IVAN JAKOVČIĆ, PREDSJEDNIK IDS-a, GOVORI O IZGLEDIMA ZA OPSTANAK KRHKE OPORBENE KOALICIJE I MOGUĆNOSTI DA HDZ DOVEDE ZEMLJU NA SAM RUB KAOSA
Ovo je do sada sigurno bio najkritičniji sastanak predsjednika oporbene šestorice, na kojemu se raspravljalo i o svim onim elementima što mogu dovesti do raspada šestorice, ali koji je na kraju završio jasnom spoznajom da je naš zajednički cilj - pobjeda nad HDZ-om te demokratizacija i otvaranje perspektiva Hrvatskoj – ipak ono najbitnije što nas drži zajedno l Ne bi me iznenadilo da nas HDZ, stvarajući situaciju nemira i kaosa u pojedinim dijelovima zemlje, dovede u poziciju državnog udara. Mislim da su stranke oporbene šestorice spremne suočiti se i s tim izazovom i da bi uz podršku građana znale prevladati i takvu drastičnu situaciju. Uvjeren sam da se HDZ ne bi mogao suprotstaviti buntu građana, i u nekoliko dana takav bi eventualni Tuđmanovizbor doživio krah sličan već viđenom kraju najgorih diktatora
“Zaključili smo da mnoge teške riječi i laži koje su sa svih strana izgovorene u proteklih mjesec dana ipak nisu mjera naše suradnje.”
“Pokazalo se da prebjezi ne pridonose većoj popularnosti ni jedne stranke, i zato ne vjerujem da će HDZ još igrati na tu kartu”
tekst
* unatoč očekivanjima i nekim najavama kako će se oporbena šestorica raspasti nakon jednomjesečnoga javnog sukobljavanja zbog splitskog sporazuma SDP-a i HSLS-a, na sastanku predsjednika stranaka ipak ste dogovorili da i dalje idete zajedno. Što je donijelo taj obrat?
- Ovo je do sada sigurno bio najkritičniji sastanak predsjednika oporbene šestorice, na kojemu se raspravljalo i o svim onim elementima što mogu dovesti i do raspada šestorice, ali koji je na kraju završio jasnom spoznajom da je naš zajednički cilj - pobjeda nad HDZ-om te demokratizacija i otvaranje perspektiva Hrvatskoj – ipak ono najbitnije što nas drži zajedno. Kako bismo izašli iz sadašnje krize uvažavajući stranačke interese i posebnosti, obvezali smo se da ćemo već na sljedećem sastanku utvrditi dokument kojim ćemo definirati sve naše odnose u predizbornoj i postizbornoj suradnji. Unatoč različitom ocjenama splitskoga sporazuma SDP-a i HSLS-a, jer neki od nas tumačili su ga kao anuliranje prijašnjih dogovora, dok ga istodobno kolege iz SDP-a i HSLS-a drukčije interpretiraju, ipak smo uspjeli iznaći način da na izbore idemo kako-tako zajedno, kako bismo pobijedili HDZ.
ALTERNATIVA BEZNAĐU
* Znači li to da ćete makar u dijelu izbornih jedinica ići sa zajedničkom listom svih šest oporbenih stranaka ili o tome niste razgovarali?
- O tome nismo razgovarali, ali IDS je prvi javno pozvao da u mogućoj riječko-istarskoj izbornoj jedinici šestorica iziđu sa zajedničkom listom zato što je u njoj to de facto i jedino moguće, jer izvan nje IDS kao stranka i ne djeluje. Na žalost, istarski SDP i HSLS odmah su odbili naš prijedlog. No, možda će s vremenom promijeniti svoj stav i omogućiti da oporbena šestorica u toj izbornoj jedinici na izbore izađu sa zajedničkom listom.
* Jeste li se i danas uglavnom bavili međusobnim odnosima i razlikama te raščišćavanjem i stišavanjem sukoba koji su izbili nakon potpisivanja splitskoga sporazuma SDP-a i HSLS-a, ili ste se ipak dogovorili i o operativnijim stavovima o prijeizbornoj i poslijeizbornoj suradnji?
- Naravno da smo veći dio vremena raspravljali o svemu onome što se zbivalo u proteklih mjesec i više dana. No, jasna spoznaja opasnosti od raspada oporbene šestorice prisilila nas je da se maksimalno okrenemo izborima i budućnosti. Zaključili smo da mnoge teške riječi i laži koje su sa svih strana izgovorene u proteklih mjesec dana ipak nisu mjera naše suradnje. Dogovorili smo se da se pokušamo okrenuti onome što nas je povezalo od prvih dana stvaranja oporbene šestorice – sličnostima u velikom dijelu naših programskih opredjeljenja i činjenici da smo gotovo usuglasili mišljenje o temeljnim pitanjima funkcioniranja Hrvatske. Ako na tom tragu uspijemo definirati makar minimalni program zajedničkog djelovanja, uvjeren sam kako ćemo hrvatskim građanima ponuditi alternativu sadašnjem beznađu u koje ih je doveo HDZ.
KOMPROMISI SU NUŽNI
* Dojam je da se ipak radi tek o krhkom kompromisu koji ne jamči zajednički izborni nastup oporbene šestorice i u kojemu SDP i HSLS znaju što hoće, a stranke Porečke skupine i HSS kaskaju za njima. Ne gube li stranke Porečke skupine vrijeme i ne štete li svojemu izbornom rezultatu jalovim nastojanjem da kompromisima održe oporbenu šestoricu? Nije li zbog odnosa unutar šestorice za njih bolje da se već sada okrenu definiranju svojega izbornog nastupa i na vrijeme ga predoče biračima?
- Ni na kraj pameti nikome iz Porečke skupine nije bilo da se odvaja od politike koja ujedinjuje šestoricu. Splitski sporazum stvorio je dojam kako SDP i HSLS žele nešto posebno i zasebno učiniti, i mi smo ga, prije objašnjenja potpisnika tog sporazuma, iščitavali kao najavu mogućnosti da SDP i HSLS sami idu na izbore i samostalno konstituiraju izvršnu vlast ako im to omoguće izborni rezultati. Kako je, međutim, nerealno očekivati da dvije stranke same pobijede HDZ na izborima, i njima je kao i nama prijeko potrebna zajednička suradnja. Unatoč izjavama članova moje stranke i drugih stranaka, to nas sve skupa sili na kompromise, okretanje problemima koji muče građane Hrvatske i nuđenje perspektive bitno drukčije od sadašnjeg beznađa, u koje nas je HDZ doveo i najnovijim sukobima s međunarodnom zajednicom koja nam prijeti sankcijama i izolacijom.
TLAPNJE O ZAVJERI
* Je li prijetnja sankcijama Vijeća sigurnosti UN-a nakon prijave predsjednice Haaškoga suda utjecala na postizanje najnovijega kompromisnog dogovora oporbene šestorice?
- I to je bilo jedno od pitanja o kojima smo raspravljali i oko kojega smo se složili. U situaciji kad zbog skandaloznih postupaka i izjava ministra pravosuđa Šeparovića, koji je vjerojatno samo glasnogovornik predsjednika Tuđmana, te ukupnog ponašanja aktualne hrvatske vlasti, koja zbog pojedinaca optuženih da su počinili ratni zločin dovodi u pitanje egzistenciju svih hrvatskih građana, ni opozicija ne može pobjeći od svojega dijela odgovornosti. Stoga smo u zajedničkoj izjavi jasno rekli kako nam je izuzetno stalo do dobrih odnosa s međunarodnom zajednicom, a time i s Haaškim sudom.
* Do sada su, međutim, i unutar oporbene šestorice bile prisutne velike razlike u stavovima o suradnji s Haaškim sudom. Jeste li sigurni da ste ih prevladali?
- Uvjeren sam kako su unutar opozicije u ovome trenutku te razlike doista minimalne. Svima nam je posve jasno kako je međunarodnoj zajednici stalo do demokratizacije svih zemalja na području bivše Jugoslavije i svjesni smo što je sve poduzela protiv Miloševićeva režima kao generatora krize na ovim prostorima, tako da i oni najortodoksniji neoustaški elementi nemaju argumenata za svoje tlapnje o međunarodnoj zavjeri protiv Hrvatske. Međunarodna zajednica na ovim prostorima uvodi red i jasno je da i Hrvatska pritom neće biti iznimka. Opozicija je svjesna svoje velike odgovornosti da joj pomogne u tome, jer bi se u suprotnome posljedice prelomile preko leđa građana Hrvatske.
ALIBI ZA REPRESIJU
* Hoće li, međutim, (ne)suradnja s međunarodnom zajednicom zaogrnuta u pitanje državnog suvereniteta i zaštite nacionalnih interesa postati jedno od ključnih predizbornih pitanje na kojemu će HDZ mobilizirati birače, optužujući oporbu za izdaju nacionalnih interesa i poniznost pred svjetskim moćnicima?
- Upravo činjenica da je međunarodna zajednica poduzela sve kako bi razorila Miloševićev režim, uključujući i vojnu intervenciju, izbija svaki argument i gotovo posve ograničava mogućnosti HDZ-a i neoustaša da opet pokušaju voditi nacionalističku predizbornu kampanju u kojoj će građane plašiti navodnim ugrožavanjem nacionalnih i državnih interesa. Nakon svega što se zbivalo takva bi kampanja bila posve neuvjerljiva. Uvjeren sam kako je većina građana svjesna činjenice da jedino brzo uključivanje u euroatlantske integracije omogućuje oporavak hrvatskoga gospodarstva i njihov bolji život, a da nas zaoštravanje odnosa sa svijetom i izolacija vodi u najbjedniju moguću poziciju.
* Kad se radi o načelnom izjašnjavanju o suradnji s međunarodnom zajednicom i Haaškim sudom, vjerojatno ste u pravu kad tvrdite kako je oporba jedinstvena u svojim stavovima. No, jeste li sigurni da HDZ ne može unijeti razdor u oporbene redove i pokolebati birače predizbornim tvrdnjama kako, zagovarajući suradnju, pristajete na bespogovorno udovoljavanje zahtjevima Haaškoga suda, odnosno da pristajete na izručenje svih optuženih i predaju svih traženih dokumenata, što može rezultirati daljnjim podizanjem optužnica, pa i onih protiv hrvatskih generala i samoga predsjednika Tuđmana?
- Tuđman i njegovi potpisali su Daytonski sporazum i stali iza njegova sadržaja. Daytonski sporazum, među ostalim, predviđa nedvojbenu suradnju s Haaškim tribunalom i na Tuđmanu i njegovima je da poštuju ono što su potpisali i na što su se obvezali. Desetak godina svjedočimo sklonosti bizantinskim obratima hrvatske vlasti i ne bi nas začudilo da se Tuđmanov državni vrh odluči na maksimalno zaoštravanje odnosa s međunarodnom zajednicom jer bi mu to bio alibi za donošenje nedemokratskih zakona i moguću zloupotrebu represivnih organa nakon saznanja da su na izborima izgubili vlast. Taj je scenarij sasvim moguć i IDS je spreman suočiti se s njim, ako ni zbog čega drugog, onda zato što naprosto nemamo druge domovine.
PROIZVODNJA AFERA
* Uz pomoć svojih satelitskih stranaka i udruga, prije svega Đapićeva HSP-a, HDZ već podiže tenzije na bivšim okupiranim područjima, proizvodeći navodnu novu srpsku opasnost. Istodobno se birači sve češće plaše povratkom komunista na vlast i navodnim pokušajima međunarodne zajednice da Hrvatsku utjera u neke nove državne zajednice na jugoistoku Evrope. Jesu li to samo predizborne igre ili HDZ, i sam producirajući unutarnje političke napetosti i zazivajući vanjske pritiske, stvara situaciju kaosa u kojoj može proglasiti izvanredno stanje i zadržati vlast?
- Formula koju primjenjuje HDZ je klasična neoboljševička formula proizvodnje vanjskih i unutarnjih neprijatelja. U nekoliko proteklih godina ponestalo im je unutarnjih neprijatelja, pa u posljednje vrijeme uz pomoć HSP-a i nekih udruga ponovno pokušavaju aktualizirati i problematizirati pitanje Srba u Hrvatskoj, a uvjeren sam da ćemo, kako se budu približavali izbori, i mi iz Istre doći na red. Gotovo sam siguran kako će se uoči izbora opet stvoriti nekakva afera oko Istre, jer je to već klasičan obrazac HDZ-ove izborne kampanje. Kako je vanjski neprijatelj kontinuirano prisutan, jer se u većoj ili manjoj mjeri neprestano zaoštravaju odnosi s međunarodnom zajednicom, koji bi se sada mogli dramatično pogoršati, ne bi me iznenadilo da nas HDZ, stvarajući situaciju nemira i kaosa u pojedinim dijelovima zemlje, dovede u poziciju državnog udara. Mislim da su stranke oporbene šestorice spremne suočiti se i s tim izazovom i da bi uz podršku građana znale prevladati i takvu drastičnu situaciju. Uvjeren sam da se HDZ ne bi mogao suprotstaviti buntu građana, i u nekoliko dana takav bi eventualni Tuđmanov izbor doživio krah sličan već viđenim sudbinama najgorih diktatora.
* No, HDZ uz podizanje političkih napetosti i izazivanje kaosa primjenjuje i suptilnije metode. Pritom se, primjerice, u posljednje vrijeme sve više koristi uslugama prebjega iz oporbenih stranaka koji bi trebali poslužiti uvjeravanju birača kako oporba ne vrijedi ni pišljiva boba, a kako je HDZ spreman ispraviti svoje propuste, i povesti Hrvatsku, nakon što je osamostalio i oslobodio, u gospodarsku obnovu i razvoj, pa i angažiranjem kvalitetnih kadrova bez obzira na stranačku i drugu pripadnost.
- Da, neki kažu kako su liberali već na vlasti u Hrvatskoj.
LOV NA JELENE
* Ima li, međutim, HDZ još uvijek mogućnosti da raznim metodama pridobije za suradnju veći broj pojedinaca iz oporbenih redove kako bi iskazao svoju otvorenost i želju za promjenama na bolje, te istodobno izazvao nove raskole u opoziciji i umanjio njezinu uvjerljivost među biračima?
- Naravno da HDZ, kao stranka koja ima ambiciju pokrivanja veoma širokog biračkog tijela različitog spektra, mora imati i svoje umivenije lice. Tom umivanju trebali su poslužiti i prebjezi iz oporbenih stranaka, poglavito oni koji obnašaju ili su obnašali značajne državne i stranačke dužnosti, poput Ljerke Mintas-Hodak, Damira Zorića, Ivice Ropuša, Ivana Heraka i drugih. No, pokazalo se da prebjezi ne pridonose većoj popularnosti ni jedne stranke i zato ne vjerujem da će HDZ još igrati na tu kartu. Preostaje im da čekaju rezultate izbora i u slučaju da ih tijesno izgube vjerujem kako će onda krenuti s planom “lova na jelene” i pojedinačnog lomljenja saborskih zastupnika i pokušaja njihova pridobivanja na svoju stranu. Zato je velika odgovornost čelnika oporbenih stranaka da na izborne liste uvrste one svoje članove koji se ni po koju cijenu neće prodati.
Zoran Daskalović |
||||||