ZAGREB, 21. veljače - Iako razgovor s predsjednikom Republike Hrvatske Stjepanom Mesićem nije u ponedjeljak bio dogovoren ni najavljen, u neformalnom druženju u Predsjedničkim dvorima Vjesnikovi novinari su uspjeli dobiti njegov prvi predsjednički intervju. Predsjednik Stjepan Mesić primio nas je u predsjedničkom kabinetu samo dva sata prije nego li je i službeno objavio imena svojih novih savjetnika.
• Kako komentirate prva imenovanja u Vašem uredu?
- Radi se, kao što vidite, o stručnim ljudima i to je ono što sam želio - kompetentne ljude koji će voditi određene poslove u Uredu. Kao što se vidi iz prvih imenovanja, Ured više neće biti centar moći, nećemo preuzeti poslove Vlade i parlamenta, a savjetnici će biti oni koji će me savjetovati u onim sferama o kojima ja ne znam dovoljno.
• Zamjetno je da nemate savjetnika za unutarnju politiku. Je li lista savjetnika konačna?
- Ne, to je samo početak, Ured ćemo još u hodu formatizirati, a sadašnja imenovanja služe nam da bismo mogli odmah djelovati. Po Ustavu još moramo imenovati i Predsjedničko vijeće, Vijeće za nacionalnu sigurnost i još nekoliko savjetnika.
• Znate li već ime savjetnika za unutarnju politiku?
- Da, ali i o tome ćemo na vrijeme obavijestiti javnost.
Nisam otvorio ni jedan sef svog prethodnika, a saznao sam da jedan ne treba ni otvarati, jer u njemu više nema ničega
Zašto srbijanskoj oporbi ne bismo dali dosjee o razgovorima Tuđman - Milošević, ako ih budemo imali
Razmišljamo o tome da se dopusti ljudima da, u vrijeme kad se ne radi, dođu vidjeti kako izgledaju Predsjednički dvori
|
• Gospodin Dražen Budiša već je ranije dao do znanja da se ne slaže s izborom Tomislava Karamarka za šefa UNS-a. On je, naime, tražio da to mjesto pripadne HSLS-u?
- To je njegovo demokratsko pravo. Ne možemo zabraniti gospodinu Budiši da izađe sa svojim komentarom. O imenovanju gospodina Karamarka sam razgovarao i s predsjednikom Vlade i s predsjednikom Sabora.
• Oni su se s tim imenovanjem složili?
- Da, no možda bi bilo dobro uvesti praksu da predsjednik Republike kod imenovanja za koja je nadležan, ipak o tome obavijesti i Sabor i Vladu te da primi određene primjedbe. Bilo bi dobro da o tome ostane pisani trag, kao i da širi krug ljudi kaže svoje mišljenje. Ja sam za suradnju. Do sada takvog načina komunikacija nije bilo, pa bih uveo tu praksu. Međutim, šefa UNS-a uopće nije bilo nakon što je gospodin Ivan Jarnjak razriješen, a kako ne možemo dopustiti da takva služba invalidno djeluje, morao sam na temelju samo jednog razgovora, dogovora sa čelnim ljudima Sabora i Vlade, ići na ovo rješenje. Moramo uvesti praksu komunikacije kojom će biti svi zadovoljni, s tim da očekujem da ću se i sam moći izjasniti o nekim drugim imenovanjima.
• Primjerice?
- Ima imenovanja u kojima predsjednik države ne sudjeluje. Ne govorimo o konkretnom slučaju, ali mislim da je dobro da i ja budem obaviješten.
• Kada će se znati tko je šef Glavnog stožera u vojsci?
- Uskoro.
• Zna li se kamo ćete ići u prvi državnički posjet?
- Bilo je dosta poziva. Pozvan sam u SAD, susjedne države, pozvali su me svi šefovi država koji su bili na inauguraciji, a pozvale su me i neke delegacije u ime svojih šefova. To će biti vjerojatno realizirano tijekom ove godine.
• O čemu ste razgovarali s Alijom Izetbegovićem koji je rekao da su razgovori bili više-manje kurtoazni?
- Mi smo prije svega prijatelji. U BiH su zadovoljni našom europskom opcijom jer je i njihov cilj Europska unija i NATO. Ako imamo iste strateške ciljeve, onda ćemo se lakše dogovarati.
• Ima dosta nerazjašnjenih odnosa s BiH?
- Sve će biti transparentno i nitko se nema razloga ljutiti, jer želimo najbolje odnose s BiH, što sam rekao i u svom inauguracijskom govoru.
• Jedan od čestitara na Markovu trgu Vam je rekao da je bilo i Judinih poljubaca?
- Ne znam na koga se konkretno odnosilo, ali svi su bili vidno ozareni. Sad bih ja trebalo pogađati tko je od njih to samo hinio, a tko je bio stvarno zadovoljan. U svakom slučaju mi je drago da su se javili i oni koji su u predizbornoj kampanji bili na drugoj strani.
• Postoji li sada, nakon demokratskih promjena, parlamentarnih i predsjedničkih izbora, još nekih prepreka za pomoć Hrvatskoj?
- Nema prepreka. Upravo je dolazak tako velikih i brojnih izaslanstava pokazao da su zainteresirani upravo za opciju kojom smo išli u našoj izbornoj kampanji.
• Jeste li otvorili sefove pokojnoga predsjednika Franje Tuđmana?
- Nisam otvorio ni jedan sef. Danas (u ponedjeljak, op. a.) sam saznao da jedan ne treba otvarati, jer u njemu nema više ničega. To je »sef Predsjednikovih vitezova« čiji je ključ, doduše, kod mene, ali je predsjednik Tuđman još za života sredstva iz tog sefa preusmjerio.
• Predstavnik srbijanske oporbe Nenad Čanak izjavio je da ste mu obećali dosjee o pregovorima Tuđmana i Miloševića o podjeli BiH u Karađorđevu. Jeste li doista spremni dati dosjee?
- Zašto ne bismo dali ono što budemo imali?
• Koje još promjene namjeravate uvesti u Uredu predsjednika, u smislu protokola i odnosa prema javnosti?
- Sve ćemo to pojednostaviti i napraviti tako da bude dostupno ljudima. Razmišljamo o tome da se dopusti ljudima da, u vrijeme kad se ne radi, dođu vidjeti kako izgledaju Predsjednički dvori. Razmatramo i mogućnost da jednom mjesečno izravno komuniciram s građanima.
Miroslava Rožanković
|