Pave Župan Rusković, ministrica turizma, na novom je položaju tek nešto više od tri tjedna premda joj se, kako kaže, čini da je na čelu Ministarstva već nekoliko godina. Najviše je muči što konkretne odluke vezane za pripremu sezone još uvijek čekaju izglasavanje proračuna. Radne dane provodi u pokušajima razvrgavanja sponzorskih ugovora svojeg prethodnika, pripremama reorganizacija Ministarstva turizma i Hrvatske turističke zajednice i, naravno, spasonosnim rješenjima za prezadužena poduzeća, odnosno efikasniju privatizaciju turističkih objekata.
• Koliko sponzorskih ugovora koje je u ime Ministarstva turizma potpisao bivši ministar želite razvrgnuti?
- Riječ je ugovorima vrijednim 40 milijuna kuna. Ministarstvo turizma zaista nema, ni snage, ni novca, za tolika sponzorstva. Ne znam, međutim, koliko ću ugovora uspjeti razvrgnuti, jer se neki žale da su pojedine poslove već obavili, odnosno da su dio novca već potrošili. Meni je žao tih ljudi, ali mora im biti jasno da trenutno razmišljamo samo o prioritetima; pripremi sezone, uređivanju hotela, isplatama zaostalih plaća.
• Tko se najviše buni zbog molbi Ministarstva turizma da se razvrgnu ugovori?
- Nitko nije pretjerano sretan kada čuje naše molbe. No najjednostavnije je to prihvatila HRT, kojoj smo trebali sponzorirati snimanje nekog filma, i jedan kolega, koji je trebao napraviti ediciju o vjerskom turizmu. S Hrvatskim nogometnim savezom, kojeg bi prema ugovoru trebali sponzorirati sa šest milijuna DEM-a, tek ćemo razgovarati. Zasad smo im poslali prijedlog raskida ugovora i zamolili smo ih da ne troše dobivene mjenice, jer bi moglo biti problema, budući da mi nemamo novca. Najgore su reagirali, oštrim pismom, pobjednici natječaja za izradu Strateškog marketing plana (riječ je o planu vrijednom 1,5 milijuna DEM-a op.a.) koji nam u slučaju raskida ugovora prijete sudom.
Šest mjeseci ću ostati na ovom mjestu, a možda i manje ako ocijenim da ne mogu napraviti ono što sam zacrtala, kaže nova ministrica turizma Pave Župan Rusković |
• Što je sa kupnjom prostora u Importane Galeriji, gdje bi se trebao skrasiti Glavni ured Hrvatske turističke zajednice? Ta je kupnja, vrijedna šest milijuna DEM-a, također izglasana u zadnjim danima bivšeg ministra.
- Tu zasad ništa ne možemo napraviti, jer je odmah nakon što je ugovor potpisan, plaćeno trideset posto predujma. Nešto pokušavamo, razgovarali smo s Importaneom i predložili da potraže nekog drugog kupca, pa da se to eventualno proda ili da se samo dio tog prostora proda. Ili, da se dio prostora iznajmi, svaka je varijanta bolja od ove. U ovoj situaciji to ne samo da je preskupi prostor već je bilo suludo sklapati takav ugovor. Trebalo je kupiti prostor koji je po cijeni prihvatljiv, odnosno čiji bi kredit pokrivao sadašnji najam koji se plaća za prostorije Glavnog ureda HTZ-a. Neki sam dan saznala da je Ministarstvo turizma sponzoriralo film »Četverored« sa milijun kuna. Recite vi meni kakve veze imaju »Četverored« i turizam«?
• Hoće li biti promjena u Turističkom vijeću HTZ-a koje je olako izglasalo takve štetne ugovore?
- Bit će promjena, ali one će ići uz ukupne promjene koje predviđamo za cijeli sustav HTZ-a.
• Kako su zaposlenici u Ministarstvu turizma reagirali na Herakovo uhićenje?
- Svi su bili šokirani, iznenađeni. Po cijele su dane zvonili telefoni, a ovi su ljudi imali dojam kako će im svakog trenutka netko reći da su svi u Ministarstvu turizma lupeži.
• Je li priprema sezone ikad ovako kasnila?
- Ovoliko sigurno ne. Situacija većine hotelskih kuća je vrlo teška. Nešto pokušavamo napraviti, ali lomimo se na financijama. Novca naprosto nema. S druge strane, hoteli su prezaduženi, a kamate svakodnevno bubre. Vjerujem da će mnogo toga biti jasnije nakon što se završi proračun. Ministarstvo turizma je za subvencije tražilo 75 milijuna kuna, za potporu, tj. pomoć turističkom gospodarstvu 185 i za promociju 64 milijuna kuna.
• Radite li na prijedlogu reprograma dugova turističkih tvrtki prema bankama?
- Radimo, ali tu smo i mi spori, jer još ne možemo doći do konačnih podataka o zaduženjima. Naime, radi se o prevažnim odlukama da bi se donosile napamet. U svakoj se tvrtci treba što bolje upoznati situacija i tada vidjeti koja je za likvidaciju, odnosno stečaj, a kojoj se može pomoći reprogramom. Kada prikupimo kompletne podatke, za oko dva tjedna, ići ćemo i sa konkretnim prijedlozima. Vjerujem da će banke, vjerovnici u hotelskim poduzećima, dobro promisliti je li im pametnije napraviti reprogram dugova pa biti sigurne da će u razdoblju kroz sedam ili deset godina dobiti taj novac natrag ili će pustiti da tvrtke crknu i da ne dobiju ništa.
• Kako to da do sada nisu postojali skupni podaci o zaduženjima?
- Ne znam, svi tvrde da ih imaju, a onda kad ih tražite dugo traje da ih dobijete.
• Hoće li napokon biti promjena PDV-a za turizam?
- Želja nam je da u konačnici turizam ima nultu stopu, ali to bi se moglo dogoditi tek za nekoliko godina. Do tada bi se PDV trebao postupno smanjivati. U slijedećoj godini on bi mogao pasti na 17 posto, 2002. na deset posto i tako do nule. Međutim, vrlo je važno da se PDV za slijedeću, ali i za ostale godine dozna do početka ovoga svibnja kako bi hotelijeri znali formirati cijene za inozemna tržišta.
• Kako je Niko Bulić, direktor Glavnog ureda HTZ-a, reagirao na vašu nakanu da se cijeli sustav HTZ-a temeljito reorganizira?
- Još nismo razgovarali, ali činjenica je da je taj cijeli sustav na neki način počeo nagrizati sam sebe. Osnovna zadaća HTZ-a je promocija i uređenje mjesta. Međutim, ima puno ureda HTZ-a koji imaju manji prihod od troškova. Tu treba mnogo stvari promijeniti i pripremati ih na način da jednog dana, dugoročno gledano, neće biti na državnom proračunu. Počeli smo raditi na tome i ja vjerujem da ćemo za mjesec i pol moći dati prijedlog izmjena.
• Reorganizirat ćete i Ministarstvo turizma?
- Točno, s tim krećemo za tjedan dana. Ministarstvo će izgledati drukčije i mislim da će konačni rezultat biti efektivnije i efikasnije Ministarstvo nego što je danas. Pokazat će se vjerojatno i dio viška ljudi, a dio će ih biti preraspodijeljen.
• Što sve planirate napraviti u svojih šest mjeseci?
- Šest mjeseci je sigurno maksimum koji ću ja ostati na ovom mjestu, a može biti i manje ako ocijenim da ne mogu napraviti ono što sam zacrtala. Dakle, osim reorganizacija Ministarstva i HTZ-a, treba promijeniti i dijelove Zakona o turističkoj djelatnosti te ublažiti Pravilnik o kategorizaciji, jer smo se u nekim stvarima podcijenili. Tu je i problem dugova te privatizacije. U svakom slučaju posla ima dovoljno.
Davor Verković
|