savjest KOLUMNE

  
kolumne_autor.php?autor=7633&lusic-vlado
Autor: Lušić Vlado
Datum: 31.12.2015
Slika autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Nikakve reforme neće same izliječiti bolesni hrvatski zdravstveni sustav ali ako u pomoć dođu pušači cigareta, uz određene garancije nove stručne vlasti, moglo bi se dogoditi čudo.

Prije nekoliko dana neki su mediji, vjerojatno zlonamjerno, izmislili namjeru nove vlasti da hrvatski zdravstveni sustav „potpuno reformira i privatizira po kanadskom modelu“. Bilo je čak medijskih pokušaja izazivanja raskola između HDZ-a, Mosta i mandatara Tihomira Oreškovića. Međutim, zahvaljujući tome dogodile su se vrlo kvalitetne javne rasprave, koje su dostigle svoj vrhunac sinoć u emisiji Otvoreno. U raspravi je sudjelovala samo struka – bez politologa, pravnika i filozofa. Hvala Bogu, medicinska je struka, za razliku od nekih drugih hrvatskih struka, na svjetskoj razini. Zato su zdravstveni stručnjaci različitih političkih i profesionalnih svjetonazora vrlo brzo došli do zajedničkih zaključaka.

Zaključak je bio da je Hrvatski zdravstveni sustav načelno jedan od najboljih na svijetu ali bi se mogao urušiti zbog sve većeg nedostatka novca i iseljavanja medicinskih stručnjaka u razvijene zemlje svijeta – uključujući Kanadu. Utvrđeno je da nitko nije predložio potpunu reformu našega zdravstvenog sustava po kanadskom modelu ali se neki od njegovih pametnih rješenja mogu primijeniti. Već započeta reorganizacija, racionalizacija i decentralizacija bolničkih usluga mora se nastaviti kako bi se bar djelomice usporio raspad sustava dok se ne pokrene gospodarstvo i bolji tijek poreznog novca u državni proračun. Međutim, mene je osobito zaintrigirao jedan kratki i usputni komentar, u emisiji Otvoreno, o novcu koji Hrvatska ubire od pušača.

Prisjetio sam se razgovora od prije desetak godina s prijateljem koji je jedan od uglednih medicinskih stručnjaka na Rebru. Upoznali smo se davno u Sydney-u, kada sam ja bio TV novinar australskog SBS-a, a on jedan od 6000 sudionika jednoga medicinskog kongresa. Od moga povratka u Hrvatsku 1991. povremeno se družimo i, među ostalim, napravimo dijagnozu bolesti zdravstvenog sustava.

U tom razgovoru od prije desetak godina razmatrali smo negativne trendove u zdravstvu. On je već tada predvidio današnje stanje. Rekao je da će se zbog sve većeg nedostatka novca i neučinkovitog menadžmenta, a slijedom toga i zastarjele infrastrukture, sustav početi urušavati. Strah ga je bilo da će zbog takvog stanja i struka biti ugrožena jer neće moći pružati kvalitetnu zdravstvenu uslugu pacijentu.

Rekao sam tada svome prijatelju da imam vrlo jednostavni prijedlog, koji nije medicinske nego entrepreneurske vrste. Izvorni autor prijedloga je Joh Bjelke-Petersen, reformski premijer australske države Queensland od 1968 do 1987. Taj desničarski političar i jedan od stupova australskog kapitalizma jednim jednostavnim potezom bio je stvorio kvalitetni socijalni zdravstveni sustav.

Prvo je organizirao neslužbenu anketu među pušačima s jednostavnim pitanjem: „Je li se slažete da malko povećamo cijenu kutije cigareta i sav novac od povećanja usmjerimo izravno u zdravstvo? Odgovor pušača je bio pozitivan. Već nakon nekoliko godina država Queensland imala je bolji zdravstveni sustav od onih u ostalim australskim državama. Mnogi su tvrdili da je bio ponajbolji na svijetu.

Dakle, kada bi, uz nastavak započetih reformi, nova Vlada RH povećala cijenu kutije cigareta za jednu kunu i ustrojila nepropusni sustav, po kojemu bi svaka lipa od tog povećanja išla izravno u zdravstvo, dogodilo bi se financijsko čudo u tom važnom segmentu hrvatskoga društva. Ako skromno pretpostavimo da milijun hrvatskih pušača prosječno kupuje po samo jednu kutiju cigareta na dan onda bi u zdravstvo pristizalo milijun kuna na dan. To je 365 milijuna kuna godišnje.

Vratimo se sada mome prijatelju koji je čuveni stručnjak na Rebru i našem razgovoru od prije desetak godina. Njegova prva reakcija bio je osmjeh sa zaključkom da bi se s tim novcem moglo godišnje kupovati puno opreme, koja sve više nedostaje za kvalitetni tretman i obradu pacijenata. Međutim, odmak nakon toga moj se je prijatelj uozbiljio i rekao: „Da, a tko će ustrojiti taj tvoj nepropusni sustav i garantirati da novac neće iscuriti na putu prema zdravstvu?“

Ja sam jedan od pušača, koji je spreman platiti kutiju cigareta kunu više. Jeste li vi iz nove reformske i stručne vlasti voljni, spremni i sposobni osigurati mojoj kuni brzi i sigurni put do zdravstvenog sustava – za njegovo kvalitetnije liječenje i oporavak?