savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=6405&branko-jeren
Osoba: Jeren Branko
Datum: 12.06.2000
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 11. lipnja - Višemjesečni sukob ministra znanosti i tehnologije dr. Hrvoja Kraljevića i rektora Sveučilišta u Zagrebu dr. Branka Jerena ovih je dana dostigao vrhunac. Naime, nakon što je Ministarstvo znanosti i tehnologije objavilo u Nedjeljnom Vjesniku oglas za upis studenata u prvu godinu studija u akademskoj godini 2000./2001., u Vjesniku u ponedjeljak Sveučilište u Zagrebu objavljuje svoj natječaj za upis studenata. U vezi s tim, razgovarali smo s rektorom Jerenom.


• Koji je od tih natječaja pravi?
- Moram reći da po zakonu postoji jedna bitna razlika, a to je članak 60: visoko učilište raspisuje natječaj i on se objavljuje u tisku. Dakle, zakon je jasan: raspisuje se natječaj, a ne oglas. Prema tome, Sveučilište u Zagrebu će se apsolutno držati natječaja o kojem je, naravno, opet sukladno zakonu, naš Senat donio odluku.
• Dakle, tvrdite da to što je učinilo Ministarstvo znanosti, odnosno ministar Hrvoje Kraljević, nije po zakonu?
- Moram reći da je to što je ministar učinio unošenje kaosa u sustav visoke naobrazbe. Zakon je vrlo jasan u pogledu upisa i kaže da visoko učilište donosi odluku o upisu i da se to objavljuje u tisku. Statutom Senata Sveučilišta u Zagrebu utvrđeno je da za sva visoka učilišta Sveučilišta u Zagrebu to čini Senat. Zadnjih godina, zbog činjenice da se željelo pomoći svim studentima u cijeloj Hrvatskoj, sva visoka učilišta u Hrvatskoj su zajedno objavljivala natječaj na jednome mjestu. Ovoga puta taj natječaj nije objavljen, nego je Ministarstvo objavilo oglas i sad će visoka učilišta u Hrvatskoj biti prisiljena dodatno ili oglašavati da se slažu s tim oglasom ili će morati, što mi se čini vjerojatnijim, napraviti pravi i realni natječaj da bi se zadovoljilo zakon.
 

To što je ministar znanosti učinio, unošenje je kaosa u sustav visoke naobrazbe, jer je zakon vrlo jasan u pogledu upisa: visoko učilište donosi odluku o upisu i to se objavljuje u tisku, a Statutom Senata Sveučilišta u Zagrebu utvrđeno je da za sva visoka učilišta tog sveučilišta to čini Senat, tvrdi rektor Sveučilišta u Zagrebu dr. Branko Jeren

Znajući svoj kapacitet, povećali smo kvotu studenata koji studiraju za osobne potrebe na Pravnom, Ekonomskom, Medicinskom, Fakultetu prometnih znanosti...

• Koja je onda osnova postupanja Ministarstva? Je li to posve protuzakonito?
- Ministarstvo tu vrlo oprezno pravi kaos: ne tvrdi da raspisuju natječaj, nego daje oglas za upis studenata. Studenti znaju da se trebaju upisati, njih je zanimao natječaj, a natječaj raspisuju visoka učilišta.
• U čemu je razlika između oglasa Ministarstva znanosti i natječaja Sveučilišta?
- Ministarstvo znanosti želi silom nametnuti svoju volju i provesti neke odluke o kojima se Senat Sveučilišta triput jasno odredio. Najlošije od svega je da postoji jasno kršenje zakona u cijeloj toj stvari. Ministar se čak u oglasu, koliko sam čuo, poziva na članak 145., u kojemu se kaže da Ministarstvo na prijedlog Vijeća za novčanu potporu visokom školstvu određuje visinu školarine na javnim i visokim učilištima te broj studenata koji će studirati potporom Ministarstva. To Vijeće, koliko znam, nije bilo sazvano. Dakle, ministar je na svoju ruku odlučio o visini školarine i na svoju ruku je donio odluku o broju studenata.
• Nema li Ministarstvo pravo samo odrediti broj studenata koji studiraju o državnom trošku?
- Tako je. Ministarstvo na to ima pravo, ali uvažavajući mišljenje Vijeća za novčanu potporu. Unatoč tome, mi smo poštovali odluku Ministarstva i ugradili je u naš natječaj.
• No, ministar Hrvoje Kraljević vas je optužio da ste nakon što je on spustio kvote za studij uz potporu Ministarstva povećali kvote za studente koji studiraju za osobne potrebe.
- To je naše pravo. Sveučilište, po zakonu, određuje svoj kapaciutet. Mi smo svoj kapacitet odredili prije, a nedavnom odlukom Vrhovnog suda je bilo kakav utjecaj Ministarstva na kapacitet uklonjen. Prema tome, Sveučilište u Zagrebu je, znajući svoj kapacitet, za studije na kojima je ministar smanjio kvotu povećalo kvotu studenata koji studiraju za osobne potrebe.
• O kojim studijima je riječ?
- Pravo, ekonomija, Fakultet prometnih znanosti, Medicinski fakultet...
• Sukob Ministarstva i Sveučilišta sada se lomi na studentima. Upisi na fakultete počinju za mjesec dana; hoće li do tada sukob prestati?
- Mi brinemo o studentima. Zbog tog nesporazuma s Ministarstvom, prije nekoliko dana smo na web stranicama objavili podatke o našem natječaju i već je više od 1.000 potencijalnih studenata čitalo te podatke. Sada, u skladu sa zakonom, objavljujemo u novinama svoj natječaj. Prema tome, studenti će znati kolike su kvote i kakvi su upisni uvjeti. S naše strane, tu nema nikakvih poteškoća za studente.
• Dekan Hrvatskih studija vas teško optužuje za kršenje i zakona i autonomije sveučilišta. Imate li komentar?
- To nije dekan Hrvatskih studija. On nikad nije ni bio dekanom Hrvatskih studija. To je gospodin kojemu je istekao mandat i koji bi, kao faraon, htio biti vječnim predsjednikom Stručnog vijeća. A faraona u ovoj zemlji nema niti ih treba biti.


Iva Ušćumlić