čovjek biti zaštićen na Ustavom zajamčen način, neovisno o tome je li hrvatski državljanin ili stranac.


Biljana Bašić