Objavi na:
|
||
|
||
Što je veća manipulacija, to je jače ustrojstvo potrebito za njeno nametanje. Laži, poluistine, optužbe na račun suparnika, pretjerivanja, neistinita povezivanja, konstrukcije o zavjerama i o svjetskim dimenzijama neprijateljstava, postaju pravom industrijom. Totalitarni režimi ili snage koje žele postati vladajućim totalitarnim režimom, pa nametnuti strahovladu nad onima koje kleveću i okrivljuju, dokle god ne odustanu od tog nauma nadograđuju svoj sustav političko-propagandističke agresije.
Ovih dana je to opet dokazala beogradska četnikoidna vlast, kad je na osnovi laži elaborirala svoj prosvjed upućen španjolskoj državnoj televiziji zbog dokumentarnog filma o Maksu Luburiću (a usputno i o logoru Jasenovac), kojeg je ta televizijska kuća prikazala 17. rujna 2011.
Španjolskoj dalekovidnici je trebalo šest tjedana da odgovori beogradskom sustavu dezinformacije, te da se donekle ispriča, ali nije ušla u raščlambu maštovitog protuhrvatskog pamfleta koji im je iz Beograda poslan. Televizijska kuća je naglasila da nije bila svrha tog filma obraditi logor Jasenovac, već lik Vjekoslava Maksa Luburića koji je u Španjolskoj godinama živio kao izbjeglica pod krivim identitetom te tamo i bio ubijen. ''Bilo kako bilo, ispričavamo se'', izjasnila se je Alicia Gómez Montaño, zbog toga što među žrtvama ubijenima u Jasenovcu ''nismo spomenuli žrtve srpske nacionalnosti i time povrijedili sunarodnjake tih žrtava, ali to je bio slučajan propust''.
Nikakvu aluziju nije RTVE izrazila na luđačku brojku od 600.000 srpskih ubijenih civila koji su autori prosvjednog pisma ponovno naveli, baš kao u najgorim vremenima jugoslavenskog komunističkog režima. Dokumentarac je djelo Angele Rodicio koja je svojevremeno bila tv-dopisnica u Beogradu i Sarajevu, a radila je i za BBC i za CNN te je primila za svoje reportaže s kriznih područja značajne međunarodne nagrade.
Međutim, epizoda oko spomenutog dokumentarnog filma, koji traje dvadesetak minuta, dobila je u četničkim krugovima epske razmjere: javili su se akademici koji su Španjolsku proglasili – isto kao u olovna komunistička vremena – ''fašističkom katoličkom'' zemljom, a neki priprosti fanatik u uličnom intervjuu za beogradsku radiopostaju, govorio je o ''milijunima Srba koje su kroz vekove poubijali hrvatski ustaše.''
Potrebno je i opravdano osuditi Jasenovac i nikada ne zaboraviti njegove žrtve iz vremena II. Svjetskoga rata i iz prvoga razdoblja komunističke Jugoslavije. Opravdano je također to se Srbi brinu da njihove žrtve ne padnu u zaborav. Međutim, četnička i komunistička krivotvorenja činjenica, manipulacije brojem žrtava, širenje protuhrvatske psihoze u Srbiji i u svijetu, izraz su ne samo onog ''govora mržnje'' o kojem se danas na svim kontinentima toliko govori, nego također i dokaz da ima u nama susjednoj zemlji krugova koji uz govor mržnje također grade i mašineriju mržnje koja bi prije ili kasnije opet trebala pokrenuti se.
Istovremeno, ova montaža oko španjolske televizije, podsjeća nas na ogromne propuste koje je u zadnjih deset godina učinila hrvatska diplomacija, prešućujući napade i falsifikate, razne napade na Hrvatsku u Grčkoj, u Srbiji, u Velikoj Britaniji, u Italiji, u Nizozemskoj i drugdje. Hrvatski posao je uvijek odgovoriti istinom i dokazanim činjenicama na takve pojave, kako se ne bi knjižnice, pismohrane i arhive hranile neistinama, odnosno neistinama bez odgovora istine. Svi falsifikati i sve klevete koje ne dobe pravovremenu repliku, opet u nekoj budućnosti mogu pretvoriti se u lažnu osnovu za pohode protiv ugleda Hrvata i postojanja neovisne Hrvatske. |
|||