savjest VIJESTI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?vijest=126  https://twitter.com/savjest_com?vijest=126  https://www.youtube.com/user/savjestcom?vijest=126  http://savjest.com/savjest_rss.php?vijest=126

Autor:

admin
Datum:
Slika autor/izvor:
Objavi na:

Share on Google+

 

 

NOVI VINODOLSKI – Hrvatska je pred Europskim sudom za ljudska prava jedna od boljih država. Ona nema puno slučajeva, njezini su slučajevi rješivi zato što država, Republika Hrvatska, odgovara na obveze koje još postavlja Europski sud.

Međutim, zabrinjava činjenica da naša domaća tijela ne primjenjuju konvenciju na način i u mjeri u kojoj bi to trebali raditi, zbog toga smatram da Republika Hrvatska mora uložiti dodate napore kako bi primjena Konvencije o ljudskim pravima bila svakodnevna, kod svakog tijela koje odlučuje o pravima i obvezama građana – kazala je predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec na Ljetnoj školi za ljudska prava u Novom Vinodolskom, koja je imala uvodno predavanje o temi »Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda«.

Duboko sam privržena novinarskoj slobodi izražavanja i slobodi medija, kazala je Jasna Omejec

 

Odgovarajući na naše pitanje, da li su mediji najveći problem hrvatskog pravosuđa, predsjednica Ustavnog suda RH Jasna Omejec je rekla da su, naprotiv, mediji najveća vrijednost, koje suvremeno društvo može imati.

 

– Bez medija nema demokratskog društva. Ja sam duboko privržena novinarskoj slobodi izražavanja i slobodi medija i smatram da se doista može raspravljati o bilo kojem pitanju koje muči naše društvo. Međutim, problem je možda u našem novinarstvu, a to će proći, što u ovom momentu komentari koji se daju u pojedinim novinama nisu zasnovani na dostatno utvrđenim činjenicama da bi mogli konstituirati takozvani pošteni komentar, a to zahtijevaju moderni standardi.Tu je naše novinarstvo još slabo i samo to treba popraviti i bit će sve u redu, kazala je Omejec.

Republika Hrvatska mora uložiti dodate napore kako bi primjena Konvencije o ljudskim pravima bila svakodnevna, kod svakog tijela koje odlučuje o pravima i obvezama građana

 

Ljetnu školu ljudskih prava, koja traje do 6. rujna, otvorio je predsjednik Hrvatskog centra za ljudska prava Novi Vinodolski i dekan Pravnog fakulteta u Rijeci prof. dr. Miomir Matulović, istaknuvši da je ljetna škola počela s radom prije tri godine, kako bi se na odgovarajući način obilježila iznimna pravna tradicija Grada Novog Vinodolskog, u kojem je donesen jedan od najvažnijih kulturnih spomenika hrvatskog naroda i ujedno jedan od važnih europskih srednjevjekovnih dokumenata, Vinodolski zakon 1288. godine.

 

U radu Ljetne škole sudjeluju 23 studenta s četiri pravna fakulteta u Osijeku, Zagrebu, Rijeci i Splitu i Pravnog fakulteta iz Mostara, iz BiH. Prof. Matulović je istaknuo da su studenti riječkog Pravnog fakulteta, koji su sudjelovali u radu ljetne škole prošle godine, osvojili prvo mjesto na 3. regionalnom Moot Court natjecanju iz područja ljudskih prava, što se pod pokroviteljstvom Švedskog helsinškog odbora za ljudska prava održalo ove godine u Kotoru u Crnoj Gori.

Mira KRAJNOVIĆ ZELJAK

Ustavni sud ne smije zbog pritiska javnosti kršiti proceduru

Na pitanje prof. dr. Jasni Omejec da li će najave promjene Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji utjecati na tajming Ustavnog suda u donošenju odluke o ocjeni ustavnosti i kada će na Ustavnom sudu biti donesena odluka o tome, Jasna Omejec je odgovorila da bi bilo loše kada bi zbog javnosti Ustavni su prekršio pravila Ustava i pravila Ustavnog zakona i požurio s rješavanjem, a da ne poštuje vlastitu profesionalnu proceduru, kazala je Omejec. Dodala je da bi postupak pred Ustavnim sudom, u slučaju da zakonodavac sam povuče zakon, bio obustavljen.

 

       
       

Muzej vučedolske kulture, dobio je svoj stalni postav čije je svečano otvorenje najavljeno za utorak 30. lipnja, kao važan projekt
VIJESTI

Bliži se kraj mandata Milanovićeve vlade. Ako bismo im kao olakotnu okolnost uračunali posvemašnju pljačku u eri Kralja Lopova, ako
GLAS SAVJESTI

Čestitke koje i dalje prima autor Novosti nakon što je u ‘Sto godina srbijanskoga terora u Hrvatskoj’ svrstan u ‘petu ...
KOLUMNE

Bio jednom jedan Mali crv. Živio je sa ostalim crvima u kanalizaciji. Od kada je znao za sebe, morao
BLOG
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


21.04.1968  Lenart Željko
21.04.1967  Vičević Ervin
21.04.1966  Jurčić Dean
21.04.1963  Pavić Željko
21.04.1957  Grabovac Ante
21.04.1956  Šimić Mato
21.04.1954  Sabo Željko
21.04.1949  Miletić Tomislav
21.04.1942  Hitrec Želimir
21.04.1931  Zenko Franjo