ZAGREB, 15. ožujka - Razgovor s Toninom Piculom, ministrom vanjskih poslova Hrvatske, vodili smo na početku jednoga iznimno bogatog diplomatskog tjedna, dan nakon posjeta britanskog ministra vanjskih poslova Robina Cooka i uoči najavljenih dolazaka Nielsa Petersena, šefa danske diplomacije, Georga Robertsona, glavnog tajnika NATO-a, te Sadako Ogate, visoke predstavnice UN-a za izbjeglice.
• Gospodine ministre, u javnim nastupima predsjednika Stjepana Mesića, premijera Ivice Račana i Vašima često se ponavljalo da su vanjskopolitički prioriteti Hrvatske uključenje u euroatlantske integracije i razvijanje dobrih odnosa sa susjedima. Iako nije prošlo uobičajenih 100 dana nove Vlade, hoćete li reći koliko se Hrvatska približila tim prioritetima?
- Bilo bi pretjerano tvrditi da smo u ovih pet tjedana otkako je nova Vlada preuzela Ministarstvo vanjskih poslova i otkako se radi na novom vanjskopolitičkom identitetu Hrvatske riješili sva važna pitanja i da smo stvorili novi međunarodni identitet zemlje. Međutim, činjenica je da su promjene koje su se dogodile 3. siječnja ocijenjene u svijetu kao veliki demokratski iskorak i kao jasan znak da građani Hrvatske žele kročiti novim, demokratskim putovima te razvijati vrijednosti na kojima počivaju društveni, politički i gospodarski život Europe i Zapada.
Želio bih reći da razvijanje dobrosusjedskih odnosa ima posebnu važnost u našoj vanjskoj politici. Podsjetio bih na činjenicu da su zemlje Europske unije, u čije članstvo želimo ući, svoje udruživanje mogle početi tek kad su uredile međusobne odnose, kad su postale dobri susjedi. Mi čitamo recepte kojima su zemlje Europske unije stvorile svoje zajedništvo i želimo to primijeniti na nas same. Suradnja zemalja Europske unije zaustavila se na brojci 15, ali s jasnom tendencijom da se asocijacija širi na istok. Mi želimo biti dio te integracije. Mi smo u ovom trenutku gotovo neposredno istočno susjedstvo Europske unije i to nas stavlja pred jasne političke i svake druge obaveze. Nalazimo se između Europske unije i Balkana. Ta geopolitička činjenica određivala je vanjsku politiku Hrvatske prošlih 10 godina. Činilo se da nije bilo jasno kamo se zapravo hoće. Deklarativno je prijašnja vlast htjela u Europu, Europsku uniju. U praksi se provodila jedna izolacionistička politika, zaziralo se od demokratskih i političkih standarda Europe.
Probat ćemo s Bechtelom i Enronom preispitati neke dijelove ugovora, ali ako to ne bude išlo, ispunit ćemo obveze koje imamo
Iz Moskve nam je nagoviješteno da bi se pitanje ruskoga duga Hrvatskoj moglo početi uspješno rješavati
Problem je u posljednje vrijeme i promjenljivo stajalište crnogorskih vlasti, koje ponavljaju tezu Beograda da je Prevlaka teritorijalno pitanje
Nakon izbora, hrvatsko-američki odnosi su u političkom, gospodarskom i vojnom usponu
|
• Ipak, interesi SAD-a i Europe nisu uvijek isti i među njima često dolazi do nesuglasica. Može li to utjecati na hrvatsko približavanje euroatlantskim integracijama?
- Između Europe i SAD postoje očito i neke različite procjene, pa i različiti interesi. Međutim, mi svoju vanjsku politiku gradimo na naglašavanju onoga što je Europi i SAD-u zajedničko a ne različito i nastojimo, ma koliko to zvučalo neskromno, biti svojevrsnim katalizatorom i promicateljem zajedničkih interesa, braneći istodobno vlastite interese. Suradnjom i poticanjem zajedničkih ciljeva pridonosimo stabilnosti u regiji, pa i vlastitome mjestu u svijetu.
• U kratko vrijeme triput ste se sastali s američkom državnom tajnicom Madeleine Albright. Kakvi su trenutačno američko-hrvatski odnosi?
- Hrvatsko-američki odnosi su u prošlosti varirali. Bio je to princip zatopljenja-zahlađenja odnosa, da bi u vrijeme pred parlamentarne i predsjedničke izbore ti odnosi kretali prema snažnom zahlađenju. Nakon izbora naši odnosi su očito u političkom, gospodarskom i vojnom usponu i nema razloga da se taj trend ne nastavi. Sjedinjene Države važan su hrvatski politički partner, velika svjetska ekonomska, politička i vojna sila koja snažno podupire političke promjene u Hrvatskoj.Želimo stabilne i partnerske odnose sa SAD.
• Nagađa se da bi Hrvatska mogla raskinuti ugovore s američkim tvrtkama Bechtelom i Enronom zato što su, navodno, nepovoljni za Hrvatsku.
- Ovo je važno pitanje i želim precizno odgovoriti - sve preuzete međunarodne obaveze koje je ugovorila prethodna Vlada, ova će Vlada ispuniti i priznati. O tome nema nikakve dvojbe. Međutim, probat ćemo s američkom stranom preispitati neke dijelove ova dva ugovora. Ali, ako to ne bude išlo, ispunit ćemo obveze koje imamo. Vjerujem da će američka strana imati razumijevanja za naše gospodarske i ostale napore i da će nam izaći u susret.
• U odnosima s Rusijom, čini se, nema nekih znatnijih nesporazuma. Ali, odnose dviju država na određen način opterećuje ruski dug Hrvatskoj. Ima li tu nekih pomaka?
- Dug Rusije Hrvatskoj je tema hrvatsko-ruskih razgovora. Da pojasnim o čemu se radi. Dug bivšeg SSSR-a bivšoj Jugoslaviji, a radi se o dugu na temelju klirinškog obračuna, iznosio je u trenutku raspada obje višenacionalne federacije oko 1,8 milijardi dolara. Od toga dug Hrvatskoj i hrvatskome gospodarstvu iznosi oko 625 milijuna dolara. Moskva ne pobija ni iznos duga niti njegovu raspodjelu, ali tvrdi da to pitanje valja riješiti u procesu sukcesije bivše Jugoslavije. Mi, opet, zbog loših iskustava u pregovorima o sukcesiji sa službenim Beogradom, tražimo da Ruska Federacija, koja je preuzela obveze bivšeg SSSR-a, svoj dug Hrvatskoj podmiri izravno. Mogu reći da nam je u zadnje doba Moskva nagovijestila da bi se i to pitanje moglo početi uspješno rješavati, vjerojatno nakon predstojećih predsjedničkih izbora u Rusiji.
• Nova Vlada najavila je transparentni odnos s BiH. Treba li BiH biti država s tri entiteta, što se u zadnje doba traži, treba li biti jedinstvena država podijeljena na kantone ili država s dva entiteta po Daytonskom sporazumu?
- Mi smo prije svega legalisti, pa prema tome priznajemo Daytonski sporazum i ono što je njime u osnovi dogovoreno. Ne treba smetnuti s uma da je Daytonski sporazum postignut u trenutku kad je bilo najvažnije zaustaviti rat, patnje i stradanja stanovnika BiH. Nažalost, i dan danas istočni susjed BiH, SR Jugoslavija, ne prestaje emitirati valove destabilizacije prema toj zemlji, a poglavito prema entitetu Republici Srpskoj. Nadamo se da taj utjecaj Beograda neće odnijeti prevagu i da će procesi stabilizacije u BiH dobiti snažan podstrek. Ali, Daytonski sporazum nije dokument koji se ne može promjenom političkih, sigurnosnih i gospodarskih okolnosti mijenjati. Uostalom, BiH će biti uređena onako kako to odluče narodi koji u njoj žive. Vrlo je važno da zapadni susjed BiH, Republika Hrvatska, poštuje njen integritet i suverenost i pridonosi demokratizaciji unutarnjeg ustrojstva na temelju ravnopravnosti i jednakopravnosti naroda i građana.
• Nastavak pregovora o normalizaciji odnosa sa SRJ je odgođen zbog političke i gospodarske izolacije beogradskog režima. To na stanovit način usporava i definitivno rješenje pitanja Prevlake. Kako će se taj problem maknuti s mrtve točke?
- Hrvatski stav je jasan i nepromijenjen. Prevlaka je sigurnosno, a ne teritorijalno pitanje. Mi ćemo to i dalje pitanje naše Prevlake rješavati u New Yorku, u tijelima UN-a jer UN imaju svoju promatračku misiju na tom dijelu hrvatsko-jugoslavenske, odnosno hrvatsko-crnogorske granice. Nastojat ćemo ishoditi takvo rješenje da građani Hrvatske, koji imaju poljoprivredno zemljište i drugu imovinu na tom području, mogu nesmetano dolaziti i koristiti se tom imovinom, a da naši ribari mogu loviti u teritorijalnim vodama. Ali, problem je u zadnje doba i promjenljivo stajalište crnogorskih vlasti, koje su počele ponavljati beogradsku tezu da je Prevlaka teritorijalno pitanje. Očito se Prevlaka uvlači u političku igru i sukobe Podgorice i Beograda, ali se Hrvatska neće u to dati uvući. Sudjelovat ćemo u pripremi iduće rezolucije UN-a.
• Vi ćete 29. i 30. ožujka sudjelovati na međunarodnom skupu u Bruxellesu, gdje bi međunarodna zajednica trebala reći koliko je novaca spremna dati za obnovu Hrvatske. Spominje se 55 milijuna dolara...
- Valja biti realan i imati na umu da političari mogu obećavati, ali su bankari ti koji otvaraju blagajnu i daju novce, a oni su uvijek suzdržaniji i manje skloni euforiji. Mi smo kandidirali neke važne projekte, prije svega izgradnju i obnovu cestovne i druge infrastrukture, kao i stambenog fonda, jer se time rješava i pitanje povratka prognanih i izbjeglih osoba. Koliko ćemo novca dobiti, teško je reći, ali vjerujem da su projekti dobro pripremljeni i da pomoć međunarodne zajednice neće izostati.
• Nedavno ste u Banjoj Luci s premijerom Republike Srpske Miloradom Dodikom dogovorili mehanizme povratka prognanika. Za početak se u sljedeća tri mjeseca treba vratiti po 2.000 prognanika u oba smjera. Vjerujete li Dodiku budući da je prije dvije godine obećao povratak 70.000 ljudi, a gotovo se nitko nije vratio?
- Zbog promijenjenih okolnosti, izbjegao bih paušalne ocjene, ali mogu reći da smo u razgovorima u Banjoj Luci, pa i u zajedničkoj izjavi, pružili dokaz prije svega hrvatske vjerodostojnosti da je spremna početi rješavati pitanje prognanih i izbjeglih. Vjerujemo da će naša vjerodostojnost potaknuti i drugu stranu na takav postupak. Naravno, nitko od Hrvata iz BiH, koji su danas u Hrvatskoj, neće biti prisiljen otići. Zajedničkom izjavom stvorili smo osnovu da se imovinsko-pravna pitanja riješe, da prognanici mogu doći do svoje imovine te da ju, po vlastitu izboru, prodaju, zamijene ili da se vrate.
• Jedan tjednik je objavio ovih dana da su u Ministarstvu vanjskih poslova obavljene značajne kadrovske promjene, uključujući smjenu dosadašnjeg glasnogovornika. Ima li u tome istine?
- Nije riječ o značajnim kadrovskim promjenama, dužnosti su razrješeni samo načelnici nekih odjela, ali nitko tko je smijenjen nije ostao bez posla. Kad je riječ o glasnogovorniku, on odlazi na drugo mjesto u Ministarstvu. Nakon tri i pol godine, takva je smjena normalna i razumljiva. U petak u 11 sati predstavit ću novinarima novoga glasnogovornika i njegove suradnike. Ako pak pitate hoće li i kada biti smjena na razini pomoćnika ministra, to će se dogoditi u sklopu reorganizacije Ministarstva. Jedan broj pomoćnika dobro obavlja svoj posao. Kada je riječ o promjenama na mjestima ambasadora i šefova drugih diplomatsko-konzularnih predstavnika, to je predmet posebnih analiza i dogovora zbog dodatne osjetljivosti uvjetovane odnosima s drugim državama. Želim da nakon reorganizacije, naše Ministarstvo bude zaista osposobljeno da zastupa interese RH u novim okolnostima.
• Najmlađi ste ministar vanjskih poslova u Europi. Je li Vaša dob prednost ili nedostatak u poslu kojim se bavite?
- Nadam se da mladost ne poistovjećujete s neiskustvom, jer sam se posljednjih sedam godina profesionalno bavio međunarodnim odnosima kao međunarodni tajnik SDP-a. I to u vrlo složenim okolnostima. A, vidite i sami koliko dinamike ima u poslu u Ministarstvu, koliko različitih susreta i razgovora, koliko potrebe da se važne odluke donose u trenu. U tim okolnostima, dobra fizička i mentalna kondicija, koja se vezuje uz mlađu dob, vjerojatno je svojevrsna prednost.
A zašto Vjesnikovi novinari ne bi došli na Markov trg?
• Posljednjih tjedana u javnosti se naširoko razglaba o sudbini »Vjesnika«. Mnogi su dali svoje viđenje toga treba li »Vjesnik« opstati ili ne. Što Vi o tome mislite?
- Vjesnik je bio i ostaje hrvatska institucija. U povijesti novinarstva taj list ima nezamjenjivo mjesto. Ja sam se naučio politički misliti i na stanovit način sam se politički formirao čitajući Vjesnik. Vlada je većinski vlasnik posredstvom fondova i smatram da mora u smirenoj atmosferi donijeti odluku o tome što i kako s Vjesnikom. Istina, taj list je imao svojih uspona i padova, ali tko nije!?
Mislim da bi zaposleni u Vjesniku trebali osmisliti kakvu će pregovaračku taktiku primijeniti u kontaktima s Vladom. Ne potičem ni na kakve spektakularne akcije. Međutim, ako na Markov trg, isped zgrade Vlade, mogu dolaziti radnici iz raznih tvrtki, ne vidim zašto ne bi došli i predstavnici redakcije Vjesnik, ne prosvjedovati, nego razgovarati o sudbini novina koje su uvijek obilježavale medijski prostor Hrvatske. Vjerujem da će se naći dovoljno spremnosti i mudrosti da se to pitanje riješi.
|
Haaški sud ima ograničenja o kojima se pri osnivanju nije razmišljalo
• Kako vidite zahtjeve da se, nakon negativnog odgovora Haaga na prijedlog premijera Račana da se Naletiliću-Tuti sudi u Hrvatskoj, preispitaju odnosi s Haaškim sudom i izradi nova platforma u odnosima Hrvatske i Tribunala?
- Odnosi Hrvatske i Haaškog suda temelje se na Ustavnom zakonu donesenom 1996. Svjesni smo da Sud ima ograničenja o kojima se nije dovoljno razmišljalo u vrijeme kada je osnivan. U prvom se redu radi o organizacijskim problemima, broju zaposlenih, financiranju, prostornim ograničenjima. Sve bi se to moglo i očito trebalo mijenjati. Poseban problem predstavlja to što su dosad odnose Hrvatske i Suda u Haagu znatno određivali dvojbeni potezi bivše vlasti i strategija jedne američke odvjetničke tvrtke i jednog odvjetnika, a znamo kako je to završilo. Nova Vlada želi novi dijalog sa Sudom u Haagu. Očekujemo nove impulse nakon posjeta gospođe Carle del Ponte Zagrebu početkom travnja. Sigurno je da će jedan međunarodni tribunal koji sudi za ratne zločine, svijetu biti još dugo potreban, ali da bi bio djelotvoran, takav sud uočiti propuste postojećeg sustava i naći način da se njegov rad u pravosudnom i organizacijskom smislu poboljša.
|
I rasprave o granici sa Slovenijom imaju svoju granicu
• Odnosi sa Slovenijom opterećeni su nekim otvorenim pitanjima kao što su granica, dug štedišama bivše Ljubljanske banke i vlasnički odnosi u NE Krško. Hoće li Vlada uspjeti riješiti ove godine neka od tih pitanja ili će sve ostati otvorenim dok ne završe izbori u Sloveniji krajem godine?
- Budimo otvoreni: neka od pitanja koja ste spomenuli da postoje u odnosima dviju susjednih zemalja koje žele razvijati dobrosusjedske odnose, poprimila su gotovo mitske razmjere zbog proteka vremena u kojem se ništa nije rješavalo. To nije dobro ozračje za njihovo brzo rješavanje. Ipak, moram vas ispraviti - sa Slovenijom nemamo otvoreno pitanje granice. Ona je utvrđena, ali nije utvrđena granična crta na pojedinim dijelovima. Međutim, i politički, rasprave o granici imaju svoje granice. Važno je ono što se neki dan dogodilo u Čatežu na sjednici Društva slovensko-hrvatskog prijateljstva. Tamo su 24 župana (gradonačelnika) pograničnih slovenskih općina jasno zatražili da službena Ljubljana ratificira Sporazum o malograničnom prometu i tako olakša život više od 250.000 svojih državljana, koji žive uz granicu s Hrvatskom. Hrvatska je taj dokument ratificirala prije nekoliko godina, ali Državni zbor Slovenije to još nije učinio.
• Hrvatska je potpisala i dokument o uređenju imovinsko-pravnih odnosa i time učinila korak dobre volje u razvoju odnosa sa Slovenijom. Može li se očekivati i neki korak dobre volje sa slovenske strane?
- Predsjednik Stipe Mesić 20. ožujka odlazi u službeni posjet Sloveniji. To je njegov prvi odlazak u inozemstvo i jasna poruka našim slovenskim susjedima. Vjerujem da će tom prigodom biti govora o svim otvorenim pitanjima između naših zemalja te da će to biti prigoda da slovenska strana učini nešto, što vi nazivate gestom dobre volje.
|
Aleksandar Milošević i Zlatko Herljević |