https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?zivotopisi_osoba_id=7153&ante-gotovina=  https://twitter.com/savjest_com?zivotopisi_osoba_id=7153&ante-gotovina=  https://www.youtube.com/user/savjestcom?zivotopisi_osoba_id=7153&ante-gotovina=  http://savjest.com/savjest_rss.php?zivotopisi_osoba_id=7153&ante-gotovina=

SAVJEST osobe

Stvorili smo državu i uništili društvo!

 Ante Gotovina rođen je 12. listopada 1955. u Pašmanu kod Zadra. Otac Milan, majka Ana poginula je 4. ožujka 1959 štiteći djecu od eksplozije mine kojom se u blizini kuće lomio kamen. Obitelj se iz Pašmana seli u Pakoštane gdje obitelj živi i danas, a brigu o djeci preuzima teta Marija Miočev dok otac Milan odlazi raditi u Zagreb. Ima brata Borisa, sestru Anicu i polubrata Branimira.

 

Nakon odsluženih pet godina u Legiji Gotovina u travnju 1979. je dobio francusko državljanstvo.

 

Za vrijeme boravka u Kolumbiji ženi se novinarkom Ximenom s kojom ima kći Ximenu.

 

Sredinom 1991 vraća se u Hrvatsku te se priključuje 1. gardijskoj brigadi u kojoj vrši obuku novih gardista. Uskoro s brigadom odlazi na bojište zapadne Slavonije u područje Novske gdje je ranjen.

 

U 1992, pukovnik Gotovina je postavljen za zapovjednika snaga HVO-a Općinskog stožera Livno s zadaćom obrane šireg područja Livna. Krajem 1992, brigadir Ante Gotovina od Mate Viduke preuzima zapovjedništvo 6. operativne zone Split koja kasnije postaje Splitsko zborno područje.

 

Za vrijeme operacije Maslenica u siječnju 1993 imao je osnovni zadatak ovladati Zemunikom, Škabrnjom i osigurati bokove 4. gardijske brigade koja je napredovala prema Kašiću i Paljuvu. Tijekom operacije dobiva zadatak da organizira prihvat i trenutno uvođenje u liniju obrane bojne 3. gardijske brigade koja je u ključnom trenutku operacije helikopterima prebačena iz Lučkog do Zadra. Tijekom operacije upoznaje novinarku Vesnu Karuzu s kojom u ožujku 1994 dobiva kći Anu.

 

Zapovijeda snagama ZP Split u operaciji ZIMA '94-95 kojom HVO i HV dolaze u zaleđe Knina.

 

Gotovina se oženio po drugi put 29. srpnja 1995 sa pukovnicom Dunjom Zloić, kumovi su bili ministar Gojko Šušak i general Ante Roso. Sin Ante rodio se 1997.

 

Za vrijeme operacije OLUJA zapovijedao je sektorom JUG.

 

U svojoj knjizi stožerni general Janko Bobetko je napisao: Mislim da je zapovjedništvo Gotovine i Ademija ovdje položilo ispit.

 

Zajedno sa generalom Armije BiH Vahidom Karavelićem zapovijeda iz združenog stožera operacijama Maestral i Južni potez. U ožujku 1996, predsjednik Franjo Tuđman imenuje ga za glavnog inspektora Inspektorata Hrvatske vojske.

 

29. 9. 2000. godine predsjednik Stjepan Mesić je razriješio dužnosti i umirovio Gotovinu zajedno sa još šest visokih časnika HV-a zbog potpisivanja otvorenog pisma kojim se kritizira politika nove vlasti da se istraže zločini u Domovinskom ratu i krivci izruče u Haag dva dana ranije.

 

Nakon podizanja optužnice za ratne zločine Međunarodnog suda za ratne zločine na području bivše Jugoslavije 2001. godine, Gotovina se odbija predati i provodi naredne četiri godine skrivajući se. Uhićen je 7. prosinca 2005 na Kanarskom otoku Tenerife, tri dana kasnije je prebačen u Haag. Na očitovanju o optužnici 12. prosinca izjasnio se da nije kriv po svih sedam točaka optužnice.

Čin

Legija stranaca

* caporal-chef (čin specifičan za francusku vojsku približno glavni razvodnik)

Hrvatska vojska

* bojnik
* pukovnik
* 1992. - brigadir
* studeni 1994. - general-bojnik
* kolovoz 1995. - general-pukovnik

Odlikovanja

* 26. svibnja 1995. - Red kneza Domagoja s ogrlicom
* 26. svibnja 1995. - Red bana Jelačića
* 20. svibnja 1996. - Red hrvatskog trolista
* 20. svibnja 1996. - Red hrvatskog križa
* 20. svibnja 1996. - Red Nikole Šubića Zrinskog
* 20. svibnja 1996. - Spomenica domovinske zahvalnosti
* 24. svibnja 1997. - Red Ante Starčevića

Položaji

* od 1. siječnja 1973. do 1978. - služi u 2. padobranskoj pukovniji Legije stranaca - 2e REP (Régiment Étranger de Parachutistes)
* od 1991 do 1992. - služi u 1. gardijskoj brigadi 'Tigrovi' Hrvatske vojske
* 1992. - zapovjednik HVO u Livnu
* od 9. listopada 1992. do 12. ožujka 1996. - zapovjednik 6. operativne zone kasnije Zbornog područja Split
* od 12. ožujka 1996. do 29. rujna 2000. - glavni inspektor Inspektorata HV

 

    Gotovina Ante



..
osoba.php?osoba_id=9882&katarina-peovic
 
osoba.php?osoba_id=6768&josip-kregar
 
osoba.php?osoba_id=3449&zoran-milanovic
 
24.05.1979  Grbin Peđa
24.05.1976  Čvarković Radomir
24.05.1965  Herceg Milan
24.05.1961  Vresk Josip
24.05.1957  Pavić Vlasta
24.05.1938  Ramušćak Marijan
24.05.1937  Tomac Zdravko