savjest VIJESTI

https://www.facebook.com/pages/Savjest/215697858559?vijest=4963  https://twitter.com/savjest_com?vijest=4963  https://www.youtube.com/user/savjestcom?vijest=4963  http://savjest.com/savjest_rss.php?vijest=4963

Autor:

admin
Datum:
Slika autor/izvor:
Objavi na:

Share on Google+

 

 

ZAGREB: Iako su ustavne promjene na predloženom dnevnom redu saborske sjednice koja počinje sutra, još uvijek je neizvjesno hoće li se i kada one uistinu i donijeti, a laburist Dragutin Lesar danas je poručio da o izmjenama Ustava ne želi razgovarati dok se Sabor ne očituje o sudbini prikupljenih 680 tisuća potpisa građana koji traže raspisivanje referenduma o dvojezičnosti.

"Ako nastavimo raspravljati o ustavnim promjenama, a da nismo raščistili pitanje referenduma za koji su prikupljeni potpisi, opet ćemo se naći pod pritiskom dnevnopolitičkih interesa", kazao je Lesar Hini.

Uvjeren je da rasprava o Ustavu pod bilo kakvim pritiskom i strahom može dati samo nekvalitetan rezultat, a podsjeća da su ustavne promjene od samog početka rađene u atmosferi nabijenoj emocijama i ideološkim prijeporima.

Zbog toga traži da se referendum o ćirilici što prije stavi na dnevni red Odbora za Ustav.

"Neka predlože da se referendum ne raspiše, bilo što, samo neka otvore raspravu", rekao je Lesar, podsjetivši da nisu propisani zakonski rokovi za raspisivanje referenduma na temelju inicijative građana, zbog čega Sabor prikupljene potpise u arhivi može držati u nedogled.

Smatra da bi jedini logičan potez bio da Sabor zatraži da se Ustavni sud očituje o ustavnosti referendumskog pitanja, s obzirom na to da je Ustavni sud protumačio da Sabor ne može odbiti raspisivanje narodnog referenduma osim ako ustavni suci referendumsko pitanje proglase neustavnim.

"Iako sam protiv raspisivanja takvog referenduma, ja bez Ustavnog suda ne mogu dići ruku za to da se on ne raspiše jer bi takva odluka bila protuustavna", rekao je Lesar.

Smetaju ga poruke "visokih izvora" iz Vlade i vladajuće koalicije da se referendum neće raspisati, a ističe da su zakon, kojim su propisane ovlasti Ustavnog suda kao i sastav tog tijela, dogovorili SDP i HDZ.

HNS-ov zastupnik Goran Beus Richembergh uvjeren je da "ustavne promjene idu dalje".

On podsjeća da su se pravne okolnosti pod kojima se donose ustavne promjene značajno promijenile nakon 1. siječnja, od kada se europski uhidbeni nalog primjenjuje bez vremenskih ograničenja.

Kaže da su članovi radne skupine Odbora za Ustav i ranije inzistirali da se odredba o nezastarijevanju teških obojstava, ako se Ustav promijeni prije 1. siječnja 2014., primjenjuje tek od tog datuma, kako se ustavne promjene ne bi dovodile u vezu s odlučivanjem o izručenju bivših jugoslavenskih i hrvatskih obavještajaca Josipa Perkovića i Zdravka Mustača. Tako je sve ostalo u nadležnosti sudova, koji odluke donose autonomno, a Sabor ne može ništa nego poštivati te odluke, tumači Beus Richembergh.

Podsjetio je da predložene ustavne promjene nisu ostale samo na nezastarijevanju teških ubojstava, nego donose i druge novine, a posebno je važno, napominje, utvrditi pravila za provođenje referenduma kao preduvjet razvoja demokracije.

Predsjednik Odbora za Ustav Peđa Grbin (SDP) o nastavku procesa izmjene Ustava danas nije želio govoriti.

Sabor je ustavne promjene trebao donijeti još na izvanrednoj sjednici u prosincu, no plan se izjalovio u samoj završnici, kada je HDSSB iznenada povukao svoju potporu, tražeći da se stručnoj i zainteresiranoj javnosti dade dodatno vrijeme da se očituje o predloženom tekstu.

Formalna javna rasprava, koja je trajala svega dva tjedna, tada je već bila završena, a nikakve rasprave u javnosti o ustavnim promjenama od tada nije bilo, no za ovaj tjedan najavljen je okrugli stol u organizaciji Kluba HDSSB-a i tribina na zagrebačkom Pravnom fakultetu.

Drugi mirovinski stup transformirati u dobrovoljni fond

Hrvatski laburisti založili su se danas za transformaciju drugoga mirovinskog stupa u dobrovoljni mirovinski fond, prozivajući Vladu da fondovima omogućuje rizično plasiranje ušteđenog novca građana čime "možda svjesno želi ići na ruku financijskim institucijama".

"Milanovićeva Vlada nema hrabrosti za radikalnije poteze prema financijskim institucijama, a tapkanjem na mjestu vrlo brzo bi se mogla naći u bezizlaznoj situaciji zbog urušavanja cijelog mirovinskog sustava", ustvrdio je laburist Zlatko Tušak na konferenciji za novinare u Saboru.

Kazao je da je drugi mirovinski stup plod pritisaka Svjetske banke, te da je većina zemalja odustala od takvog modela ili postupno smanjuje izdvajanja za drugi stup.

Laburisti su izračunali da će s plaćama između 3000 i 7000 kuna s 20 godina staža iz drugog stupa ostvarivati naknadu između 126 i 698 kuna.

Napominju da tu nije uračunata kapitalizirana vrijednost, koja je u proteklih 11 godina iznosila 25 posto, ali na koju se, upozoravaju laburisti, u kriznim i nesigurnim vremenima dugoročno ne može računati.

"Samo utopisti mogu u nestabilnom gospodarstvu planirati što će se dogoditi za 30 godina", upozorio je Tušak, koji smatra da bi, nakon nužne transformacije drugoga mirovinskog stupa, članovima mirovinskih fondova trebalo omogućiti da sami odluče žele li svoj novac iz drugoga prenijeti u prvi mirovinski stup ili ostaviti u dobrovoljnom drugom stupu.

Član Nacionalnog vijeća Hrvatskih laburista Siniša Miličić podsjetio je pak da Hrvatska danas obilježava Dan socijalnog partnerstva, ustvrdivši da je socijalnog dijaloga u Hrvatskoj sve manje te da "socijaldemokratska vlada smišlja zakone kojima se pogoduje kapitalu, na štetu radnika".

Izjavu ministra rada Miranda Mrsića da se radnici u Hrvatskoj moraju naviknuti na to da je model 3X8 (osam sati rada, osam sati odmaranja i osam satti spavanja) stvar prošlosti nazvao je anticivilizacijskom.

"Ljudi su doslovce ginuli za osam sati rada, a vlada sa socijaldemokratskim predznakom bi to ukinula", rekao je Miličić.

       
       

Muzej vučedolske kulture, dobio je svoj stalni postav čije je svečano otvorenje najavljeno za utorak 30. lipnja, kao važan projekt
VIJESTI

Bliži se kraj mandata Milanovićeve vlade. Ako bismo im kao olakotnu okolnost uračunali posvemašnju pljačku u eri Kralja Lopova, ako
GLAS SAVJESTI

Čestitke koje i dalje prima autor Novosti nakon što je u ‘Sto godina srbijanskoga terora u Hrvatskoj’ svrstan u ‘petu ...
KOLUMNE

Bio jednom jedan Mali crv. Živio je sa ostalim crvima u kanalizaciji. Od kada je znao za sebe, morao
BLOG
../izreke/izreke_osoba.php?osoba=3221&krunislav-olujicMumificirani Karaputin

Karamarko je došao na čelo stranke putem unutarstranačkih izbora. Riječ je o osobi koja je opasna za demokratske procese u Hrvatskoj. I prije sam ga nazivao mumificiranim hrvatskim Putinom, a pri tome stojim i danas.

Olujić Krunislav, Nedjeljom u dva HTV 1


14.05.1985  Cvitan Polić Ivana
14.05.1983  Lacković Hodalić Emina
14.05.1971  Vidaković Aca
14.05.1963  Carević Ivica
14.05.1962  Beronja Milorad
14.05.1959  Čeme Ivica
14.05.1958  Šipuš Berislav
14.05.1956  Vukšić Branko
14.05.1949  Župančić Miroslav
14.05.1947  Štulina Joso
14.05.1941  Klarić Ante
14.05.1922  Tuđman Franjo