savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3113&bozo-kovacevic
Osoba: Kovačević Božo
Datum: 30.10.2000
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Ministra zaštite okoliša i prostornog uređenja u i člana Predsjedništva Liberalne stranke (LS) Božu Kovačevića od pobjede na predsjedničkim izborima u stranci dijelilo je 24 glasa, baš kao i Zlatka Kramarića. No ni on nije razočaran jer nije izgubio izbore i nada se, kako kaže, da će boljom unutarstranačkom kampanjom, a možda i nekim jako dobrim ministarskim potezom, na sljedećem Saboru naslijediti počasnog predsjednika Vladu Gotovca na čelu stranke.


• Jeste li razočarani ishodom Sabora?
- Ne, bio bih razočaran da sam izgubio, a nisam.


• To je znači povoljan rezultat?

- Pa dobro, sa stajališta interesa stranke to nije baš najbolji rezultat i bilo bi dobro da je izabran predsjednik. No s obzirom na izrazitu korektnost kojom je vođena kampanja za taj sabor, uvjeren sam da će i daljnji odnosi u stranci biti takvi. Isto tako mislim da će Predsjedništvo, taj Statutom propisan izvanredni izborni Sabor, iskoristiti za predizbornu konvenciju stranke. Dakle, nadam se da ćemo u jeku priprema za izbore za Županijski dom i lokalne izbore taj sabor organizirati kao veliku feštu na kojoj će biti predstavljeni i naši kandidati na izborima.


• Želite li biti v.d. predsjednika u tom prijelaznom razdoblju?
- Ako sam se već kandidirao za predsjednika stranke, naravno da želim. Ali, kao što ne bi bilo ništa dramatično da je netko drugi pobijedio na tim izborima za predsjednika, neće biti ništa dramatično ni ako netko drugi bude v.d. Bilo bi mi mnogo važnije da budem predsjednik.


• Što mislite da je nedostajalo Vašoj unutarstranačkoj kampanji? Zašto su Vam nedostajala ta 24 glasa kojima bi pobijedili Zlatka Kramarića?
- Vjerojatno stoga što je previše ljudi napustilo Sabor prije drugog kruga izbora. Međutim, to su okolnosti s kojima se mora računati. Ja sam, imajući u vidu takva iskustva, predlagao da u biranju predsjednika sudjeluju svi članovi stranke i da se to obavi pisanim putem, poštom. No nisam imao podršku za to i nadam se da će to iskustvo poslužiti kao osnova za ozbiljnije razmatranje mojih prijedloga.


• To bi bilo dopisno glasovanje, poput onog za koje se zauzimao Anto Đapić na državnim izborima?
- Takva praksa nije nepoznata. Engleski liberalni demokrati, kao i nizozemska stranka D 66, tako provode izbore. Nakon provedenoga kandidacijskog postupka sastavlja se lista kandidata za predsjednika i glasački listić se šalje poštom na adresu svakog člana. Važeći su oni listići koji do određenog datuma stignu pred izbornu komisiju. Tako bi se moglo osigurati da se na stranačkim konvencijama više raspravlja o politici i programu, jer bi izbor predsjednika bio obavljen prije toga. Također, onda bi bilo moguće da se na stranačke konvencije pozovu svi članovi te da oni koji dođu čine kvorum i donose odluke. Ovako kad se na konvenciji bira predsjednik, to je povezano s nizom formalnosti koje onda dovode i do teškoća kakve smo imali na Saboru.


• Čime na idućoj konvenciji namjeravate pobijediti Kramarića? Hoćete li nešto promijeniti u svojoj kampanji da bi pridobili veći broj glasača?
- Za taj sabor zapravo nisam vodio nikakvu kampanju, nego sam samo sudjelovao u redovitim prezentacijama svih kandidata na županijskim skupštinama. Razmislit ću ovih dana o kampanji, jer je očito da će nijanse prevagnuti. Nadam se da ću u međuvremenu napraviti nešto tako dobro zbog čega će većina biti za mene.


Marija Pulić