https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?zivotopisi_osoba_id=2930&janko-bobetko=  https://twitter.com/savjest_com?zivotopisi_osoba_id=2930&janko-bobetko=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?zivotopisi_osoba_id=2930&janko-bobetko=  http://savjest.com/savjest_rss.php?zivotopisi_osoba_id=2930&janko-bobetko=

SAVJEST osobe

Stvorili smo državu i uništili društvo!

10. siječnja 1919. - 29.04.2003.

Rođen je 10. siječnja 1919 u mjestu Crnac kod Siska. Nakon gimnazije u Sisku, studirao je na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu. Član KPJ od 1938. Učestvovao je 1941 u pripremi ustanka u svom kraju.

Ranjen 1943, 1944 i u 5 siječanj 1945 u borbama na Virovitičkom mostobranu.

Poslije rata završio je VVA JNA i kurs operatike Ratne škole JNA.

Čin

  • 1954 - generalmajor JNA
  • 1966 - generalpotpukovnik JNA
  • general zbora HV

Odlikovanja

  • ORZ sa srebrnim vijencem
  • OZN sa zlatnom zvijezdom
  • 26. svibnja 1995. - Red Hrvatskog trolista
  • 26. svibnja 1995. - Red bana Jelačića
  • 26. svibnja 1995. - Red kneza Domagoja s ogrlicom
  • 28. svibnja 1995. - VeleRed kralja Petra Krešimira IV. s lentom i Danicom
  • 20. svibnja 1996. - Spomenica domovinske zahvalnosti
  • 8. siječnja 1998. - Medalja Oluja
  • 26. svibnja 1998. - Red Ante Starčevića

Dužnosti

  • šef saniteta 8. banijske brigade
  • politički komesar 3. bataljuna 4. brigade 7. banijske divizije NOVJ
  • zapovjednik 4. bataljuna
  • politički komesar 3. brigade 7. banijske divizije NOVJ
  • politički komesar 32. zagorske divizije NOVJ
  • do 1949 - načelnik Političke uprave Ratne mornarice
  • od 1953. do 1960. - zapovjednik odreda pomorske pješadije Jugoslavenske ratne mornarice u Kumboru u Boki
  • pomoćnik zapovjednika za pozadinu armijske oblasti
  • od 1966 do 2. prosinac 1971 - načelnik štaba 5. armijske oblasti JNA
  • 5. studenoga 1990. - član Komisije za izuzetno priznavanje prava na starosnu mirovinu sudionicima narodnooslobodilaćkog rata
  • savjetnik ministra obrane Republike Hrvatske
  • od 10. travnja 1992 - zapovjednik Južnog bojišta
  • 10. rujna 1992. - član Vijeća narodne obrane Republike Hrvatske
  • od 20. studenog 1992 do 1995 načelnik glavnog stožera HV
  • 16. studenoga 1993. - član Predsjedničkog vijeća obrane i nacionalne sigurnosti
  • privremeni predsjednik Zastupničkog doma Sabora
  • 29. studenoga 1995. - predsjednik Odbora za ratne veterane Zastupničkog doma Sabora Republike Hrvatske
  • 23. travnja 1998. - član Državnog povjerenstva za povijesne i ratne žrtve

    Bobetko Janko



..
osoba.php?osoba_id=9882&katarina-peovic
 
osoba.php?osoba_id=6768&josip-kregar
 
osoba.php?osoba_id=3449&zoran-milanovic
 
18.06.1987  Greblički Robert
18.06.1979  Pavić Marko
18.06.1979  Vrbat Grgić Tanja
18.06.1977  Orešković Dalija
18.06.1973  Stričak Anđelko
18.06.1970  Sopta David
18.06.1968  Andrić Nebojša
18.06.1953  Pejković Lovre
18.06.1952  Mladineo Ivica
18.06.1947  Štern Davor
18.06.1942  Štajduhar Ivan