savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=5563&marijan-vuksic
Osoba: Vukšić Marijan
Datum: 23.08.2000
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Nekoliko ste puta iskazali nezadovoljstvo Vladinim odnosom spram problemima obrane od tuče, tražeći njenu odgovornost. O čemu se radi, pitali smo međimurskog podžupana Marijana Vukšića.


- Već tri i pol godine, dakle i kod bivše i kod sadašnje vlasti, pokušavamo isposlovati nov način reguliranja obrane od tuče. Ne mogu razumjeti da tako mala županija kao što je Međimurska mora plaćati isti iznos za obranu od tuče kao, primjerice tri puta veća Zagrebačka županija. Uz to mi graničimo s Mađarskom i Slovenijom, a u graničnom pojasu se ne smiju rabiti rakete. Osim toga, tu su i koridori civilnog zrakoplovstva. O kakvom je problemu riječ govori podatak da je u tri ovogodišnja nevremena tuča počinila štetu veću od 100 milijuna, a lani su te štete iznosile 150 milijuna kuna.


• Što ste, do sada, poduzeli da se taj problem riješi?
- Nekoliko puta smo slali pisma Vladi, premijerima, ministrima financija, poljoprivrede i šumarstva, gospodarstva te Državnom hidrometeorološkom zavodu. Umjesto odgovora, dobili smo nalog da platimo 480.000 kuna, što nećemo učiniti već ćemo doznačiti 340.000 kuna kao i lani. Očekivao sam da će nova vlast imati više razumijevanja od prethodne, a to se nije dogodilo. Ona ne uvažava naš položaj uz Sloveniju iz koje stiže 98 posto tučonosnih oblaka.
• U Međimurju je proglašena i elementarna nepogoda zbog suše.
- Štete nastale zbog suše, do sada, su procijenjene na 200 milijuna kuna. Nedopustivo je da hrvatska država, koja ima izuzetne vodne potencijale, ne gradi sustave navodnjavanja. Međimurska županija je u posebno povoljnom položaju jer je okružena dvjema velikim rijekama i leži na podzemnim vodama. Stoga smo i tražili da se u prostorni plan Županije uvrste kanali za navodnjavanje.
l Vi ste i predsjednik međimurskog HSS-a koji predlaže da se u sustav državnih poticaja u poljoprivredi uvrsti i proizvodnja krumpira.
- U Međimurju se proizvodi 50 posto tržišnih viškova krumpira u Hrvatskoj. Polazimo od toga da bi se za 6.000 hektara, a to je površina na kojoj se u Međimurju proizvodi krumpir, za prodaju izvan našeg kraja poticajima od 2.500 kuna po hektaru proizvođačima platilo 15 milijuna kuna. Za cijelu Hrvatsku iznos tih poticaja dosegao bi oko 40 milijuna kuna. To je za proizvođače značajan prihod, a za državni proračun razmjerno mali izdatak. Seljaci bi time dobili određenu sigurnost, a država nadzor nad vrstama, kakvoćom i mogućom količinom krumpira te regijama u kojima se on proizvodi. Ne smije se više događati da se jedne godine krumpir baca, a druge ga moramo uvoziti.
• Tražite i jeftinije gorivo?
- Po Vladinoj odluci jeftinije dizelsko gorivo se može dobiti samo za poljoprivrednu proizvodnju koja je u sustavu državnih poticaja. Za mene je ta odluka upitna jer je zakinuta proizvodnja krumpira i povrća te trajni nasadi. Tu nepravdu treba ispraviti prije proljetnih radova iduće godine. Tražimo i da se jeftinije gorivo za seljake može dobiti na svim Ininim crpkama.
• Međimurski HSS prvi je u Hrvatskoj službeno otvorio predizbornu kampanju za lokalne izbore...
- HSS u Međimurju ima 119 vijećnika u Županijskoj skupštin, potom u gradskim i općinskim vijećima, jednog zastupnika u Županijskom domu Sabora te stotinu članova u poglavarstvima, Imamo program kojim ćemo zadobiti povjerenje još većeg broja birača i stoga ga trebamo što detaljnije predstaviti. Njegova realizacija pridonijela bi boljitku Međimurske županije, a time i cijele Hrvatske.
Uskoro će nam pristupiti veća skupina međimurskih intelektualaca i javnih osoba, što će biti značajna potpora u pripremama za lokalne izbore.


Drago Ovčar