|
Autor:
admin
Datum:
Slika autor/izvor:
|
Objavi na:
|
ZAGREB: Od svih zemalja s kojima Hrvatska ima potpisan ugovor o vojno-tehničkoj suradnji, jedino ministarstvo obrane SAD-a (čitaj Komanda vojske SAD-a za Europu, EUCOM) ima svoje službeno predstavništvo u zgradi Ministarstva obrane na Trgu kralja Petra Krešimira IV. u Zagrebu.
Riječ je o uredu naziva „Office for defense coorporation-ODC“. Jedini zaposlenik američkog ureda u zgradi MORH-a je hrvatski državljanin koji prima plaću američke vlade, oko 4 tisuće dolara, što je više od plaće hrvatskog ministra obrane (3,3 tisuće dolara). Osim toga, službenik ODC-a koristi se terencem s diplomatskim registracijskim pločicama koji pripada Veleposlanstvu SAD-a.
Zanimljivo je kako je na ulaznim vratima ovog inozemnog ureda u državnoj instituciji hrvatske oružane sile naziv ureda ispisan samo na engleskom jeziku - „Office for defense coorporation“. Dvojezični naziv, koji se očekuje, nije postavljen.
Poljski poučak
Sam ured fizički je smješten u Službi za ugovaranje i nabavu(!). Kada je nabava vojne tehnike u pitanju, SAD ima izravnog predstavnika u MORH-u. Ako već i postoji ispostava ODC-a u MORH-u, valja se zapitati zašto ured nalik američkom ODC-u u nemaju Nijemci, Poljaci, Rusi, Šveđani i svi ostali koji imaju vojno-tehničku suradnju s RH? Svaka američka ambasada ima ODC ured, ali je neuobičajeno da službena ekspozitura ODC-a sa zaposlenikom djeluje u vojnom sjedištu zemlje domaćina.
Osim donacija i uništavanja viškova oružja, jedna od ključnih uloga ODC-a je lobiranje pri prodaji američke vojne tehnike. Prilikom ponude vojne tehnike država proizvođač će učiniti sve da predstavi i proda svoj proizvod zemlji kupcu. Pritom postoje definirani principi i uzusi trgovačke struke koji bi se trebali poštovati prilikom nabave skupocjene vojne opreme. Ravnopravnost svih ponuđača, ravnopravnost u komunikaciji i argumentirani pristup u donošenju zaključaka više je nego poželjan u poslovima nabave vojne tehnike i oružja i zbog same činjenice izbjegavanja afera kojih u MORH-u ne nedostaje.
Najkrupniji projekt modernizacije hrvatske oružane sile je kupnja eskadrile borbenih zrakoplova koja se očekuje tijekom sljedećih 5 godina, težak između 500 i 800 milijuna eura. Upravo će u tom projektu ODC, čiji hrvatski predstavnik ima izravan pristup hrvatskom ministru obrane i nadležnoj službi za nabavu, nemilosrdno lobirati za američke mlaznjake F-16.
To se najbolje vidjelo na primjeru Poljske koju je SAD doslovce prisilio da kupi 48 komada F-16 Block 50/52 plus (vrijednih 3 milijarde dolara), a kakvim su se pokazali svjedoči serija nedavno objavljenih članaka, vrlo negativno intoniranih, u poljskom tisku gdje se navode banalni tehnički neočekivani kvarovi i nepoštovanje ugovornih obveza od SAD-a.
Zrakoplovi su u takvom stanju da će Poljska morati potrošiti dodatnih 3,5 milijuna dolara po primjerku za unapređenje avionike (elektronički sklopovi), a već za 10 do 12 godina morat će ih povući iz upotrebe te kupiti zrakoplove novije generacije. Naravno, američke.
Kako izbjeći aferu
Drugi ponuđači zrakoplova, europski konzorcij EADS(EF-2000), švedski SAAB(JAS-39 gripen) ili ruski MIG(MIG-29 M/2M), o izravnom posredniku u MORH-u mogu samo sanjati. Preko svojih diplomatskih predstavništava u Zagrebu svi navedeni proizvođači upoznati su sa svrhom ODC-a. Jesu li na vlastitu inferiornost u odabiru novog mlaznjaka za HRZ upozorili hrvatske državne institucije, ili to tek namjeravaju, nismo uspjeli doznati. S obzirom na tradiciju, glavni izazov koji MORH čeka izborom i nabavom budućih višenamjenskih borbenih zrakoplova je izbjegavanje afere u ovom iznimno vrijednom poslu.
Piše: Denis Krnić
|
||||||