![]() |
Autor:
lutkica
Datum:
21.02.2011
Slika autor/izvor:
|
Objavi na:
|
Na tiskovnoj konferenciji u petak, 18. veljače 2011. u 10 sati, u Velikoj predavaonici Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, prezentiran je jedinstveni projekt besplatne kastracije napuštenih životinja Grada Zagreba o kojem su govorili dekan Veterinarskog fakulteta prof. dr. Tomislav Dobranić, ravnateljica Ustanove Zoološki vrt grada Zagreba-Sklonište za nezbrinute životinje grada Zagreba mr. sc. Davorka Maljković, pročelnik Gradskog ureda za poljoprivredu i šumarstvo Grada Zagreba dr. vet. med. Emil Tuk, dr. vet. med. Tatjana Zajec, zamjenica ravnateljice Ustanove Zoološki vrt grada Zagreba-Sklonište za nezbrinute životinje grada Zagreba te predsjednik udruge Prijatelji životinja Luka Oman.
Nakon konferencije sudionici su imali prilike razgledati sadržaj novouređenih modernih prostorija Klinike za porodništvo i reprodukciju te Klinike za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju, koji su realizirani tijekom provedbe projekta 'Centar izvrsnosti veterinarske kirurgije', a gdje će se obavljati kastracije pasa iz Programa. Grad Zagreb zaslužan je za realizaciju 'Centra izvrsnosti veterinarske kirurgije', čiji je rezultat uvođenje i primjena suvremenih dijagnostičkih, operacijskih i terapeutskih metoda u liječenju životinja te školovanje i usavršavanje doktora veterinarske medicine. Sklonište za nezbrinute životinje grada Zagreba primjer je ostalim hrvatskim gradovima kako kvalitetno organizirati rad skloništa. Također, Grad Zagreb u ovom projektu nastavlja aktivno raditi na zaštiti životinja.
Samo jedna mačka i njeno potomstvo tijekom sedam godina mogu donijeti na svijet 420.000 mačića, dok samo jedna kuja i njeno potomstvo tijekom sedam godina mogu donijeti na svijet 67.000 štenadi. Nesavjesnost građana i napuštanje životinja brzo dovode do prekomjernog broja pasa i mačaka odnosno, u konačnici, do njihove patnje i smrti. Napušteni psi i mačke česte su mete zlostavljanja, trovanja i ubijanja; stradavaju od gladi i žeđi, vremenskih neprilika, neliječenih bolesti ili umiru pod kotačima automobila. Ubijanje napuštenih životinja je potpuno neprimjeren i nedopustiv način rješavanja problema neželjenih životinja. Programi kastracije napuštenih pasa i mačaka nužni su i zakonski propisani, kako bi se spriječila patnja životinja nastala nebrigom građana i napuštanjem životinja. Zakon o zaštiti životinja u članku 48., stavku 5. i 6. nalaže da su skrbnici kućnih životinja dužni osigurati kontrolu razmnožavanja životinja, a u slučaju nekontroliranog razmnožavanja zbrinuti njihove potomke. U protivnom ih Zakon tereti za troškove i kaznu od 5.000,00 kn do 15.000,00 kn za fizičke i 30.000,00 kn do 50.000,00 kn za pravne osobe.
Kastracijom se sprječava nekontrolirano povećanje populacije kućnih životinja, nepotrebno nasilno gašenje njihovih života, kao i rađanje neželjenih štenaca/mačića, koje je teško ili nemoguće udomiti. Također, kastracijom se sprječava psihička patnja životinja zbog nemogućnosti zadovoljavanja njihovih prirodnih nagona. Kastracija je zaštita od bolesti kao što su tumor mliječnih žlijezda, gnojna upala maternice, sepsa, rak prostate i testisa, a kastrirane životinje žive duže. Operacija se obavlja rutinski i životinje već nekoliko sati nakon operacije mogu sve samostalno obavljati.
Na Klinici za porodništvo i reprodukciju i Klinici za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju Veterinarskog fakulteta u Zagrebu vršit će se kastracija muških i ženskih pasa, dok će se u Skloništu za nezbrinute životinje grada Zagreba u Dumovcu vršiti kastracija muških i ženskih slobodnoživućih mačaka. Ovaj projekt je vrlo važan za Zagreb i Hrvatsku, ali ponajprije za životinje. Svojom provedbom će, uz izravnu pomoć napuštenim životinjama, ujedno ukazivati na nužnost provedbe programa kastracije u svim ostalim dijelovima Hrvatske, provedbe Zakona o zaštiti životinja i nužnost edukacije o odgovornoj skrbi za životinje. |
|||
Napomena: Članci u rubrici "KOLUMNE, BLOG i AKTIVISTIČKI KUTAK" ne predstavljaju,
ni na koji način, stav uredništva portala savjest.com. Za sadržaj i za točnost,
tih članaka, ne odgovaramo. Periodično pregledavamo članke i neprikladne brišemo.
|
|||