Prošlih ste dana vrlo oštro kritizirali Vladin paket mjera novih trošarina. Što je temeljni razlog vaše kritike, pitali smo Damira Kajina, potpredsjednika IDS-a.
- Svjestan sam da Hrvatska, sad ili nikad, mora iskoristiti ovaj trenutak da naznači kakva će se gospodarska politika voditi u sljedećem razdoblju. Zbog toga očekujem da će se uz taj fiskalni paket ubrzo ponuditi i mjere smanjenja poreza na dobit i na dohodak te uvođenje međustopa PDV-a, prije svega na hranu, kao i donošenje mjera za stimulaciju izvoza. Mislim da će to biti poruka strancima da se u Hrvatsku isplati investirati. Izlazak iz mučne gospodarske situacije moguć je samo na dva načina - da se teret prebaci na gospodarstvo, ili na građane, za što se, očigledno, Vlada odlučila. Trećeg rješenja nema.
• Što posebno zamjerate Vladi?
- Ovako velik postotak povećanja cijene benzina u ovom času nije primjeren zato što ispada da će prosječna plaća, koju imaju sretnici što je uopće dobiju radeći za nekim strojem, biti dostatna samo za pet rezervoara benzina, a činjenica je da benzin u Hrvatskoj ne može biti luksuz. U našoj zemlji je registrirano oko 1,200.000 vozila i jasno je da će ta mjera pogoditi svakoga. Ali, ne treba zaboraviti da je proizvođačka cijena bazirana na cijeni jedan barel 22 dolara, tj. jedan dolar za osam kuna, s tim da je u međuvremenu došlo do povećanja barela nafte na 29 dolara, a dolar je premašio iznos od 8,66 kuna. Ispada da nužno mora uslijediti - osim ako se ne želi razoriti INA - da će povećanje cijene motornog benzina biti i više od 29 posto, što bi moglo izazvati pravi socijalni bunt.
• Ministar Mato Crkvenac ipak tvrdi da se to neće znatnije odraziti na standard građana?
- Svjestan sam toga da će ove mjere pogodovati gospodarstvu, posebno turizmu, ali će se znatno osjetiti na potrošačkoj košarici prosječnog građanina. Uostalom, ako su točne ocjene koje se pojavljuju u financijskim publikacijama, kao i tvrdnje ministra Crkvenca o rastu BDP-a za 2,5 posto u 2000. u odnosu prema prošloj, to bi značilo povećanje sa 140 na više od 150 milijardi kuna, od čega će državi različitim porezima stići najmanje 2,5 milijardi kuna. Iz toga proizlazi da je u ovom času bilo prostora za bezbolniju korekciju cijene naftnih derivata, čak i za ostajanje na ideji o smanjenju PDV-a, iako sam ja osobno za uvođenje međustope PDV-a.
• Jedan ste od najoštrijih kritičara Vlade iz redova zastupnika šestorice. Utječe li to na poziciju IDS-a u vladajućoj koaliciji ili na poziciju ministra Jakovčića, koji je ujedno i predsjednik IDS-a?
- Mislim da, za razliku od prošlog razdoblja, kad članovi vladajuće većine nisu smjeli ni pomisliti da mogu iskazati različito mišljenje, otvoren govor o problematici koja utječe na život većine građana ne mora biti shvaćen kao hereza, posebno zato što i većina građana tako razmišlja. Nisam primijetio da se, kad se drukčije progovori o nekoj mjeri, odnosi unutar saborskih klubova remete. Dapače, ti odnosi su iskreni i nadam se da će takvi i ostati. O Vladi ne mogu govoriti.
• Postoji li, ipak, mogućnost da IDS zbog vašeg neslaganja napusti šestoricu?
- O tome je iluzorno razmišljati. IDS je svjestan da ova politička grupacija koja tvori Vladu nema alternativu. Kad bi se i održali parlamentarni izbori, iako za njih ne vidim potrebe prije zakonskog roka, ne znam što bi se u Hrvatskoj moglo dogoditi, osim što bi se unutar šestorice odnosi promijenili u postotku dobivenih glasova. Ali, odgovornost bi i dalje bila na tim strankama. Vlada je možda i talac prevelikih obećanja, čije ispunjenje građani očekuju gotovo odmah. Nadamo se da će se uskoro izići s cjelovitim programom izlaska iz krize, ali činjenica je da se rezultati ne mogu postići preko noći.
Goran Borković
|