|
Autor:
admin
Datum:
Slika autor/izvor:
|
Objavi na:
|
ZAGREB – Predsjednik Stjepan Mesić planira u rujnu službeno posjetiti Kubu. Prema neslužbenim informacijama, u posjet Kubi Mesić bi trebao otputovati uoči Opće skupštine UN-a koja se održava od 22. do 24. rujna u New Yorku pa bi, nakon Kube, sudjelovao i na zasjedanju Opće skupštine. Informaciju o putovanju na Kubu u Uredu predsjednika nisu potvrdili.
Stoga je zasad nepoznanica kako će izgledati protokol Mesićeva posjeta toj zemlji, odnosno s kim bi se sve hrvatski predsjednik trebao sastati i je li moguće da dio protokola bude i susret s bivšim kubanskim predsjednikom Fidelom Castrom kojeg je na mjestu šefa države zamijenio njegov brat Raul.
Kako se neslužbeno doznaje, o mogućem posjetu Kubi Mesić je razgovarao s kubanskim čelnikom Raulom Castrom sredinom srpnja, tijekom summita Pokreta nesvrstanih održanog u poznatom egipatskom ljetovalištu Šarm el Šeiku. Mesić je tijekom svog predsjedničkog mandata jednom već bio na Kubi. No, taj četverodnevni boravak u toj zemlji prije tri godine, u rujnu 2006., nije bio službeni posjet, nego je razlog bilo Mesićevo sudjelovanje u svojstvu promatrača na XIV. skupu na vrhu Pokreta nesvrstanih. Službeni domaćin tog skupa bio je Fidel Castro, ali se hrvatski predsjednik s njime nije sastao. I tada je, kao što je planirano i ove jeseni, izravno s Kube Mesić otišao na zasjedanje Opće skupštine UN-a.
No, prije tri godine Mesićev odlazak na Kubu izazvao je podijeljene reakcije u Hrvatskoj. Dio hrvatskih diplomatskih i političkih krugova zamjerao je predsjedniku države što posjećuje tu komunističku zemlju, smatravši da bi to moglo negativno odjeknuti u Washingtonu. Posebno se isticalo da bi njegov boravak na Kubi mogao naštetiti hrvatskim aspiracijama da postane članica NATO-a, odnosno da bi američka potpora Hrvatskoj u tom smislu mogla oslabiti. To se, međutim, nije dogodilo. Hrvatska je u međuvremenu, uz svesrdnu podršku Washingtona, postala članicom NATO-a. Ujedno je Mesić tada na Kubi među Nesvrstanima lobirao da daju svoj glas hrvatskoj kandidaturi za nestalno članstvo u Vijeću sigurnosti UN-a i to očito vrlo uspješno jer Hrvatska od početka 2008. godine sjedi u tom najvažnijem tijelu UN-a. Irena FRLAN, Tihomir PONOŠ |
||||