https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?zivotopisi_osoba_id=2930&amp%3Bjanko-bobetko=  https://twitter.com/savjest_com?zivotopisi_osoba_id=2930&amp%3Bjanko-bobetko=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?zivotopisi_osoba_id=2930&amp%3Bjanko-bobetko=  http://savjest.com/savjest_rss.php?zivotopisi_osoba_id=2930&amp%3Bjanko-bobetko=

SAVJEST osobe

Stvorili smo državu i uništili društvo!

10. siječnja 1919. - 29.04.2003.

Rođen je 10. siječnja 1919 u mjestu Crnac kod Siska. Nakon gimnazije u Sisku, studirao je na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu. Član KPJ od 1938. Učestvovao je 1941 u pripremi ustanka u svom kraju.

Ranjen 1943, 1944 i u 5 siječanj 1945 u borbama na Virovitičkom mostobranu.

Poslije rata završio je VVA JNA i kurs operatike Ratne škole JNA.

Čin

  • 1954 - generalmajor JNA
  • 1966 - generalpotpukovnik JNA
  • general zbora HV

Odlikovanja

  • ORZ sa srebrnim vijencem
  • OZN sa zlatnom zvijezdom
  • 26. svibnja 1995. - Red Hrvatskog trolista
  • 26. svibnja 1995. - Red bana Jelačića
  • 26. svibnja 1995. - Red kneza Domagoja s ogrlicom
  • 28. svibnja 1995. - VeleRed kralja Petra Krešimira IV. s lentom i Danicom
  • 20. svibnja 1996. - Spomenica domovinske zahvalnosti
  • 8. siječnja 1998. - Medalja Oluja
  • 26. svibnja 1998. - Red Ante Starčevića

Dužnosti

  • šef saniteta 8. banijske brigade
  • politički komesar 3. bataljuna 4. brigade 7. banijske divizije NOVJ
  • zapovjednik 4. bataljuna
  • politički komesar 3. brigade 7. banijske divizije NOVJ
  • politički komesar 32. zagorske divizije NOVJ
  • do 1949 - načelnik Političke uprave Ratne mornarice
  • od 1953. do 1960. - zapovjednik odreda pomorske pješadije Jugoslavenske ratne mornarice u Kumboru u Boki
  • pomoćnik zapovjednika za pozadinu armijske oblasti
  • od 1966 do 2. prosinac 1971 - načelnik štaba 5. armijske oblasti JNA
  • 5. studenoga 1990. - član Komisije za izuzetno priznavanje prava na starosnu mirovinu sudionicima narodnooslobodilaćkog rata
  • savjetnik ministra obrane Republike Hrvatske
  • od 10. travnja 1992 - zapovjednik Južnog bojišta
  • 10. rujna 1992. - član Vijeća narodne obrane Republike Hrvatske
  • od 20. studenog 1992 do 1995 načelnik glavnog stožera HV
  • 16. studenoga 1993. - član Predsjedničkog vijeća obrane i nacionalne sigurnosti
  • privremeni predsjednik Zastupničkog doma Sabora
  • 29. studenoga 1995. - predsjednik Odbora za ratne veterane Zastupničkog doma Sabora Republike Hrvatske
  • 23. travnja 1998. - član Državnog povjerenstva za povijesne i ratne žrtve

    Bobetko Janko



..
osoba.php?osoba_id=330&vladimir-seks
 
   
20.05.1979  Brajko Arijana
20.05.1978  Glasovac Sabina
20.05.1975  Esih Bruna
20.05.1966  Vranić Biserka
20.05.1957  Šuica Dubravka
20.05.1952  Biljan Goran
20.05.1949  Kireta Jerko
20.05.1927  Duić Zlatko