Objavi na:
|
||
|
||
Ovih dana iznova slušamo o smanjivanju plaća u lokalnoj samoupravi, pa je tako Vlada nedavno uputila Konačni prijedlog Zakona o plaćama u lokalnoj i regionalnoj samoupravi u saborsku proceduru. O čemu se ustvari radi? Je li zaista riječ samo o razumnoj mjeri štednje?
Sve je počelo u srpnju 2009. kada je Vlada predložila zakon kojim bi se drastično smanjile plaće u lokalnoj samoupravi. Uslijedile su burne reakcije sa svih strana, kojima je nemalo pridonijela činjenica da se – umjesto rješavanja korupcijskog brijega koji skriva financijski kriminal u državnim poduzećima i na najvišoj razini – odjednom javnosti prezentira slika štedljive i samoprijegorne centralne vlasti koja obuzdava svoje neodgovorne provincije.
Udruga gradova je istakla da Vlada, prije svega, zanemaruje ustavno-pravne argumente. Naime, članak 137. Ustava jedinicama lokalne samouprave daje pravo na vlastite prihode kojima slobodno raspolažu u obavljanju poslova iz svojega djelokruga. Srpanjski vladini prijedlozi prekršili su Europsku povelju o lokalnoj samoupravi koja uređuje pravo lokalnih jedinica na slobodno raspolaganje vlastitim prihodima, kao i osiguranje adekvatnih uvjeta za obrazovanje te napredovanje zaposlenih u lokalnim jedinicama. Štoviše, neke vladine odredbe obesnažuju i potiho ukidaju odredbe općih akata lokalnih zajednica i kolektivnih ugovora.
Problemi odnosa lokalne i središnje vlasti u Hrvatskoj nažalost su puno starijeg datuma. Od 1993. HDZ je nekadašnjih 100-tinjak općina pretvorio u čak više od 500 jedinica lokalne i regionalne samouprave! U više sam navrata, i preko same Udruge gradova, ukazivao na nužnost smanjenja ovog neslavnog broja i reorganizacije lokalnog ustroja. Analize koje su rađene prije ovog prijedloga Zakona pokazale su da je u 2008. godini od 576 jedinica lokalne i regionalne samouprave njih 155 ili 27% imalo masu sredstava za plaće veću od 20% prihoda. U tih 155, ukupno 60 jedinica imalo je plaću u iznosu većem od 20% ali manjem od 25% prihoda, a dodatnih 28 jedinica nalazilo se u rasponu između 25 i 30%.
U nedavnom saslušanju pred Europskim parlamentom, tajnik CEMR Jeremy Smith upozorio je na negativni trend u kojem mnoge centralne vlasti diljem Europe krizu pokušavaju ublažiti tako što otimaju financijsku kontrolu lokalnoj samoupravi, ubrzano poništavajući tekovine 20 godina decentralizacije, ukidajući socijalne usluge i drugo. Dodao je kako građani diljem Europe vjeruju kako će konkretna rješenja za krizu doći prije s lokalne, negoli s nacionalne ili međunarodne razine.
Dakle, lokalna samouprava može biti efikasna, dapače, mora. I ne smije biti dovoljna samoj sebi. Odnosno, ne može postojati samo da bi postojala. A o tome koje jedinice lokalne samouprave su opravdale svoje postojanje, a koje nisu, treba provesti adekvatnu analizu i potom pristupiti promjenama, odnosno reorganizaciji postojećeg sustava. Reorganizaciju treba raditi sljedećim redom. Prvo, moramo znati koje obaveze, odnosno poslove tj. nadležnosti treba imati lokalna samouprava. I drugo, poreznom reformom potrebno je osigurati dovoljno sredstava da lokalna samouprava može ispunjavati sve poslove iz svoje nadležnosti, a kao završni dio reforme uslijedit će i teritorijalne promjene, odnosno smanjenje broja jedinica lokalne samouprave. |
|||