savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3226&ivica-pancic
Osoba: Pančić Ivica
Datum: 18.09.2000
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 17. rujna - Veći dio udruga proizašlih iz Domovinskog rata posljednjih dana upozorava na neprihvatljivost nacrta prijedloga zakona o pravima branitelja i članova njihovih obitelji, koji je izradilo resorno Ministarstvo, kao i na neprimjeren odnos nove vlasti prema sudionicima Domovinskog rata. Tim smo povodom razgovarali s ministrom hrvatskih branitelja Ivicom Pančićem.

 

¤ Na okruglom stolu o nacrtu prijedloga zakona o pravima hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji, koji je organizirao HDZ, predsjednik udruge "Uzdanica 90" Anto Jurendić kazao je da će se zauzimati za rušenje nove vlasti. Bojite li se da bi zaista moglo doći do toga?
- Da, tako je pisalo u novinskim izvještajima. Jurendić je HDZ-ovu vlast optužio za veleizdaju, a novoj je vlasti zaprijetio rušenjem. To znači da smo bolje prošli, barem prema novinama, jer je izvještaj HTV-a odavao korektan i idiličan ton na okruglom stolu. U svakom slučaju, sličnih najava je bilo i prije - od blokade prometnica, pa na dalje. Međutim, nakon takvih izjava, kredibilitet onih koji ih iznose među braniteljima pada, jer kako bi invalid iz Dalmacije bio zadovoljan time da se turistima onemogući dolazak na obalu. Hrvatska jest demokratska država sa slobodom govora, ali i s odgovornošću za izgovorene riječi. Volio bih da to tako i bude, pa da pravosudna tijela, ako ima osnove, takve slučajeve sankcioniraju.

 

Većina branitelja i građana ima visoku svijest o teškoćama s kojima se Hrvatska suočava, a buku dižu pojedinci kojima su manipulirali bivši nalogodavci

Nacrtom zakona o braniteljima želimo izbjeći to da se jednima prava samo dodaju, a drugi žive kao socijalni slučajevi

Temeljna prava - mirovine i invalidnine se ne diraju

Onima koji voze BMW ili "mercedes" i mijenjali bi ih svakih pet godina, bez plaćanja pristojbi, mogu poručiti da na to mogu zaboraviti!

¤ Posljednjih je nekoliko mjeseci svašta izgovoreno, a nitko nije odgovarao za te riječi?
- Bez sumnje, to jest problem s kojim se suočavamo. Još se učimo demokraciji. Ja se ne bojim. Smatram da veći dio branitelja i građana ima visoku svijest o teškoćama s kojima se Hrvatska suočava, a buku dižu pojedinci kojima su manipulirali bivši nalogodavci. Činjenica je da je problem više prisutan u medijima, nego na terenu. Što su izjave efektnije, to je brži njihov put do naslovnice.

 

¤ Očekujete li daljnje povišenje već uzavrelih tenzija, s obzirom na uhićenja posljednjih dana. Velik dio pritvorenih su branitelji?
- To je problem. Kada netko završi u zatvoru, bez obzira na to tko je on i što je radio do sada, uvijek se ističe da je hrvatski branitelj. Sve koji su uhićeni i osumnjičeni za počinjena zlodjela, kao takve treba i tretirati, a ne isključivo kao branitelje. Zakon treba biti jednak za sve, bez izuzetaka.

 

¤ Gotovo sve udruge izražavaju nezadovoljstvo nacrtom prijedloga zakona o pravima branitelja, upozoravajući da neće prihvatiti smanjenje stečenih prava?
- U izradu novoga zakona krenuli smo s namjerom da korigiramo određene povlastice. Želimo u realne okvire svesti one odredbe koje se nikako nisu mogle ispuniti. Nije stvar u tome da zakon bude lijepo napisan, nego da bude provodiv. Njime, među ostalim, nastojimo smanjiti preveliku disproporciju između ratnih stradalnika i "običnih" branitelja.Želja nam je reducirati određena prava, i to isključivo prema socijalnom cenzusu - jednima su se prava samo dodavala, tako da su imali vrlo velike prihode, a drugi su živjeli kao socijalni slučajevi. Ubuduće bi određeno pravo trebalo vezati za imovinski, odnosno socijalni cenzus. Temeljna prava - mirovine i invalidnine se ne diraju, dok će se problem gardijskoga dodatka riješiti uvođenjem kategorija. Izbacit će se mehanički način primanja dodatka.

 

¤ Koja su prava korigirana?
- Na primjer, uvoznice za automobile postale su najvažnija stvar u čitavom zakonu, što samo pokazuje djetinjariju pojedinaca. Pritom su najglasniji oni koji voze BMW ili "mercedes" koje bi mijenjali svakih pet godina bez plaćanja pristojbi. Mogu im poručiti da na to mogu zaboraviti! Da je bilo sreće ne bi došli ni do tih automobila, jer je u najmanju ruku sumnjiv način na koji su ih zaradili. Za najteže, stopostotne invalide, kojima je automobil sredstvo za normalan život, povlastice bi ostale, dok bi za ostale to pravo bilo jednokratno. Jednostavno, da bismo određena prava proširili, moramo negdje naći novac. Zbog toga bi ostavili mogućnost državi da putem carina skupi potreban novac. Do sada je oko 400 milijuna dolara otišlo na porezne olakšice za 132.000 uvezenih automobila vrijednih nešto manje od milijarde dolara. Ako bi tako ostalo, država bi gubila daljnjih 100 milijuna dolara na godinu. To bi trebao biti primjer i drugima, da se i oni odreknu nekih povlastica.

 


¤ I dalje je aktualan problem oboljelih od PTSP-a. Nedavno je Herman Vukušić kazao da je od 19 do 40 posto branitelja podložno mogućem oboljenju od PTSP-a, dok je oko 80 branitelja pokušalo suicid?

- Nastojali smo u novome zakonu izjednačiti pravo ranjenih i oboljelih branitelja, kao i produljiti rok za dokazivanje bolesti. Mislim da smo ispravljanjem nelogičnosti uspjeli stvoriti preduvjete za ispravljanje tog problema. Problem je u ustanovljavanju kriterija tko je obolio, s time da svima treba omogućiti maksimalnu zaštitu i liječenje. Međutim, postoji i dodatan problem. Ne slažem se s onima koji tvrde da u Hrvatskoj takva bolest ne postoji, ali niti s onima koji barataju s desecima tisuća oboljelih od PTSP-a. Svatko može oboljeti i ostvariti pravo na liječenje, ali postoji i ono što se ponekad iza toga krije, a to je da se tako riješava egzistencija. Takvim zahtjevima Hrvatska ne može izaći u susret.


Goran Borković