ZAGREB - Predsjednik Stjepan Mesić u ponedjeljak je primio Visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za izbjeglice Antonia Manuela de Oliveira Guterresa s kojim je razgovarao o rješenju pitanja izbjeglica te Guterresovu prijedlogu da se uz međunarodnu pomoć osnuje fond iz kojeg bi se financirali njihov povratak i stambeno zbrinjavanje.
»UN će pomoći Hrvatskoj, ali i BiH i Srbiji, da se uključe u osnivanje tog fonda, no, moramo pokazati više agresivnosti kako bi riješili taj problem«, istaknuo je Mesić nakon sastanka s Guterresom. Dodao je kako je Visoki povjerenik svjestan da Hrvatska danas ima poteškoća, pogotovo zbog svoje visoke zaduženosti, no pitanje izbjeglica je duboko ljudsko, ali i gospodarsko i političko.
Ujedinjeni narodi će pomoći Hrvatskoj, ali i BiH i Srbiji, da osnuju fond za financiranje povratka i stambenog zbrinjavanja izbjeglica, rekao je Mesić nakon sastanka s Guterresom
|
»Nositelji stanarskog prava u ratu su, ne svojom krivnjom, ostali bez stanova tako da danas imamo dio Hrvatske koji nije naseljen. Važno je da se ljudi vrate i da rade, ali i kako bi se potvrdilo da je Hrvatska zemlja vladavine prava u kojoj su svi jednaki pred zakonom. Ne možemo vratiti stanarsko pravo jer je ono izvedeno iz društvenog vlasništva, ali moramo riješiti ljudske probleme«, poručio je Mesić.
Guterres je odao priznanje hrvatskom narodu zbog, kako je rekao, sposobnosti da se nosi s problemom izbjeglica budući da je Hrvatska u jednom trenutku imala gotovo milijun izbjeglica i prognanika.
»Ohrabren sam sastancima s predsjednikom Mesićem te predsjednicom Vlade jer je pokazana jasna predanost vlasti za povratak hrvatskih građana. Detaljno smo raspravljali o naporima na obnovi, stambenom zbrinjavanju, konvalidaciji mirovinskih prava te stanarskom pravu«, naglasio je Guterres. Istaknuo je i kako je dao snažan poticaj dijalogu između Hrvatske i Srbije u razrješenju konkretnih problema. Međunarodna zajednica je dužna biti solidarna i pružiti pomoć vladama ove regije kako bi one pružile pomoć onim ljudima koji još uvijek žive u vrlo teškim uvjetima, zaključio je Visoki povjerenik za izbjeglice.
Za prognane i izbjegle izdvojeno više od pet milijardi eura
Predsjednica hrvatske vlade Jadranka Kosor sastala se s Visokim povjerenikom UNHCR-a Antoniom Guterresom, istaknuvši kako je Hrvatska tijekom Domovinskog rata, u procesu stjecanja neovisnosti, zbrinula velik broj izbjeglih i prognanih osoba, čineći velike napore u osiguravanju uvjeta povratka svih raseljenih osoba koje se žele vratiti u svoje domove, priopćeno je iz Vlade.
U zbrinjavanje prognanih i izbjeglih osoba Hrvatska je, prema priopćenju, uložila više od pet milijardi eura, gotovo jednako koliko stoji gradnja autoceste od Zagreba do Splita. U posljednje dvije godine izgrađeno je 2128 stanova za povratnike te je ukupno riješeno 13.500 zahtjeva za stambeno zbrinjavanje.
Sve aktivnosti provode se na temelju Akcijskog plana Vlade donesenog prošle godine, a koji, na područjima od posebne državne skrbi i izvan njih, predviđa ubrzanu provedbu stambenog zbrinjavanja bivših nositelja stanarskih prava koji se žele vratiti u Hrvatsku. Sva mjerila iz tog plana i osiguravanje potrebnog broja useljivih stanova za povratnike nastojat će se osigurati do kraja 2010., navodi se u priopćenju.
Guterres je odao priznanje svemu što je Hrvatska dosad učinila u obnovi i povratku prognanih i izbjeglih osoba, te naglasio da UNHCR pridaje veliku pozornost gradnji stanova i zbrinjavanju onih koji se žele vratiti u Hrvatsku. Pritom UNHCR želi riješiti problem dvostruko registriranih izbjeglica u Srbiji i Hrvatskoj i želi uspostavu jasnih standarda u zadržavanju statusa izbjeglica, stoji u priopćenju.
Ivana Knežević |