savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3054&katica-ivanisevic
Osoba: Ivanišević Katica
Datum: 09.10.2000
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Međustranačka komisija sastavljena od zastupnika Županijskog doma, u prošli je četvrtak nakon cjelodnevne rasprave u tom domu, sastavila zaključke s primjedbama, sugestijama i prijedlozima iznesenim u raspravi o Prijedlogu za utvrđivanje Nacrta promjene hrvatskog Ustava vezanim uz buduće ovlasti Županijskog doma te odnos između dvaju saborskih domova. Tim povodom smo razgovarali s predsjednicom doma Katicom Ivanišević.


• Jeste li zadovoljni prijedlogom promjena Ustava?
- Zadovoljna sam što je na kraju ipak prevladalo mišljenje da je Hrvatskoj potreban parlamentarni sustav s dva doma. Uostalom, dvodomni sustav se sve više uvodi i u drugim europskim zemljama. On služi i kao garant demokracije, kao korektiv, a i na određeni način Županijski dom svojim odlukama može biti i kontrola Zastupničkoga doma.


• Većina zastupnika Županijskog doma je, bez obzira na stranačku opredijeljenost, izrazila niz primjedbi na prijedlog promjena Ustava.
- Da, Županijski dom je izrazio negodovanje predloženim nacrtom jer smatramo da se njime nije u dovoljnoj mjeri učvrstila uloga dvodomnog sustava. O tome smo cijeli dan raspravljali i na temelju sedmogodišnjeg iskustva donijeli određene zaključke o tome kakav bi trebao biti budući položaj Županijskoga doma. Najvažnije je da su zaključci doneseni konsenzusom zastupnika svih stranaka. Smatramo da jedino takve ovlasti imaju smisla, dok bi sve drugo dovelo do marginalizacije Županijskoga doma, kojeg bi se usvajanjem Vladinog prijedloga svelo tek na puki formalan položaj.


• Jednim od prijedloga Županijskoga doma definira se budući odnos između dvaju domova tako što bi se ustanovila komisija sastavljena od zastupnika obaju domova sa zadatkom usuglašavanje tekstova zakona koji bi bili prihvatljivi i za Zastupnički i za Županijski dom. Sve dok se ne bi postigla suglasnost, zakoni koji se odnose na lokalnu samoupravu ne bi stupili na snagu.
- Odnose između domova treba regulirati posebnim zakonom ili pravilnikom. Predloženi rok od 15 dana nakon kojeg Zastupnički dom može potvrditi svoju odluku bez obzira na stav Županijskog doma za nas je potpuno neprihvatljiv i degradirajući. Mi tražimo jednaku vrijednost odluke obaju domova.


• Mislite da će Zastupnički dom prihvatiti takav prijedlog?
- Iskreno se nadam.


• Jeste li možda razgovarali s čelnim ljudima Zastupničkoga doma o tome?
- Još uvijek ne, ali sam spremna na sve razgovore, kako bismo pomogli u donošenju ustavnih promjena.


• Što će Županijski dom u suprotnom poduzeti? Hoće li biti bojkota, ako Zastupnički dom ne prihvati vaš zaključak?
- Ne mogu prejudicirati odluku zastupnika, ali sve su to ozbiljni i stručni ljudi i vjerujem da će tako i pristupiti rješavanju tog problema.


• Zastupnici su negodovali što na sjednici nije bilo nikoga uime predlagatelja. Kazali ste da niste pozvali predsjednika Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Matu Arlovića.
- Ova sjednica nije imala za cilj davanje prethodnog mišljenja na prijedlog Nacrta ustavnih promjena, jer to nije Ustavom određeno. Mi smo željeli samostalno raspraviti o onome što je predloženo, dati svoje viđenje i predložiti svoja rješenja. Kod utvrđivanja prethodnog mišljenja na prijedlog promjene Ustava, predlagatelj će svakako morati dati uvodno obrazloženje.


Goran Borković