Nakon 28 godina zalaganja, dubrovački imam Salkan efendija Herić okončao je borbu za većim prostorom islamske zajednice u Dubrovniku. U tu je svrhu kupljen nekadašnji prostor Građevinskog poduzeća Dubrovnik u Radničkoj ulici, pokraj gruškog parka Luja Šoletića.
Za društveni centar islamske zajednice, projekt vrijedan četiri milijuna kuna, Grad Dubrovnik donirao je gotovo četvrtinu. Ugovor o donaciji 990 tisuća kuna iz gradskog proračuna, potpisali su gradonačelnik Andro Vlahušić i predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj muftija Aziz efendija Hasanović.
Vlahušićevo ime upisano zlatnim slovima
Prije samo dva mjeseca, iz dubrovačke islamske zajednice s nepovjerenjem su govorili o ovoj temi s obzirom da su njihove potrebe za prostorom već dva desetljeća bivale dijelom predizbornog folklora lokalnih političara. Na svečanosti potpisivanja ugovora o donaciji, vlada je posve druga retorika.
- Zahvaljujem se gradonačelniku i njegovim suradnicima na ovom aktu koji je povijesni čin, a ime gradonačelnika Vlahušića ući će u povijest islamske zajednice u Hrvatskoj upisano zlatnim slovima - izjavio je muftija Aziz ef. Hasanović i dometnuo kako je Dubrovnik primjer pozitivne integracije različitih vjerskih zajednica i otvoren pristupa u rješavanju životnih pitanja. Donacija od gotovo milijun kuna, rekao je predsjednik Mešihata Islamske zajednice, potvrda je dobrih odnosa.
Islamska zajednica u Dubrovniku službeno postoji od 1933., a značajnije doseljavanje muslimanskog stanovništva veže se uz početak 20. stoljeća. Molitveni, vjeronaučni i uredski prostor trenutačno su smješteni u 150 četvornih metara stana u povijesnoj jezgri.
Poznato je kako Dubrovnik unutar zidina, uz katoličke samostane i crkve, ima i pravoslavnu te sinagogu, drugu po starosti u Europi. Prostori dubrovačkog Mešihata i bogomolja često se, osobito turistima, predstavljaju kao džamija, što nije točno.
Propust Vlahušićevog protokola
Kako bi nazdravili 'povijesni čin', nakon potpisivanja ugovora o donaciji za uređenje islamskog centra u Gružu, potpisnicima i uzvanicima ponuđen je pjenušac. Propust gradskog protokola, nuđenjem alkohola predstavnicima islamske zajednice, gradonačelnik Andro Vlahušić popratio je riječima „Kad neće nitko, ja ću!“.
Nema groblja
Prije dva mjeseca se spominjala mogućnost otkupa prostora propalog GP-a Dubrovnik, ali uz rezervu zbog imovinsko-pravnih zavrzlama. Svečano potpisivanje ugovora javne donacije Grada Dubrovnika razriješilo je dvojbe oko smještala budućeg islamskog centra. Kupljeni prostor 380 četvornih metara površine, s prizemljem i katom, značajan je napredak, iako je dubrovački imam Herić ranije govorio o potrebi od najmanje tisuću kvadrata. Predsjednik Izvršnog odbora Islamske zajednice Dubrovnik Haris Bilalović najavio je moguće otvorenje društvenog centra već za šest mjeseci.
I prigodom potpisivanja ugovora o gradskoj donaciji, naglašeno je kako se u Gružu ne gradi džamija. I dalje ostaje neriješen značajan problem nedostajućega groblja. Gradonačelnik Vlahušić vjeruje kako će peripetije oko neriješenih imovinsko-pravnih pitanja radi uređenja groblja na Dupcu, uskoro biti riješene i obećao 160 grobnih mjesta za islamsku zajednicu. |